یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

متخصص پوست و مو

تاریخ : 1398/07/07 متخصص پوست و مو

متخصص پوست و مو

یکی از شاخه های علم پزشکی بحث تخصص پوست و مو می باشد. پوست و موی هر کس از حیث زیبایی او اهمیت فراوانی دارد و اگر کوچکترین مشکلی پیش بیاید نگران شده و دوست دارد که زودتر این بیماری از بین برود و سلامتی را دوباره بدست آورد.

سلامت پوست و مو بسیار مهم است و متخصصین در این رشته بسیار تاکید می کنند که در هر شرایطی باید به فکر سلامتی پوست و موی خود باشید نه آنکه وقتی به عارضه ای دچار شدید به فکر درمان بیافتید. زیرا در این صورت هزینه های محتمله زیادتر می شود و ممکن است حتی سلامت اولیه خود را بدست نیاورند.

متخصص پوست و مو پزشکی است که در زمینه درمان بیماری های پوست و مو و ناخن و نواحی مخاطی مانند دهان ، بینی و چشم تخصص دارد.

متخصصین پوست و مو در تشخیص و درمان بیش از 3 هزار نوع بیماری مانند بیماری های سرطان پوست ، اگزما ، درمان جوش و آکنه و عفونت ناخن مهارت دارند.

این متخصصین همچنین به بهبود سلامت و شادابی و زیبایی پوست و مو افراد مراجعه کننده مانند بوتاکس ، رفع جای جوش و آکنه ، بازیابی زیبایی پوست ، جراحی صورت و جراحی سرطان پوست نیز مهارت هایی دارند و همه بیماران از نوزاد تا بالای 100 سال را درمان می کنند.

بسیاری از متخصصین پوست موارد زیر را انجام می دهند :

متخصصان پوست به درمان و جلوگیری از بیماری های مربوط به پوست ، مو و ناخن می پردازند.
1. دکترای پوست به تشخیص ، درمان و جلوگیری از بیماری های مربوط به پوست ، مو و ناخن می پردازد.
2. جراح پوست : عمل جراحی بیماری های پوست ، مو و ناخن را انجام می دهد.
3. جراحی زیبایی پوست : این پزشک بیشتر به ظاهر بیمار و انجام عمل های زیبایی می پردازد.
4. درماتوپاتولوژی : با استفاده از نمونه گیری و بررسی نمونه ها به تشخیص بیماری های مربوط به پوست و مو و ناخن می پردازد.

پزشکان متخصص اگر تحصیلات خود را ادامه دهند دوره فلوشیپ را می گذرانند که در این دوره جراحی پوست یا جراحی زیبایی ، جراحی پلاستیک و آموزش جراحی پیشرفته آموخته می شود.

دوره فلوشیپ در جراحی پوست یک سال است و متخصص مهارت هایی نظیر لیپوساکشن چربی ها ، لایه برداری شیمیایی ، تزریق پرکننده ها و توکسین بوتولینوم ، جراحی موهس ، جراحی ترمیمی که در اثر جراحی سرطان پوست ایجاد شده ، اسکلروتراپی ، پیوند موی طبیعی و جراحی با لیزر را پیدا می کند.


مقاله پیشنهادی :  جراحی زیبایی زنان

روش های ابداعی توسط متخصصان پوست :

1.    تزریق فیلر و توکسین بوتولینوم برای جوانسازی پوست صورت
2.    جراحی زیبایی برای محو کردن جوش و فرو رفتگی های پوست
3.    جراحی با لیزر برای از بین بردن رگ های کوچک ، لکه های پیری ، جای خالکوبی یا چین و چروک


مهارت های متخصص پوست و مو :

هنگامی که می خواهید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید باید ابتدا تحقیق کنید که او فردی مجرب و ماهر باشد و مهارت های لازم زیر را داشته باشد:
1.    داشتن قدرت تشخیص کافی برای سلامت پوست و مو
2.    دارا بودن مهارت های لازم برای نمونه گیری از پوست و مو برای تشخیص انواع بیماری
3.    توانایی جراحی پوست و مو به صورت کاملا حرفه ای 

انتخاب مناسب دکتر پوست و مو :

بهترین کار برای پیدا کردن یک متخصص مناسب پوست این است که از مراجعه کنندگان و بیماران او سوال کنید که آیا این دکتر در کار خود ماهر است و آیا او از نتیجه کاری که پزشک برای او انجام داده است راضی است یا خیر ؟

حتما برای انتخاب یک متخصص خوب یک جلسه مشاوره ترتیب دهید و از تجربیات دیگران در مورد دکتر پوست و مو سوال کنید.

اگر منشی به شما می گوید که تا چند هفته دیگر وقت ندارد ناراحت نشوید زیرا این نشانه خوبی است و نشان می دهد که دکتر بیماران زیادی دارد و احتمالا این زیادی بیمار به دلیل کار و مهارت خوب او می باشد.

حتما قبل از انتخاب دکتر با چند پزشک مشورت کنید و از بین آنها بهترین را برگزینید. این را بدانید که این دکترها با زیبایی شما سر و کار دارند و مهارت آنها برای انجام کار بسیار مهم می باشد.
همه متخصصین پوست و مو مثل یکدیگر نیستند و پیدا کردن دکتری که بتواند به مشکل شما اهمیت دهد و آن را با کمترین عارضه رفع کند به کمی تحقیق نیاز دارد.

