سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

تاریخ : 1398/05/20 متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان یکی از مهم ترین روش های درمانی است که متخصصین جراحی ریشه دندان یا اندودنتیست ها به انجام آن می پردازند این کار شامل مراحلی است که نتیجه نهایی کار از لحاظ کیفی را مشخص می کند. در این روش سعی می شود که قالب اصلی و شکل اولیه دندان حفاظت شود و فقط بخش های داخلی از جمله پالپ دندان تخلیه می شود.

عصب کشی به کارهای تخصصی و مراقب نیاز دارند اما اغلب افراد فکر می کنند که دندان به حالت اولیه برگشته و می توانند مانند قبل از آن استفاده کنند.

درمان ریشه دندان :

عصب کشی دندان به صورت فرآیندی تعریف می شود که در طول آن تمام موارد عفونی از داخل دندان خارج می شود و با این کار از گسترش آن و ایجاد آبسه جلوگیری می شود.

دندان خراب دندانی است که در اثر عوامل مختلف لایه محافظ آن از بین می رود و یا مینای دندان دچار ترک می شود و در نتیجه آن باکتری ها به داخل دندان نفوذ می کند و باعث می شوند تا به مرور زمان بخش های زنده دندان دچار عفونت شود .

در این حالت فرد دچار دندان درد و حساسیت می شود و باید به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کند.

درمان ریشه در اصل به معنای خارج کردن عصب دندان ، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال می باشد و در اخر برای ممانعت از ورود میکروب ها به عصب دندان آن را پر می کنند. این کار برای این انجام می شود که دندان را بدون عصب داخل دهان داشته باشیم و در هنگام غذا خوردن دندان درد نگیریم.

عصب کشی توسط متخصص جراحی درمان ریشه دندان انجام میگیرد تا تخصص لازم برای انجام این کار را داشته باشد. این درمان زمانی نیاز است که دکتر تشخیص دهد ناحیه نرم بافت دندان دچار عفونت شده باشد که باعث پوسیدگی دندان می شود.

عصب کشی دندان

پیشگیری از عصب کشی :

 1. حفظ بهداشت دهان و دندان
 2. غذاهای دارای شکر کمتر مصرف کنید.
 3. سیگار را ترک کنید.

عواملی که باعث صدمه به پالپ دندان می شود ؟

عوامل متعددی سبب آسیب به پالپ می شود که باعث می شود در ترمیم پوسیدگی ها تاخیر بیافتد و گسترش آنها به پالپ دندان باعث نفوذ میکروب ها به پالپ می شود.

به جز پوسیدگی دندان ، عواملی مانند ضربه خوردن به دندان مانند ضربه قاشق یا تخمه شکستن ، پرکردگی های وسیع ، شکستگی و ترک دندان ف سایل بین دندان و بیماری های لثه نقش دارند. در مواردی که لثه باعث آسیب به پالپ شوند این درمان همراه با درمان لثه انجام می شود.

علائم ایجاد عفونت دندانی :

 1. ورم صورت
 2. تیره شدن رنگ دندان
 3. درد در زمان جویدن و یا گاز زدن
 4. درد در هنگام خوردن نوشیدنی های سرد و گرم
 5. لق شدن دندان
 6. ترشح چرک از دندان آسیب دیده
 7. ایجاد آبسه در انتهای ریشه

چرا پالپ دندان باید تخلیه شود ؟

اولین قسمتی که در عصب کشی برداشته می شود پالپ دندان یا همان قسمت عصبی دندان است. وقتی دندان یک فرد دچار مشکل و عفونت می شود بافت عصبی و رگ های خونی آن آسیب می بینند و به مرور زمان تجزیه می شوند .

زمانی که دهان بسته است این حالت پیشرفت می کند و تمام پالپ دندان را آلوده می سازد و ممکن است با افزایش عفونت فرد دندانش را از دست دهد یا حتی باعث صدمه به استخوان فک شود.


