شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

متخصص جراحی لثه

تاریخ : 1398/05/19 متخصص جراحی لثه

هنگامی که دندان هایتان به جرم گیری یا رادیوگرافی نیاز دارند به دندان پزشک مراجعه می کنید و زمانی که دندان درد دارید و رنگ دندان هایتان تغییر رنگ داده نیز به دندان پزشکی مراجعه می کنید.

پریودنتیست به زبان ساده به متخصص بیماری و مسائل مربوط به لثه گفته می شود. این متخصص دوره آموزشی مربوطه را گذرانده است و بر روی بافت نرم و استخوان تمرکز دارد.

دندان پزشک عمومی می تواند بیماری های لثه را از طریق جرمگیری عمیق ، روت پلنینگ و درمان آنتی بیوتیکی درمان کند. اما برای درمان مراحل پیشرفته تر بیماری لثه باید به متخصص جراحی لثه بروید.

یکی از تفاوت های اساسی بین دندان پزشکی عمومی و متخصص لثه در این است که متخصص لثه بیماری های پیشرفته را درمان و در مسیر پیشگیری بیماری بافت های نرم به شما یاری می رساند.

متخصص جراحی لثه به بررسی و درمان مشکلاتی می پردازد که بر پایداری و ثبات دندان تاثیر گذار است مانند سطح استخوان زیرین ، بافت لثه و رباط که دندان ها را متصل به استخوان نگه می دارد.

این متخصص می تواند کاشت ایمپلنت دندان را نیز انجام دهد. اغلب پریودنتیست ها بیماری های لثه که نیاز به جراحی دارند را درمان می کنند همچنین درمان عصب کشی و جرم گیری عمیق را نیز انجام می دهد.

چه زمان باید به یک متخصص جراحی لثه مراجعه کرد ؟

  1. لثه هایی که به راحتی دچار خونریزی می شوند در حین مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن ، یا گاز زدن غذاهای سفت
  2. بوی بد دهان
  3. لثه های قرمز ، متورم و عفونی
  4. دندان های لق یا جابه جا شده از جای اولیه شان

متخصصجراحی لثه

جراحی لثه :

هنگامی که بیمار دچار بیماری لثه می شود در ابتدا به درمان های بدون جراحی روی می آورد و سپس سراغ جراحی لثه می رود.

اگر این بیماری به تعویق بیوفتد و هیچ اقدامی برای ان صورت نگیرد پزشک جراحی لثه را توصیه می کند. پزشک تمامی شرایط را بررسی می کند تا به میزان پیشرفت بیماری پی ببرد و سپس برنامه درمانی مشخصی را توصیه می کند.

در صورتی که با کارهای انجام شده شدت بیماری لثه کمتر نشود و حال بیمار خوب نشود رو به عمل جراحی می آورد همچنین اگر در اطراف دندان ها کیسه تشکیل شود و باعث فشار و آسیب به دندان ها گردند حتما عمل جراحی لثه تجویز می شود.

دلایل جراحی لثه :

سیگار کشیدن :

سیگار کشیدن یکی از دلایلی است که ممکن است باعث شود فرد به جراحی لثه نیاز داشته باشداگر دنبال بهانه برای ترک سیگار هستید بدانید که سیگار کشیدن یکی از فاکتورهای مهم برای ایجاد بیماری های لثه می باشد و همچنین سیگار کشیدن می تواند درمان را به تعویق بیاندازد.

دیابت :

افراد مبتلا به دیابت در معرض ریسک بالاتر عفونت لثه هستند که ممکن است برای درمان این بیماری نیاز به جراحی لثه داشته باشید.

مصرف دارو :

بسیاری از داروهای تجویز شده یا حتی بدون نسخه دارو می تواند ترشح بزاق در دهان را کاهش دهند. بزاق دهان نقش حفاظت کننده را دارد و بدون ترشح آن به مقدار کافی دهان فرد مستعد به عفونت هایی مثل بیماری لثه می شود.