 

برای انتخاب بهترین دکتر می توانید به 5 نکته توجه کنید :


1.    سابقه تحصیلی او : هر دکتری می تواند با مدرک پزشکی به تجویز پوست و مو بپردازد. اما یک متخصص پوست دوره های بیشتری را طی کرده است و از پس آزمون های سختی گذشته است. شما می توانید با یک سرچ ساده ببینید که آیا این دکتر جزو انجمن پوست و موی ایران هست یا خیر. شما حتما باید برای کارهایی مانند جراحی های زیبایی ، تزریق فیلر و ... مطمئن شوید که پزشک انتخابیتان جزو لیست انجم پزشکان می باشد.

2.    جلسات معاینه زمان بندی شده : یک متخصص پوست براساس مشکل شما برای شما قرار ویزیت تعیین می کند. این پزشک باید زمان کافی برای شرح بیماری در اختیار داشته باشد و برنامه درمانی را برای شما بازگو کند و تمام آزمایشات لازم را برای شما تجویز کند.

3.    در هزینه ویزیت خود تخفیف نمی دهد : یک متخصص پوست و موی خوب هیچ وقت برای هزینه ویزیت خود تخفیف های دوره ای قائل نمی شود تا به این بهانه بیماران بیشتری را جذب کند. اگر احساس کردید که دکتر با شما معامله می کند مطمئن باشید که به پول علاقه دارد تا به حل مشکل شما.

4.    از نمونه گیری برای حل مشکل استفاده می کند : اگر در مطب یک دکتر تعداد زیادی لوله نمونه گیری دیدید بدانید این پزشک در پی یافتن مشکل بیارش است و به هر روشی برای حل مشکل دست نمی زند. این پزشک در صدد آن است که بیمار با کمترین هزینه و کمترین زمان ممکن مشکل بیمار را حل کند.

5.    حتما از دوستان و آشنایان در ارتباط با پزشکی که به ان مراجعه کرده اند سوال کنید و اگر راضی بودند شما هم به تحقیق در مورد آن پزشک بپردازید. با او گفت و گو کنید تا متوجه شوید که چقدر در ارتباط با بیماری شما مهارت دارد.

کارهایی که یک متخصص پوست انجام می دهد :


1.    تزریق بوتاکس : متخصص پوست و زیبایی برای کاهش نشانه های زیبایی و درمان بیماری هایی مانند عرق کردن بیش از حد از بوتاکس استفاده می کند.

2.    تزریق ژل : از ژل برای برجسته کردن لب ها ، لیفت گونه و صورت استفاده می شود. با پر کردن گودی زیر چشم به داشتن ظاهری زیبا کمک می کند.

3.    تزریق چربی : انتقال چربی یا تزریق چربی یک روش پیشرفته ای است که گاها از چربی خود بدن بیمار برای افزایش حجم صورت یا بدن استفاده می شود و می تواند برای بسیاری از موارد مفید واقع شود.

4.    میکرونیدلینگ : این روش با تولید کلاژن یک روش غیر جراحی با حداقل تهاجم برای تولید کلاژن می باشد. در این روش هر سوزن با ورود به پوست یک میکرو زخم روی پوست ایجاد می کند و پس از آن ناحیه درم پوست برای ترمیم و پر کردن این ناحیه تحریک می شود و الاستین و کلاژن تولید می کند.

5.    میکرودرم : در این روش کل پوست در معرض تماس با یک ماده معدنی بی خطر اکسید آلومینیوم قرار میگیرد که این پودر با دارا بودن کریستال های ریز باعث سابیده شدن پوست می شود و بافت های مرده را از بین برده و پوست ترمیم می شود و موجب زیبایی پوست می گردد.

6.    خال برداری با دستگاه : خال ها دسته ای از سلول های رنگدانه دار می باشند که به صورت نقاط تیره و کوچک پوست ظاهر می شوند . خال ها معمولا بر روی پوست دست ، صورت و پا ظاهر می شوند . درست است که بسیاری از خال ها بی ضرر هستند اما در مواردی ممکن است سرطانی باشند و با جراحی باید آنها را برداشت.

7.    درمان جای جوش : برای این کار از لایه برداری های قوی و عمیق ، میکرونیدلینگ و ... در اسکارهای سطحی استفاده می شود و باید هر کدام با توجه به نیاز بیمار انجام شود و این که تمامی موارد با لیزر قابل درمان است صحیح نمی باشد.

8.    کرایو تراپی : این روش ، روشی است برای درمان ضایعات پوستی که به صورت سرپایی انجام می شود . در این روش با سرد کردن ناگهانی سلول های هدف تخریب می شوند.

9.    لیزر موهای زائد : خلاص شدن از شر موهای زائد همیشه مشکل بسیاری از خانم ها بوده است .

امروزه با بررسی نوع پوست و شرایط شما و پس از بررسی های هورمونی با استفاده از لیزر به سوزاندن فولیکول های مو می پردازند که لیزر موهای زايد درد بسیار کمی دارد و سوختگی در آن دیده نمی شود و در نتیجه اثر بخشی بالایی نیز دارد که در طی چندین جلسه و برای قسمتی یا تمام بدن انجام می شود که فرد پس از گذراندن دوره مربوطه از شر موهای زائد خلاص می شود.
 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی