چهار شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

متخصص مغز و اعصاب

تاریخ : 1398/07/16 متخصص مغز و اعصاب

بیشتر بیمارانی که با مشکلاتی مانند گزگز دست و پا ، دوبینی ، تاری دید ، زمین خوردن و یا سفتی عضلات رو به رو می شوند نمی دانند که به چه کسی مراجعه کنند. این افراد ابتدا به پزشک عمومی مراجعه می کنند و بعد از تشخیص ابتدایی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنند.

متخصص مغز و اعصاب در اصل کسی است که تخصص خود را در رشته مغز و اعصاب گرفته است . این پزشک در بیماری های عصبی تخصص دارد و مشکلاتی را که مربوط به اعصاب و مغز است را درمان می کند. سیستم عصبی شامل دو بخش اصلی می باشد که همان مغز و نخاع است.

متخصص مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب به درمان غیر جراحی بیماری های مغز و اعصاب و عضلات می پردازد و اگر فرد نیاز به جراحی داشته باشد او را به جراح ارجاع می دهد.

تشخیص و درمان بیماری های مغز و نخاع در حیطه غیر جراحی مانند سردردها ، سرگیجه ها ، بیماری های اعصاب محیطی ، تشنج ها ، صرع ، فراموشی ، اختلالات حافظه ، گزگز دست و پاها ، لرزش بدن ، ام اس و ... بر عهده متخصص مغز و اعصاب می باشد.

متخصص مغز و اعصاب برای اینکه به درجه تشخیص و درمان برسد باید :

 1. دوره پزشکی را گذرانده باشد.
 2. دوره تخصص را گذرانده باشد
 3. یک دوره کارآموزی را نیز طی کرده باشد.

دکتر مغز و اعصاب

در چه صورت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم ؟

متخصص مغز و اعصاب پزشک متخصصی است که بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی و 4 سال رزیدنتی در تخصص بیماری های مغز و اعصاب به نورواوژیست منسوب می گردد تا بتواند بیماری هایی مانند ام اس ، سردرد های تنشی ، فلج ، کمر دردهای مزمن و ... را تشخیص و درمان کند.

بیمار باید بلافاصله بعد از بروز بیماری های مغز و اعصاب و مشاهده علائم اولیه ی این بیماری ها به پزشک نورولوژیست مراجعه کند بیشتر بیماری های مغز و اعصاب پیش رونده هستند و اگر به موقع تشخیص داده شود می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و مراحل درمان را آغاز نمود.

از جمله علائمی که با مشاهده آن باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد شامل :

 1. ضعف عضلانی
 2. گیجی
 3. سرگیجه
 4. تشنج
 5. بیهوشی گذرا
 6. پایین امدن سطح هوشیاری
 7. اختلال در راه رفتن و تعادل
 8. انواع سردرد

همچنین افرادی که دچار اختلال در حواس پنج گانه خود هستند مانند حس لامسه ، بینایی ، بویایی ، امکان دارد نیاز به یک متخصص مغز و اعصاب داشته باشند .

بیماری های مغز و اعصاب شامل موارد زیر می باشد :

 1. اختلالات حافظه مانند آلزایمر
 2. انواع سردرد
 3. اختلال تکلم و صحبت کردن
 4. اختلالات اعصاب محیطی
 5. انواع لرزش و تومور دست
 6. بیماری های ستون فقرات
 7. بیماری های حرکتی مانند پارکینسون

چرا باید به یک متخصص مغز و اعصاب خوب مراجعه کنیم ؟

پیدا کردن یک متخصص مغز و اعصاب خوب مخصوصا برای بیماران مبتلا به بیماری های مزمن که نیاز به مراقبت های طولانی دارند بسیار مهم می باشد. یک متخصص خوب در اصل کسی است که از دانش و مهارت پزشکی و ارتباطی برخوردار باشد.

متخصص باید به بررسی دقیق بپردازد و از انجام آزمایش های طولانی و تکراری جلوگیری کند و فرآیند درمان بیمار را تسریع بخشد.

اگر متخصص خوب باشد بیمار به دستورات او عمل می کند و روند بهبودی را با سرعت بیشتری انجام می دهد.

متخصص مغز و اعصاب

کار متخصص مغز و اعصاب چیست؟

متخصص مغز و اعصاب سیستم اعصاب محیطی و مرکزی را بررسی می کند و اشکالات و اختلالاتی که در این دستگاه به وجود آمده است را مورد بررسی قرار می دهد. به عنوان مثال بیماران ام اس در اثر تخریب پوسته اعصاب یا میلین به این بیماری دچار شده اند و پزشک به دنبال دلایلی برای اثبات آن می گردد.

پزشک ابتدا در مطب فرد معاینه می کند و بعد از آنکه به احتمال ابتدایی رسید با استفاده از پرووسیجرهای تشخیصی مانند نوار بینایی ، نوار عصب و عضله ، نوار مغز ، سونوگرافی مغز ، ام آر آی ، سی تی اسکن ، آزمایش خون و .... تلاش می کند تا شواهدی را برای وجود بیماری بدست آورد و یا به وسیله آنها این بیماری را رد کند.