مقاله پیشنهادی : متخصص جراحی لثه

انواع روش های درمان ریشه دندان :

 1. جراحی اپیکو
 2. عصب کشی یا اندو
 3. درمان ریشه مجدد یا ری اندو

مراحل عصبی کشی دندان :

زمانی که متخصص جراحی تشخیص می دهد که نیاز به عصب کشی دندان است باید اقدامات اولیه صورت گیرد. اولین مرحله باید فهمید که شدت آن چقدر است و نحوه مقابله با آن چیست.

برای این کار از اشعه ایکس و میکروسکوپ های پیشرفته استفاده می شود و با آن متخصص کانال ریشه دندان را بررسی می کند.

مرحله دوم بی حس کردن دندان است تا بتواند از این طریق به بخش های داخلی پالپ دندان دسترسی داشته باشد و از طریق بی حسی موضعی می تواند پالپ دندان که به وسیله باکتری ها آلوده شده و عفونی هستند را از این طریق از بین ببرند.

اگر شکاف دندان بزرگ باشد کار تخلیه راحت تر است. سپس پس از تخلیه با مواد ضد عفونی بخش های داخلی آن را به طور کامل از باکتری تمیز می کند.

اگر حفره ایجاد شده کوچک باشد جراح با یک دستگاه مخصوص سطح خود دندان را سوراخ کرده و سپس اقدام به تخلیه پالپ دندان می کند.

مرحله سوم مرحله پرکردن موقتی دندان می باشد. اگر دندان فرد عفونی باشد پس از تزریق دارو مدتی بسته شده و پس از چند روز و از بین رفتن باکتری ها اقدام به پرکردن موقتی دندان می کند. اما اگر دندان عفونت خاصی نداشته باشد متخصص جراحی اقدام به پر کردن آن می کند تا آلاینده ها و باکتری ها به آن نفوذ نکنند.

اگر متخصص توانایی ترمیم و تاج گذاری کامل را داشته باشد بیمار می تواند ترمیم نهایی را نیز به متخصص خود بسپارد در غیر اینصورت شما را به یک دندانپزشک معرفی می کند تا این کار را انجام دهد.

درمان ریشه دندان

مراقبت های بعد از عصب کشی چیست؟

 1. دندان های خود را دوبار در روز صبح و شب مسواک بزنید.
 2. حداقل دو دقیقه در هر بار مسواک زدن زمان بدهید.
 3. از خمیردندان های حاوی فلوراید برای مسواک زدن استفاده کنید.
 4. نخ دندان بکشید زیرا نقش موثر در تمیز کردن فواصل بین دندانی دارد.
 5. دندان های خود را سفت و محکم مسواک نکنید زیرا به لثه شما آسیب می رساند.
 6. از مسواک کوچک استفاده کنید.
 7. در صورتی که حساسیت دندانی دارید به پزشک اطلاع دهید.

بعد از عصب کشی ممکن است دندان دچار عفونت شود و این به دلایل زیر اتفاق می افتد :

 1. عصب کشی ناقص انجام شده است که باکتری ها توانسته اند از ترمیم عبور کرده و به لایه های داخلی دندان نفوذ کنند و در آن ناحیه پخش شوند و ایجاد عفونت کنند.
 2. در ریشه دندان یک ترک شناسایی نشده وجود داشته باشد.
 3. با مرور زمان مواد مهر و موم شده بشکند و امکان نفوذ و گسترش باکتری در لایه های داخلی را ایجاد کند.
 4. تعداد کانال های ریشه زیاد است که باعث می شود یکی از کانال ها تمیز نشده باقی بماند.
اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

درمان ریشه

درمان ریشه

دندان مرکب از یک ساختمان سختی است که بافت نرم زنده‌ای را احاطه کرده است. این قسمت نرم مرکزی، پالپ و دراصطلاح عامیانه، عصب نام دارد که شامل سلولها، عروق خونی و اعصاب می‌باشد. از گذشته‌ای نه چندان دور تا بحال، عامه مردم لفظ عصب کُشی یا عصب کِشی را بجای معالجه ریشه دندان (Root canal Therapy) بکار می‌برند که چندان صحیح نبوده و آنچه که باعث رواج و شایع شدن این اصطلاحات شده، تصور مردم با توجه به از بین رفتن درد دندان بدنبال معالجه ریشه می‌باشد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی و درمان ریشه دندان