جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

متخصص پروتز دندان

تاریخ : 1398/05/26 متخصص پروتز دندان

اگر تعدادی از دندان ها دچار آسیب شوند تهدیدی برای سلامت دهان محسوب می شود زیرا این نقص قادر به خودسازی و بهبود نیست. در نتیجه دندان مصنوعی یا پروتز دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته و برگرداندن زیبایی به فرد ضروری است.

مهم ترین هدف استفاده از پروتز دندان بازسازی و بهبود عملکرد دهان و دندان می باشد. دندان های مصنوعی باید برای کارآمدی بیشتر طوری طراحی شود که دو دندان مخالف هم به خوبی بر روی هم قرار گیرد و این یعنی دندان ها از نظر ارتفاع و شکل هندسی بخوبی طراحی شده باشند.

پروتز دندان :

پروتز دندان همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان است. پروتزها انواع مختلفی دارند ، از روکش های ساده ای که برای ترمیم دندان استفاده می شود تا پروتز کامل دندان که همان دندان مصنوعی است. پروتزهای متحرک و ثابت دندان برای زیبایی و درمان بیمار توسط دندانپزشک استفاده می شود.

انواع پروتز دندان :

سه نوع پروتز دندان وجود دارد : پروتز دندانی ثابت ، پروتز متحرک و ترکیبی از هر دو .

پروتز ثابت :

پروتز ثابت دندان به پروتزی گفته می شود که بر روی دندان طبیعی تراشیده شده و یا بر روی پایه دندان از طریق چسب و یا قفل های مکانیکی ثابت می گردد.

این نوع از پروتز ها راحت تر از پروتزهای محرک هستند به همین دلیل بیشتر افراد به پروتزهای دندانی روی می آورند زیرا علاوه بر راحتی به دلیل اتصالات فلزی زیبایی شناسی بصری را کاهش می دهد. پروتزهای دندانی شامل دو نوع روکش دندان و بریج دندان می باشد.

پروتز دندان

روکش دندان :

روکش دندان بر روی یک دندان تراش خورده سوار می شود و در موارد مختلفی می توان از روکش دندان استفاده کرد مانند :

 1. ترمیم دندان شکسته شده یا آسیب دیده و محافظت از دندان های ضعیف
 2. زیبا شدن دندان هایی که به شدت تغییر رنگ داده و یا حالت طبیعی خود را از دست داده اند.
 3. پوشش ایمپلنت دندان

بریج دندان :

بریجهای دندانی یکی دیگر از پروتز دندان ثابت است . افرادی که از این نوع پروتز استفاده می کنند یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب این دندان ها دارند که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل بین دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شود و فرد دوباره توانایی جویدن غذا را باز یابد.


مقاله پیشنهادی :  متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

پروتزهای دندانی متحرک :

در بعضی از موارد نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت فرد ناچار به استفاده از پروتز دندان متحرک می باشد. این پروتزها به راحتی در دندان گذاشته و برداشته می شوند. پروتزهای متحرک نیز بر سه نوع می باشند .

پروتز دندانی پارسیل:

پروتزهای کرم کبالت نوع دیگر پروتز دندان پارسیل است که به عنوان دندان تکه ای موسوم است. این پروتز نیز انواع دارد :

پروتزهای پارسیل تمام اکریل : یک درمان موقتی است که در بسیاری از موارد استفاده میشود.

پروتزهای کرم کبالت :

این پروتز برای کسانی که نمی خواهند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

دندان مصنوعی کامل :

هنگامی که فرد تمام دندان هایش را از دست می دهد متخصص پروتز دندان برایش دندان مصنوعی می گذارد.

در این نوع نیز دو نوع پروتز موجود می باشد. یک پروتز فوری و دو پروتز معمولی .

پروتز معمولی :

پس از کشیدن دندان ها حدود 8 تا 12 هفته زمان می برد تا بافت لثه و دندان بهبود یابد و آماده نصب پروتز معمولی شود.

پروتز فوری :

بلافاصله پس از کشیدن دندان ها ، پزشک متخصص دندان ها را بر روی لثه قرار می دهد . این نوع پروتز تا زمانی استفاده می شود که تورم و التهابات لثه برطرف شود و آماده دریافت پروتز سخت شوند.

اوردنچر:

این نوع پروتز متحرک شبیه پروتز کامل می باشد و تنها تفاوت آن در این است که این پروتز دندان روی یک یا چند دندان طبیعی و یا چند پایه ایمپلنت قرار میگیرد و از طرف آنها پشتیبانی می شود. این پروتز تقریبا راحت تر می باشد اما نسبت به پروتز ثابت کمتر است.