برخی از افرادی که به پزشک مغز و اعصاب مراجعه می کنند احتمالا به علائم زیر دچار شده اند :

 1. گیجی
 2. تغییر در خلق و خو
 3. مشکلات بینایی مانند تاری دید و دوبینی
 4. سردرد
 5. گزگز دست و پا
 6. کاهش هوشیاری
 7. نگاه خیره و بدون واکنش

دکتر مغز و اعصاب

تومورهای مغزی بیماری شایع مغز و اعصاب :

رشد غیر طبیعی توده ای در مغز را تومور مغزی می گویند . این تومورها دارای انواع مختلفی هستند که انواع خوش خیم و بد خیم دارند و تا به امروز بیش از 150 نوع تومور مغزی شناخته شده است. میزان خطر یک تومور به عوامل مختلفی مانند نوع تومور ، محل و اندازه ی آن و همچنین نحوه گسترش آن بستگی دارد.

انواع تومورهای مغزی :

تومورهای اولیه مغز : این تومورها رشدشان از مغز آغاز می شود.

تومورهای ثانویه مغز : این تومورها در مغز رشد نمی کنند بلکه در جایی خارج از مغز رشد می یابند و به وسیله تکثیر مغز را نیز آلوده می سازند.

سرعت رشد تومور مغزی می تواند تا حد زیادی تفاوت داشته باشد . سرعت رشد و محل آن تعیین می کند که این تومور چگونه عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. همین موضوع باعث می شود گزینه های درمان تومور مغزی که یکی از وظایف جراح مغز و اعصاب می باشد تغییر پیدا کند.

به دلیل آنکه مغز توسط جمجمه پوشیده شده است ، جراح حرفه ای مغز متخصصی است که با استفاده از تشخیص به موقع به سرعت برای درمان بیمار اقدام می کند.

یکی از خطرناک ترین آسیب های احتمالی در مغز انسان ، خونریزی مغز است. بلافاصله پس از خونریزی فشار مغز بالا می رود و صدمات جبران ناپذیری را به مغز وارد می کند.

این خونریزی ممکن است بر اثر برخورد جمجمه با اجسام سنگین ، تصادف و سقوط از ارتفاع ایجاد شود و یا گاهی ممکن است این خونریزی بر اثر پارگی خود به خودی عروق مغزی صورت بگیرد.

فوق تخصص مغز اعصاب

تفاوت روانشناس ، متخصص روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب :

متخصصین مغز و اعصاب ، روانپزشکان و روانشناسان با اینکه در یک حوزه فعالیت نمی کنند اما از سوی بسیاری از بیماران ممکن است اشتباه گرفته شوند.

پس بهتر است بدانید که روانشناس دوره پزشکی عمومی را نگذرانده و با گرفتن لیسانس ، فوق لیسانس و دکترای روانشناسی ، روانشناس شده است و می تواند تنها با دادن راهکارهایی به مراجعانش کمک کند.

روانپزشک اما پزشک متخصصی است که دوره پزشکی عمومی را طی کرده و در رشته اعصاب و روان تخصص دارد.

متخصص مغز و اعصاب نیز هم پزشک متخصصی است که دوره پزشکی عمومی را گذرانده و هم تخصصش را در رشته مغز و اعصاب گرفته تا بتواند بیماری هایی مانند تشنج ، ام اس ، میگرن و سردردهای مختلف را تشخیص و درمان کند.

با توضیحات بالا در هر سه رشته متوجه می شویم که بین رشته های روانشناسی ، روانپزشکی و متخصص مغز و اعصاب هیچ شباهتی و جود ندارد.

مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب :

جراح مغز و اعصاب تخصصی جدا از متخصص مغز و اعصاب دارد و فارغ التحصیلان این رشته جراحی مغز و اعصاب و اختلالات مغزی نیاز به جراحی را یاد می گیرند و در بیماری هایی که در حیطه جراحی نیست نباید به جراح مراجعه کرد.

تشخیص بیماری های مغز و اعصاب با فن آوری جدید:

امروزه با پیشرفت علم و گسترش تکنولوژی ، روش های جدیدی در جهت بهبود سلامت جامعه و سرعت بخشیدن به تشخیص و درمان بیماری ها به وجود آمده است . ابزارهایی که اطلاعاتی از داخل بدن بیمار بدست پزشکان می دهند و برای پیشگیری و تشخیص دقیق بیماری استفاده می شوند :

 1. سونوگرافی داپلر
 2. نوار مغز
 3. نوار عصب و عضله
 4. سی تی اسکن مغز
 5. ام آر ای
 6. و ...
مقاله پیشنهادی :  متخصص اعصاب و روان

 

تشخیص زودهنگام بیماری ها پیشرفت چشم گیری در اینده به وجود آورده است.  ردیابی بسیاری از بیماری های مربوط به مغز و اعصاب کار دشواری است و اگر زود تشخیص داده شوند می تواند در درمان و بهبودی بیمار کمک بسیاری کنند.

بهترین نورولوژیست تهران

 

محل کار متخصص مغز و اعصاب :

متخصصان مغز و اعصاب بیماران خود را در کلینیک و یا بیمارستان ملاقات می کنند. بسیاری از متخصصان در بیمارستان های عمومی و خصوصی به فعالیت می پردازند .

در صورتی که شما نیاز به جراحی داشته باشید متخصص مغز و اعصاب شما را به یک جراح متخصص معرفی می کند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

آخرین مطالب پزشکی جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

آخرین مقالات پزشکان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات