دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

مدیریت و پیشگیری مشکلات بین کودکان و خانواده

تاریخ : 1397/02/24 مدیریت و پیشگیری مشکلات بین کودکان و خانواده

رابطه و مشکلات موجود بین کودکان و خانواده هایشان

وضعیت فیزیکی و احساسی فرزندان مانند پیشرفت های اجتماعی و شناختی شان تا حد زیادی به پویایی و پیشرفت خانواده ها بستگی دارد. افزایش برخی از مشکلات رفتاری که بین فرزندان و خانواده هایشان رخ می دهد می تواند ناشی از این باشد که برخی از خانواده ها نمی توانند با استرسی که برایشان در زندگی پیش می آید مقابله کنند. بسیاری از کاراکترهای خانواده ها در طول سه الی پنج دهه تغییر می کند. برای مثال در انگلستان در مقایسه ی بین سال 2013 و 2003 و 1936
می بینیم که سن ازدواج بالا رفته و بیشتر زنان بالای سی سال فرزند می آورند. تعداد زنان شاغل افزایش یافته و بیشتر نیاز به مهد کودک پیدا شده است. در بریتانیا می بینیم که تعداد خانواده های تک سرپرست افزایش یافته و تک فرزند آوری رواج یافته است.

 

مشکلات بالقوه

مشکلات اجتماعی: شامل تنهایی ، ترک کردن، عدم اعتماد به نفس، مشکلاتی در مدرسه، اضطراب و افسردگی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر، خودکشی و صدمه به خود، دزدی و سایر مسائل اخلاقی.

مشکلات تربیتی: مانند خودپسندی، اعتراض و لجبازی، دمدمی مزاجی، بی پروایی، فریب کاری، رفتارهای سخت و رفتارهای نفاق افکن.

مشکلات تحصیلی: شامل رفتارهای نفاق افکن ، درگیری و کاهش یادگیری.

مشکلات بین کودکان و خانواده هایشان

گزارش اداره آمار در سال 2004 در رابطه مشکلات ذهنی کودکان :

10 درصد از کودکان بین 5 الی 16 سال در بریتانیا با اختلالات ذهنی هستند. 4 درصد اختلالات احساسی دارند ، 6 درصد اختلال ارتباطی دارند، 2 درصد اختلال بیش فعالی دارند و 1 درصد از کودکان اختلالات کم شایع تر مانند اختلال توهمی و پرش عضله دارند. برخی از کودکان بیش از یک اختلال دارند. 16 درصد از کودکان تک سرپرست  نسبت به سایر کودکانی که پدر و مادر دارند مشکلات ذهنی دارند.  مشکلات ذهنی در خانواده هایی که هیچ یک از اعضا کار نمی کنند و خانواده هایی که سطح سواد پایین تری دارند نیز بیشتر است.

 

برخی از عوامل خطرزا

عوامل مربوط به والدین

اختلاف و دعوا بین والدین: موجب عدم نظم و توافق در مورد تربیت فرزندان می شود.

کنترل بسیار شدید والدین: حفاظت بیش از حد از کودکان که موجب بروز نگرانی در آن ها می شود. جدایی و طلاق والدین که بیشتر در اثر اختلاف بین والدین صورت می گیرد و ناتوانی والذین برای مقابله با مشکلات موجب ناتوانی فرزندان برای مقابله با مشکلات نیز می شود.

گرفتاری پدر که شامل مشکلات اجتماعی و احساسی است برای فرزندانی که بسیار به پدر خود وابسته هستند اثر بدی می گذارد.

افسردگی مادری که شامل افسردگی پس از زایمان است. کودکانی که مادرانشان به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند بیشتر در معرض مشکلات رفتاری و احساسی قرار می گیرند. مطالعه ای نشان داد کودکانی که والدین افسرده داردند بیشتر در معرض افسردگی نوع دوم قرار دارند که ممکن است موجب اضطراب، سیگار کشیدن، مصرف مواد و رابطه ی اجتماعی ضعیف در آن ها شود.

 

عوامل اجتماعی و محیطی

فقر: مشکلات ذهنی بیشتر در زنان خانه دار و خانواده هایی که درآمد کمتری دارند و والدین شان جزو افراد کم درآمد است وجود دارد.

نادیده گرفته شدن: شامل کودکانی که به فرزندی گرفته شدند و یا کودکان سرراهی.

 

مقاله پیشنهادی : چه زمانی با مشاور مشورت کنیم؟

عوامل مربوط به فرزندان

کودکان بسیار بیمار و یا معلول، کودکانی که دارای مشکلات روانی هستند که تشخیص داده نشده است و کودکانی که اختلالات توهمی دارند، خلق و خوی دعوایی و بسیار تند در زندگی روزانه، کودکانی که از نظر احساسی حساس و شکننده هستند.

 

عوامل خانوادگی

خانواده های پرجمعیت، استرس خانوادگی مانند عدم رضایت از شغل، خستگی و کار زیاد در خانه و کار کردن والدین، سخت گیری در خانه، سو استفاده جنسی از کودک، ضربه های روحی.

مشکلات بین کودکان و خانواده هایشان

تشخیص مشکلات بین کودکان و خانواده

 فهمیدن عمق مشکلات بین کودکان و خانواده ها کار بسیار دشواری است زیرا اختلافات اغلب ریشه ای هستند. نتایج حاصل معمولا بر اساس اعضای خانواده ، مذهب،فرهنگ، گرایش، اخلاق متفاوت هستند.

 

مقاله پیشنهادی : 10 راه ساده برای کاهش استرس

مدیریت

رویکرد تمرکز بر خانواده در بسیاری از سناریوهای درمانی مانند اختلالات توهمی و وابستگی دارویی مفید و کارساز بوده است.

مشورت کردن: شامل مشورت بین اعضای خانواده ، میزان تحصیلات والدین .

کمک به خود، رجوع ، مشاورات ازدواج؛ حمایت های اجتماعی، داروهای موجود برای برخی از مشکلات خاص، اجرای قانون، تغییر مدرسه مثلا رفتن به مدرسه ی دیگر و یا رفتن به مدارس خصوصی و گرفتن معلم خصوصی، مراکز مراقبت از کودکان.

 

پیشگیری از مشکلات بین کودکان و خانواده

می توان یک مطالعه ای یافت که برنامه های پیشگیری از طریق برنامه های قبل از تولد می تواند ارتباط بین والدین و سلامت ذهنی والدین، ارتباط بین والدین و کودکان و احساسات نوزاد را افزایش دهد و موجب تنظیم روانی رفتارها شود. این برنامه می تواند تاثیر مثبتی بر حمایت از همکاری بین والدین، افسردگی و اضطراب پس از زایمان، اختلال بین رابطه ی کودک و والدین داشته باشد. این برنامه همچنین می تواند برای والدینی که میزان تحصیلات پایینی دارند و خانواده هایی که پدر خانواده رابطه ی خوب و صمیمی و نزدیک با اعضای خانواده اش ندارد نیز موثر و مفید باشد. بهترین راه برای شروع چنین برنامه هایی باید از طریق دولت انجام شود. در سال 2014 بیشتر از 3000 مرکز جمع آوری و مراقبت از کودکان بوجود آمد که همه شان قانونی هستند. آموزش های اولیه در طول 3 الی 4 سال و به صورت پاره وقت و تمام وقت انجام می شود. ثبت نام کودکان در این مراکز افزایش یافته و تا پایان سال 2014 بیش از 1.5 میلیون خانواده از این مراکز استفاده کردند و در آن ثبت نام کردند.

منبع: medicinenet.com


پزشکان مرتبط

مقالات مرتبط

 

لب شکری چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

مشاهده مقاله
لب شکری چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

مشاهده مقاله
بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

مشاهده مقاله

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره

آخرین مقالات پزشکان روانشناسی و مشاوره