دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

متخصص مامایی

تاریخ : 1398/05/06 متخصص مامایی

مامایی یکی از رشته های علوم پزشکی است که در حیطه زنان و زایمان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می کند و یک رشته پرطرفدار در بین خانم هاست که هر ساله افراد زیادی در این رشته قبول می شوند .

قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی پس از تحصیلات دبیرستانی ، به هشتاد سال قبل بر می گردد.

تاریخچه مامایی در تهران :

در زمان مرحوم نصیر الدوله مدرسه فرانکو پرشین را به دارالمعلمات تبدیل کرد و تعیین کرد که ده نفر از شاگردان مدرسه ، هفته 3 روز در بیمارستان زنان مشغول به کار شوند و بعد از آن اولین مدرسه قابلگی با ده نفر شاگرد در بیمارستان زنان سابق شهر تهران تاسیس شد.

کارشناس این رشته پس از اخذ مدرک لیسانس می تواند مطب یا کلینیک تاسیس کند و می تواند دارو ، سونوگرافی و آزمایش برای بیمار تجویز کند.

در اصل هدف این رشته سلامت مادر و کودک است تا مادران باردار بتوانند دوران بارداری خود را به سلامتی طی کنند و نوزادان خود را به بهترین شکل بزرگ کنند.

ماما به فردی گفته می شود که تحصیلات مامایی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به پایان رسانده باشد و پروانه رسمی مامایی داشته باشد.

به طور کلی در تعریف ماما می توان گفت که ماما می تواند به نظارت و مراقبت زن در دوران بارداری ، زایمان و بعد از آن بپردازد و حتی می تواند روند زایمان طبیعی را هدایت کرده و نوزاد را متولد کند.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در دانشکده پرستاری و مامایی کارآموزی و سرپرستی دانشجویان مامایی را برعهده بگیرند.

البته این را نیز در نظر بگیرید که آنچه در قدیم تصور افراد از مامایی بود دیگر نیست و امروزه دانشی است که بر مشاهده ، آموزش ، پیشگیری ، تحقیق ، تشخیص و درمان استوار می باشد.

متخصص مامایی

حوزه رشته مامایی :

مامایی نقش بسیار گسترده ای در مشاوره ، آموزش ،حمایت ، تحقیفات و ... دارد و تمامی این نقش ها در ارتباط با مادر و کودک است و او به مشاوره ازدواج ، آموزش نحوه تنظیم خانواده ، مراقبت در دوران بارداری ، زایمان طبیعی ، مراقبت های بهداشتی و آموزش به دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می پردازد.

در دوران قبل از حاملگی یک ماما بررسی می کند که آیا آن فرد توانایی مادر شدن دارد یا خیر یا حتی اگر حامله شد خطری او و جنینش را تهدید نمی کند. مادرانی که دیابت یا ناراحتی قلبی دارند ، مادرانی که سقط های مکرر داشته اند و یا بچه معلول دارند باید قبل از باردار شدن با ماما مشورت کنند.

در این دوران خانم باردار در فواصل معینی به ماما مراجعه می کند تا سلامت خود و فرزندش را بررسی کند و اگر خطری او و یا جنینش را تهدید کرد زود تشخیص داده شود و از عواقب جدی و وخیم آن جلوگیری نماید.

ماما می تواند زمینه های مختلف تغذیه ، بهداشت فردی و اطلاع از سلامت را به مادر آموزش دهد و او را برای زایمان آماده سازد.

اگر زایمان فرد نیز مشکل داشت و نمی شد آن را با زایمان طبیعی انجام داد این وظیفه پزشک متخصص زنان و زایمان است که زایمان را برعهده بگیرد و در بیمارستان عمل سزارین انجام شود.

بعد از زایمان نیز در مرحله کنترل سلامت مادر و نوزاد و بهداشت مادر و کودک و رشد و تکامل او بر عهده ماماست همچنین زدن واکسن های 5 روزگی تا 6 سالگی بر عهده او می باشد.

مباحثی که در رشته مامایی مورد توجه قرار میگیرد :

  1. بارداری و زایمان و بیماری های زنان
  2. جنین شناسی
  3. بهداشتی باروری
  4. تغذیه مادر و کودک
  5. تنظیم خانواده
  6. نوزادان و مراقبت های مربوط به آنها

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه :

ماما نیز مانند رشته های پزشکی و پرستاری از جمله رشته هایی است که فرد باید احساس مسئولیت کند و اگر عشق و علاقه و مسئولیت پذیری نداشته باشد نمی تواند پاسخگوی نیاز بیماران باشد.

