جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

تاریخ : 1396/04/04 مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

دندان های عقل سومین و آخرین دندان آسیا در بالا و پایین هر فک هستند. دندان های عقل همچنین آخرین دندانی هستند که در می آیند. معمولا دندان های عقل فرد در اواخر نوجوانی(13 تا 19 سال) و یا زود تر از 20 سالگی می رویند .


علائم و نشانه ها :
دندان های عقل تا زمانی که می رویند و یا کج می شوند موجب درد و ناخوشی می گردند. و از آنجا که هر دندانی قبل از 20 سالگی کشیده شود ریشه کمتر و عوارض کمتری دارد ، انجمن دندانپزشکان آمریکا توصیه می کند که افراد بین 16 تا 19 سال دندان های عقل خود را ارزیابی کنند که نیاز به کشیدن دارد یا خیر. اگر دندانپزشک شما توصیه می کند که دندان های عقل خود را بکشید نگران نباشید شما بعد از کشیدن دندان عقل دقیقا مثل قبل عاقل خواهید ماند! در واقع زمانی این دندان های سوم آسیا باعث سلامت دهان و دندان شما می شوند که شما هوشمندانه ترین تصمیم یعنی کشیدن آن دندان ها را بگیرید . شما لازم است که تمام دستورالعمل های بعد از جراحی را به درستی انجام دهید و از عوارض پیشگیری کنید.


چه انتظاراتی از کشیدن دندان های عقل می رود ؟
اگر دندان های عقل در استخوان تحت تاثیر قرار گرفته باشند و در استخوان جاساز شده باشند ، جراح دهان یک برش در لثه ها ایجاد می کند و بخش های دندان را به ترتیب خارج می کند تا حذف استخوان را کاهش دهد.
بعد از جراحی تورم و حساسیت در صورت و گردن شبیه به کبودی متداول است . بسته های یخ و دارو های ضد درد تجویز شده توسط دندانپزشک یا جراح دهان به کاهش درد کمک می کنند .


چرا مراقبت بعد از عمل مهم است؟
دندانپزشکان بر اساس آکادمی دندانپزشکی عمومی  (AGD)دندان های عقل میلیون ها آمریکایی را در طول سال ها کشیده اند . به علاوه بعضی از خونریزی های موقت ، درد ، تورم و کبودی بعد از عمل بسیاری از بیماران به سرعت بهبود میابد.
با این وجود باید بدانید که سوکت خشک (dry socket) یکی از شایع ترین عوارض قابل پیشگیری این عمل جراحی است .
سوکت خشک هنگامی ایجاد می شود که لخته جدید تازه تشکیل شده درون سوکت تخلیه یا حل شود ، استخوان ها و انتهای عصب در معرض نمایش قرار گیرد.
علاوه بر درد شدید از نشانه های سوکت خشک که توسط کلینیک مایو  (mayo clinic)شرح داده می شود ، نفس بد و طعم و مزه ی ناخوشایند در دهانتان ، استخوان قابل مشاهده درون سوکت ، گره های لنفاوی ملتهب در ناحیه گردن و درجه پایین تب از نشانه های دیگر است.


حتما بخوانید: توصیه‌های طلایی برای پیشگیری از سکته قلبی


برای جلوگیری از مشکلات بالقوه پس از کشیدن دندان های عقل در زیر به دستورالعمل های شفا بخش پس از جراحی می پردازیم :

 

ورم
بسته های یخ را به طور ناگهانی روی قسمت خارجی دهان خود قرار دهید (20 دقیقه این کار را انجام دهید ، 20 دقیقه استراخت کنید ) این کار را حداکثر تا دو روز برای کم کردن تورم ، کبودی ویا درد انجام دهید. البته اگر دندان های شما قبل از جراحی آلوده باشد ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که به جای استفاده از یخ ، از کمپرس های گرم و مرطوب استفاده کنید.

 


خونریزی
برای برخی خونریزی ها نگه داشتن یک گاز پانسمان در محل استخراج برای مدت 30 دقیقه پس از جراحی انتظار می رود. برای جلوگیری از خونریزی های شدید قبل از جراحی یک گاز پاسمان را گاز بگیرید و یا انگشتان خود را با یک پد بر روی دندان به طور مداوم به مدت 30 دقیقه فشار دهید.
چاره ی دیگر استفاده  از چای کیسه ای مرطوب در همان زمان یعنی قبل از جراحی است ، اسید تانیک موجود در چای عروق خونریزی را تشکیل می دهد که به لخته شدن خون کمک شایانی خواهد کرد.

 


مراقبت از دهان
خوردن ، نوشیدن و صحبت کردن را برای دو ساعت اول پس از جراحی محدود کنید و برای روزهای باقی مانده برنامه ریزی کنید. برای جلوگیری از انسداد لخته شدن خون ، دهان خود را به شدت نشویید و هنگامی که چیزی می نوشید حتما از پوشال استفاده کنید. علاوه بر این از ورزش های سخت برای چند روز و همچنین سیگار کشیدن و یا بیرون انداختن بیش از حد آب دهان در روز جراحی و یا تا زمانی که خونریزی وجود دارد اجتناب کنید. بعد از 12 ساعت می توانید با آب شور و یا دهانشویه رقیق شده دهان خود را بشویید. مراقب باشید که در شب جراحی دندان هایتان را بشویید.


حتما بخوانید:  خوردن این مواد غذایی شکم تان را صاف خواهد کرد!


رژیم غذایی :

 

بعد از توقف خونریزی ، به مقدار زیادی مایعات گرم یا سرد بنوشید. بر اساس توصیه ی گروه جراحی دهان می توانید غذاهای عادی را بخورید امّا بهتر است که با مایعات و مواد غذایی نرم شروع کنید. پودینگ ها ، ژلاتین ها ، تخم مرغ ، سیب زمینی پخته شده و غلات پخته شده و همچنین سبزیجات ، گوشت و میوه هایی که در مخلوط کن مایع شده اند انتخاب های مناسبی هستند. AGD  هشدار می دهد که برای جلوگیری از لخته شدن خون مصرف نوشیدنی های گازدار و خوردن غذاهایی مانند ماکارونی ، بادام زمینی و ذرت بو داده ممنوع است چرا که ممکن است ذرات آن ها وارد سوکت شوند.

 


داروها :
طبق دستور دندانپزشکتان دارو های ضد درد و آنتی بیوتیک برای عفونت مصرف کنید. به یاد داشته باشید که اگر یک داروی ضد درد قوی مصرف می کنید از شما خواسته می شود که از رانندگی با ماشین آلات خودداری کنید و از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.


زمانی به دندانپزشک مراجعه کنید که :
هر گونه درد و تورم باید بهبود پیدا کند اما اگر دچار یکی از موارد زیر هستید به دندانپزشک خود مراجعه کنید :
-  تورمی که به جای بهتر شدن بدتر می شود.
-  خونریزی بیش از حدی که با فشار قطع نمی شود.
-  درد شدید سه یا چهار روز پس از جراحی.
-  تب بالا که ادامه دار باشد.

تهیه شده در واحد تحقیق و ترجمه تیم خانه پزشکان

منبع colgate

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی لثه

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی لثه

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی لثه