پروتز ترکیبی :

در این روش ترکیبی از روش های مختلف استفاده می شود. بعضی دندان امکان دارد با تاج و بریج جایگزین شوند و بعضی با پروتز متحرک. استفاده از این پروتز راحت می باشد و زمانی استفاده می شود که نمی شود تمام دندان ها را به وسیله پروتز ثابت جایگزین کرد.

پروتز متحرک دندان

روش های مراقبت از پروتزهای دندان متحرک :

 1. در صورت داشتن پروتز متحرک دوبار در روز مسواک بزنید.
 2. در صورت عدم استفاده پروتز را در ظرف آب نمک قرار دهید.
 3. تمیز کردن دهان و لثه با یک مسواک بسیار نرم
 4. تمیز کردن دندان مصنوعی بلافاصله پس از خوردن غذاهای رنگ دار
 5. اگر تغییر رنگ انجام شود می توانید این پروتز را به مدت 6تا 8 ساعت در ظرف حاوی آب و یک قاشق سفیدکننده خانگی قرار دهید.

متخصص پروتز دندان :

متخصص پروتز دندان شخصی است که دارای درجه master of scince در زمینه ایمپلنتولوژی از یک دانشگاه معتبر می باشد که پس از طی کردن سه سال و نوشتن پایان نامه تخصصی به او اعطا می شود.

دوره های تخصصی دندان پزشکی نیاز به رعایت استانداردهای بالا و آموزش و عملکرد در سطح عالی دارند. کسانی که مدرک دکترای خود را دریافت کرده اند می توانند در صورت قبولی در امتحان ورودی تخصصی در یکی از رشته های تخصصی ادامه تحصیل بدهند و فارغ التحصیل شوند.

قرار دادن انواع ایمپلنت های دندانی برعهده پریودنتیست ها می باشد. انتخاب بهترین متخصص روکش دندان و ایمپلنت کار بسیار مهم می باشد.

پروتز دندان شامل دو بخش اصلی جراحی و روکش است و جراح پروتز با تبحری که از روکش و جراحی دارد باید بتواند درمان را به خوبی پیش ببرد و از عهده کار بر بیاید.

این نکته را بدانید که برای ایمپلنت دندان حتما به متخصص پروتز دندان مراجعه کنید.

اگر پروتز دندان برای جایگزین دندان های از بین رفته فک پایین توسط پزشک متخصص انجام نشود اتفاقات زیر ممکن است بیافتد :

 1. به دلیل تجربه و دانش ناکافی در زمان سوراخ کردن استخوان فک به رگ های عصبی که از فک رد می شوند و در نتیجه به عصب آسیب برسانند و بیمار دچار بی حسی می شود که در این صورت ممکن است قسمت زیرین لب و یا قسمت زیرین لپ و یا یک طرف زبان تحت تاثیر قرار می گیرد.
 2. اگر پروتز دندان برای جایگزینی دندان های از بین رفته فک بالا توسط غیر متخصص انجام شود و مهارت کافی پزشک نداشته باشد ممکن است هنگام سوراخ کردن وارد حفره های بینی یا سینوس شود و ممکن است موجب عفونت بسیار شدید و خطرناکی شود. برای جلوگیری از چنین مشکلی متخصص از بیمار می خواهد عکس های رادیولوژی خاصی تهیه کند تا به وسیله آن محل دقیق عصب و سینوس را مشخص کند و از بروز مشکلات جلوگیری کند.

انجام معاینات قبل از پروتز :

برخی از دندانپزشکان تنها مح کاشت را بررسی می کنند و میزان موفقیت احتمالی کاشت را مشخص می کنند اما به وضعیت سلامت بیمار ، سلامت دهان و دندان و وضعیت دندان های دیگر توجهی نمی کنند. اما باید بدانید که متخصص باید یکسری معاینات اولیه را برای این کار انجام دهد :

 1. تهیه رادیوگرافی و فتوگرافی مناسباز بیماران
 2. مناسب بودن استخوان از نظر تراکم ، شکل و مناسب بودن بافت لثه در ناحیه کاشت ایمپلنت
 3. غربالگری سرطان دهان
 4. عملکرد مفصل گیجگاهی فکی
 5. معاینات کلی سلامت لثه و استخوان های فک

در اخر نیز بیان می شود هزینه پروتز دندان شامل دستمزد دندان پزشک متخصص و هزینه های لابراتوری می باشد و اگر شما به یک متخصص پروتز دندان مراجعه کنید قطعا هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص پروتزهای ثابت و متحرک

آخرین مطالب پزشکی متخصص پروتزهای ثابت و متحرک