تغییرات هورمونی :

گاهی تغییرات هورمونی باعث می شود فرد به جراحی لثه نیاز داشته باشد. تغییرات هورمونی باعث حساس شدن لثه ها و افزایش احتمال ابتلا به ژنژیویت می شوند.

به طور کلی هنگامی که فرد متوجه بیماری لثه شد به درمان آن می پردازد و در صورت پیشرفت بیماری و درمان نشدن آن توسط متخصص جراحی لثه عمل جراحی صورت می گیرد.

جراح لثه

راه های مختلف جراحی لثه :

جراحی با قلاب لثه :

در صورتی که عمق پاکت های ایجاد شده روی خط لثه بیشتر از 5 میلی متر باشد متخصص بیماری لثه از این روش استفاده می کند.

در این روش شکاف هایی در بافت لثه برای جدا کردن لثه از دندان ها ایجاد می کنند و از طریق آنها ابزارهای تمیز کردن عمقی را به همراه ابزارهای جرم گیری مافوق صوت و نیز ابزار های دستی به منظور پاک کردن جرم ، پلاک و ... به محل وارد می کند.

لثه برداری :

این روش برای برداشتن لثه اضافی است که احتمالا بر روی دندان ها رشد کرده باشد . هنگامی جراحی متخصص بافت لثه بیمار را بی حس می کند و در آن برش هایی را ایجاد می کند و از این طریق بافت لثه اضافی را از بین می برند.

جراحی پیوند لثه :

در این حالت بافت لثه تحلیل رفته است و نمی توان کل ریشه دندان را پوشاند یا به میزان کافی برای گرفتن و نگه داشتن دندان در جای خود قدرت ندارد و در این حالت هدف از عمل تجدید ساختار بافت لثه تحلیل رفته ، افزابش طول و تاج آن می باشد.

در این روش جراح بخش های نیازمند ترمیم لثه را بریده و لایه رویی لثه را برمیگرداند.

جراحی زیبایی لثه :

از این جراحی برای تغییر شکل لثه برای انکه بهتر به نظر بیاید استفاده می شود. این عمل جراحی با گرفتن نمونه ای از سقف دندان و قرار دادن اطراف دندان انجام می گیرد. پس از عمل جراحی متخصص باید درباره بهداشت دندان و چگونگی تمییز کردن دندان ها با مسواک و نخ دندان و دهانشویه ضد باکتری به شما اطلاعات لازم را بدهد.


مقاله پیشنهادی :  متخصص ارتودنسی

جراحی لثه :

این جراحی یک روش پیشرفته می باشد. با استفاده از لیزر می توان هم بافت های نرم و هم بافت های سخت را تحت تاثیر قرار داد . این روش کاملا ایمن و بی خطر است. گاهی در این جراحی با لیزر از آب یا اسپری استفاده می شود. این نوع جراحی درد و ناراحتی بسیار کمتری را ایجاد می کند.

عوارض جراحی لثه :

خونریزی و ورم که ریسک ایجاد عفونت را افزایش می دهد که ممکن است تا سه روز پس از جراحی نیز ادامه یابد . در این مرحله به دلیل حساس شدن لثه ها و دندان ها پس از عمل جراحی لثه بیمار با مشکل خوردن و نوشیدن مواجه می شود.

حساسیت دندان ها و لثه نسبت به غذای سرد و گرم و سایر محرک ها ممکن است مدت ها پس از عمل جراحی صورت بگیرد.

مراقبت ها پس از جراحی لثه بسیار مهم است زیرا زیرا عایت نکردن بهداشت دهان نواحی پیوند زده شده مستعد عقب نشینی هستند و همواره احتمال ایجاد پوسیدگی در ریشه دندان را زیاد می کند.

 

مشاهده ویدیو : بیماری های شایع لثه

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی لثه

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی لثه

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی لثه