این رشته صبر و حوصله زیادی را می خواهد زیرا زنانی که در حال برداری و یا حتی زایمان هستند شاید حرکاتی را از خود نشان دهند که درست نباشد اما ماما باید بتواند هم به او آرامش دهد و هم انجام امور را در دست بگیرد.

دانشجویان رشته مامایی باید تحمل دیدن خون ، خونریزی ، شب کاری و مواجهه با صحنه های ناخوشایند را داشته باشد .

مسئولیت ماما : 

  1. حفظ و نگهداری گزارش کتبی که از مادر و فرزند انجام می دهد
  2. مسئولیت در برابر خانواده ها و مسائل محرمانه انها
  3. مسئولیت در قبال حرفه ای که دارند و همیشه باید خود را به روز نگه دارد
  4. مسئولیت در قبال جامعه

وظایف ماما

انتخاب ماما یا پزشک متخصص زنان :

به عنوان یک مادر باردار نیاز نیست برای انتخاب یک ماما یا متخصص زنان با دیگر افراد در رقابت باشید تنها مهم است که یک فرد خوب و کاربلد را با آگاهی انتخاب کنید.

پس زمانی که از بارداری خود مطمئن شدید با همسر خود مشورت کنید و یک متخصص یا ماما را انتخاب کنید.

اگر مادر در شرایط خاص حاملگی است باید یک پزشک متخصص زنان را انتخاب کند که در همه موارد در دسترس باشد و در صورت هر مشکلی او را بیابد و روند درمان آغاز شود.

اگر به عنوان یک مادر از متخصص زنان خود ناامید شدید و دیگر به او اعتماد ندارید و راضی نیستید می توانید فرد دیگری را برای خود انتخاب کنید .

شما باید قبل از انتخاب ماما و یا متخصص زنان به تفاوت های آنها پی ببرید در صورتی که هر دو آنها ممکن است در زمینه کاری خاصی تخصص داشته باشند اما زمینه و معیارهای آنها باهم کاملا متفاوت است.

پزشک متخصص زنان در دانشکده پزشکی تحصیل نموده اما ماما فقط درس مامایی را خوانده و اطلاعاتی در مورد جراحی و درمان بیماری های خاص زنان ندارد. علاوه بر آن نیز بعضی از پزشکان متخصص زنان و زایمان آموزش ویزه ای در زمینه هایی مانند پزشکی ، ناباروری ، سرطان اندام های زنانه و .. تجارب خاصی کسب کرده اند.


مقاله پیشنهادی : زایمان طبیعی

در نهایت این نکات را بدانید :

اگر مادر بارداری هستید و می خواهید فرزند خود را با زایمان سزارین به دنیا بیاورید و تصمیم خود را گرفته اید باید به متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید زیرا ماما نمی تواند عمل سزارین را انجام دهد.

مادر باردار باید پزشکی را انتخاب نماید که در طول دوران بارداری و تا زمان تولد نوزاد در کنار او باشد و در صورت نیاز به کمک های پزشکی به بیمار کمک کند.

اکثر پزشکان در یک زمان به چند بیمار وقت معاینه می دهند و همین امر باعث سردرگمی او می شود و ممکن است در هنگام مراجعه بیمار نتوانند به او رسیدگی کنند و یا در صورت نیاز او را درمان کنند. پس مادر باید با متخصص زنان هماهنگ کند و به او بگوید که می خواهد تا زمان تولد نوزاد در کنارشان باشد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر زنان

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد.

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

بعضی وقت ها باید بیشتر مراقب خودمان باشیم ولی توجه چندانی به این مسئله نداریم. در حالی که همه ما به راحتی می توانیم بیمار شویم و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد. گاهی می خواهیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم ولی برعکس عمل می کنیم و به جای پیشگیری از بیماری، زمینه ابتلا به بیماری را فراهم می کنیم. بعضی وقت ها با خوددرمانی وضعیت بدتری را به وجود می آوریم و گاهی با به تعویق انداختن درمان، برای خود مشکلات زیادی را ایجاد می کنیم.

آخرین مطالب پزشکی دکتر زنان

آخرین مقالات پزشکان دکتر زنان