چهار شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

مراقبت از چشم در استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل | قسمت اول

تاریخ : 1396/05/17 مراقبت از چشم در استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل | قسمت اول

چه کارهایی برای مراقبت از چشم باید انجام داد؟ برای مراقبت از چشم هایمان چه باید کرد؟ چگونه خستگی چشم را برطرف کنیم؟ اگر ساعت های طولانی از کامپیوتر استفاده می کنید در ادامه به آموزش و معرفی روش و ترفندهایی برای محافظت و مراقبت از چشم در برابر مانیتور کامپیوتر و دیگر لوازم دیجیتال و عدم کاهش میزان دید و خشک شدن آن می پردازیم.


مراقبت از چشم در برابر کامپیوتر

 

تاثیر کامپیوتر بر بینایی

با وجود افزایش استفاده کاربران از اینترنت و ابزارهای دیجیتال چه در مصارف کاری و چه سرگرمی، معضل خشکی و کاهش دید چشم به دلیل زمان بسیار قرار گیری چشم در مقابل تلوزیون، کامپیوتر، موبایل و دیگر تجهیزات دیجیتال را می توان به وفور در کاربران اینترنتی، برنامه نویسان و کارمندانی که مجبور به ساعت ها کار با کامپیوتر هستند، می تواند دید. طبق تحقیقات انجام گرفته خستگی چشم و اختلال در دید بصری در میان 50 تا 90 درصد کارمندان کامپیوتری صورت می گیرد و اینجاست که مراقبت از چشم با توجه به وفور استفاده از مانیتورهای مختلف اهمیت پیدا می کند.


حتما بخوانید: محافظت از چشم در مقابل خورشید


در صورتی که ساعت های طولانی در مقابل کامپیوتر قرار می گیرید بهتر است پیش از وقوع عارضه و ضعف شدید در چشمان، با ایجاد یک فضای اساسی و استاندارد، میزان تاثیرات صفحات نمایش را بر روی بینایی خود کاهش دهیم. موارد زیر مجموعه ای از نکات و روش های علمی برای کاهش تاثثیرات کامپیوتر بر چشم و ایجاد محیطی سالم تر برای بینایی هر شخصی می باشد.

 

1- محیط کاری خود را متناسب با چشم هایتان تنظیم نمایید

اگر در مورد آرگونومی نشستن صحیح بر روی صندلی در مقابل کامپیتور شنیده باشید. در کنار اهمیت نحوه قرار گیری فرم بدن انسان، نحوه قرار گیری چشم هایتان در مقابل صفحه نمایش نیز اهمیت دارد.

توجه داشته باشید که در حین استفاده از کامپیوتر فاصله 50 تا 60 سانتیمتر از چشمان تا صفحه مانیتور رعایت شود. علاوه بر حفظ فاصله، با توجه به میزان آن نیز باید اندازه فونت نوشته و عناصر نمایش داده شده به میزان لازم بزرگنمایی شده تا چشم بیش از حد نیاز به تمرکز و ریزبینی نداشته باشد. همواره درر خواندن متون اسناد و صفحات اینترنتی با بررسی اندازه آن ها در صورت کوچک بودن سایز، مقداری اندازه فونت را برای دید بهتر افزایش دهید.

صفحه نمایش مانیتور به طور مستقیم در مقابل صورت شما قرار گرفته و در صورتی که به درستی بر روی صندلی نشسته اید بهتر است، مرکز صفحه نمایش به میزان 15 درجه از محل چشمانتان پایین تر باشد به معنای آنکه چشمانتان در خط و نگاه مستقیم بالای صفحه نمایش را ببیند و مرکز کمی پایین تر از آن قرار گیرد.

مراقبت از چشم در استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل

2- یک آزمایش جامع از چشم هایتان بگیرید.

انجام مداوم آزمایش های چشم پزشکی به شما کمک می کند تا پیش از وقوع یک مشکل حاد از آن باخبر شده و به درمان آن بپردازید. همچنین داشتن یک سری اطلاعات جامع از وضعیت چشم هایتان کمک می کند، تا سطح تحمل بینایی خود را شناخته و از آن فراتر نروید.

برای مراقبت از چشم این آزمایش به دو بخش تقسیم می شود که در وهله اول مراجعه مداوم در در یک بازه زمانی مشخص به متخصص چشم پزشک توصیه می شود. طبق توصیه موسسه سلامت شغلی، کارمندان کامپیوتر بهتر است پیش از شروع کار جدید خود به چشم پزشک مراجعه نموده با بررسی وضعیت سلامت و بینایی نحوه و میزان کار را تعیین نموده و هر سال یک بار برای بررسی مجدد به پزشک خود مراجعه نمایند.

در حین انجام این آزمایش بهتر است تمامی اطلاعات نحوه و میزان کار با کامپیوتر و صفحه های نمایش دستگاه های دیجیتال را در اختیار متخصص چشم پزشک قرار دهید. جزئیات ریزی مانند فاصله مانیتور، میزان نور فضای کاری و... نیز می تواند به انجام یک تست دقیق تر کمک نماید.


حتما بخوانید: مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک


3- از نور بندی صحیح در محیط کار و صفحه نمایش استفاده نمایید

مهم ترین عامل ایجاد خستگی چشم، وجود نور بیش از حد از سوی منافذ نورگیر و یا سیستم های نور مصنوعی در اداره و خانه می باشد. اما در استفاده از کامپیوتر حساسیت چشم به نور خارجی دو چندنا شده و تاثیر بیشتری نسبت حالتی دارد به نوعی که توصیه می شود که در حین استفاده از کامپیوتر میزان نور استاندارد موجود در دفاتر اداری را به نصف کاهش دهید.

برای اینکار بهتر است با کشیدن پرده و یا استفاده از لامپ های کمتر میزان نور موجود را به توجه به نور مانیتور کاهش دهید. همچنین قرار گیری در مقابل نور نیز می تواند اثرات انعکاش را افزایش داده پس سعی کنید تا نه کاملا در مقابل و نه در پشت سر یک منبع نور قرار گیرید و به صورت جانبی و مجاور لامپ و منافذ به صفحه نمایش خیره شوید.

بسیاری از کامرندان حذف نورهای ناشی از لامپ های فلورسنت را در کاهش خستگی چشم موثر یافته اند. بهتر است در کنار میزان نور، نوع رنگ بندی و تششع آن را نیز در نظر بگیرید و طبیعتا تمایل یک منبع نوری به یک رنگ حاد می تواند فضای نامناسبی را بری کار با کامپیوتر ایجاد نماید.


حتما بخوانید: نحوه شستشوی چشمها


4_ تابش منعکس شده بر روی مانیتور را به حداقبل برسانید

در کنار میزان نور، تابش آن بر روی سطح تجهیزات کاری نیز بر روی خستگی چشم تاثیر دارد. بهتر است برای مراقب از چشم هایتان با بررسی و آگاهی از منابع نوری که به سمت محل کار شما تابیده می شود، تابش مستقیم و وجود انعکاس ها را به حداقل رسانده از پخش پراکنده روشنایی بهره ببرید. 

تابش نور بر روی صفحه نمایش تمرکز چشم را بر هم زده و آرامش روانی کاری را مختل می کند. علاوه بر صفحه نمایش وجود انعکاس بر روی دیوار و لوازم نیز می تواند تاثیر خاص خود را گزاشته که در این صورت بهتر است از رنگ بندی های تیره تر استفاده نموده و در مقابل تابش مستقیم قرار نگیرید.

استفاده از روکش های ضد انعکاس مانیتور می تواند تا حدی این مشکل را برطرف نماید. همچنین در وصرتی که از عینک استفاده می کنید. بهتر است از تجهیز عینک خود به پوشش ضد تابش بر روی سطح عدسی نیز بهره ببرید. استفاده نرم افزار برای محافظت از چشم در مقابل مانیتور با وجود حل نکردن کامل صورت مسئله می توان در کاهش تاثیرات کمک کننده باشد. نرم افزار هایی مانند Flux برای سیستم عمال ویندوز و افزونه های مرورگر مشابه نیز می توانند در کاهش بازتاب و پخش نور از سوی کامپیوتر نیز موثر باشند.


حتما بخوانید: تشخیص آلزایمر با قوه بینایی


5- فضای نمایش مانیتور را ارتقا دهید

استفاده از تجهیزات قدیمی مانند مانیتور های CRT همچنان در اداره و کارهای شرکتی مرسوم می باشد. در صورتی که همچنان از این نوع مانیتورها استفاده می کنید. بهتر است به جهت محافظت از چشم هایتان، صفحه نمایش خود را به یک مدل بروز و استانداردتر ارتقاء دهید. مدل تخت صفحه نمایش ها مانند LCD و LED سازگاری بهتری با دستگاه بینایی انسان داشته و به طور معمول مجهز به روکش برای کاهش بازتاب نور در سطح صفحه نمایش می باشند.

مشکل اساسی نمایشگر های CRT در سوسو نمایش دادن تصاویر می باشد. حتی اگر این اختلالات تصویری به خوبی در دید معمولی مشاهده نشود وجود ریز آن ها می تواند منجر به خستگی چشم زود هنگام شود. این عوارض به خصوص در مانیتورهایی با شاخص بازرسانی پایین تر از 75 هرتز به مراتب بیشتر می باشد. 

در صورت اقدام به خرید یک صفحه نمایش دید بهتر است بیشترین رزولوشن ممکن را به توجه به فاصله مانیتور و فضای موجود در نظر بگیرید. در کنار رزولوشن و نرخ بازرسانی بیش از 75 هرتز، اندازه مانیتور که پیشنهاد می شود از 19 اینچ به بالا باشد نیز اهمیت دارد.

مراقبت از چشم در استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل

کلام آخر

توجه داشته باشید که مراجعه به متخصص چشم پزشک همواره اصولی و صحیح ترین برای بررسی سلامت چشم می باشد و در مواقع حاد در کنار ایجاد فضای بهتری برای سلامت چشمانمان، مراجعه به پزشک متخصص نیز نباید فراموش شود در این راشته خانه پزشکان مجموعه از بهترین متخصصین چشم پزشکی، را در بخش خانه پزشکان فراهم نموده است. در ادامه این سری مقاله نیز به معرفی راهکارهای بیشتری برای محافظت از چشمان می پردازیم.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص قرنیه

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص قرنیه