شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

مراقبت های دوران شيردهی

تاریخ : 1397/01/28 مراقبت های دوران شيردهی

شیر مادر کامل ترین غذا برای کودکتان است. شیر مادر فواید و مواد مغذی بسیاری دارد. توصیه ی بسیاری شده که حتما حداقل در طول شش ماه اول کودک با شیر مادر تغذیه شود و بعد از شش ماه نیز در کنار غذای کمکی نیز از شیر مادر استفاده شود برای کودک و مادر بسیار بهتر است. شیر دادن یک روش طبیعی است و مادر و نوزاد به طور غریزی آن را یاد می گیرند اما باید در انجام آن صبر داشته باشید و بعد از دو الی سه هفته می بینید که کار بسیار راحتی است.

 

الگوهای غذادهی

در طول چند هفته ی اول به نظر می رسد نوزادتان همیشه در حال غذا خوردن است. شیر خیلی سریع و به راحتی در معده ی نوزاد هضم می شود بنابراین نوزاد در طول بیست و چهار ساعت هشت الی دوازده بار در هفته های اول نیاز به شیر خوردن دارد. به طور مداوم شیر دادن باعث افزایش شیرتان و وزن گیری بهتر نوزاد می گردد. به محض اینکه حس کردید نوزاد گرسنه است به او شیر بدهید و نگذارید گرسنگی اش را با گریه نشان دهد.

 

نوزاد خواب آلود

نوزادان در بدو تولد بسیار خواب آلود هستند. اگر نوزاد خیلی زود در هنگام شیر خوردن خوابید یعنی شیر کافی نخورده است. کف پای نوزاد را به آرامی نوازش دهید. نوزاد را در موقعیت مناسبی قرار دهید تا آروغ بزند. لباس هایش را کم کنید. موقعیت نوزاد را تغییر دهید شاید این کار موجب بیدار شدن او بشود.

نوزاد در صورتی به اندازه ی کافی شیر خورده است که:

در ده الی چهارده روز اول به وزن زمان تولدش برسد، نوزاد در هفته ی اول افزایش وزن داشته باشد، نوزاد در هنگام شیر خوردن صدای بلعیدن شیرش را بتوانید بشنوید، نوزاد بعد از شیر خوردن و آروغ زدن احساس راحتی داشته باشد، هشت بار در طول روز نوزاد شیر خورده باشد، بعد از شیر دادن سینه تان نرم تر شده باشد.

مراقبت های دوران شيردهی

حالت های مختلف شیردهی

ممکن است مدت زمان طولانی را با نوزادتان برای شیر دادن در روز طی کند. هر چه نوزاد بهتر بتواند سینه را بمکد و این کار را یاد بگیرد شما نیز راحت تر خواهید شد. نوزاد خود را در موقعیت های مختلف قرار دهید تا ببینید چه حالتی راحت تر می تواند شیر بخورد.

 

حالت گهواره ای

حالت گهواره ای معمول ترین راه برای شیر دادن به نوزاد است. روی یک صندلی راحت بنشینید، نوزاد خود را روی شکم خود قرار دهید، سر نوزاد را در گودی آرنج قرار داده و صورتش را مقابل سینه قرار دهید و در این حالت زانوهای نوزاد در مقابل سینه ی دیگر قرار می گیرد. سر و پشت و پاهای نوزاد باید صاف و در یک امتداد باشد. اگر هنگام شیر دادن احساس ناراحتی کردید پوزیشن خود را عوض کنید.

 

حالت صلیبی

در این حالت یک بالشت را روی ران پای خود قرار دهید و با یک دست به عنوان کمکی سینه را نگه دارید. به جای هل دادن سر نوزاد به سمت آرنج می توانید با بازوی دیگر آن را نگه دارید و با این کار از سر و گردن و پشت نوزاد محافظت کنید. در این حالت قفسه ی سینه ی مادر و نوزاد در موازات هم قرار می گیرد.

شیردهی به نوزاد

حالت فوتبالی

دست تان را مانند گهواره پشت گردن نوزاد قرار دهید و زیر آرنج تان یک بالشت بگذارید و با دست دیگر سینه تان را می توانید کنترل کنید. در این پوزیشن به راحتی می توانید سر نوزاد را نگه دارید و نوزاد راحت تر می تواند شیر بخورد. این حالت برای مادران سزارینی بسیار مناسب است.

 

حالت دراز کشیده

در این حالت به یک بغل دراز بکشید و با دست خود سرتان را نگه دارید، نوزاد را کنار خود قرار داده و یک بالشت مناسب زیر سرش قرار دهید و شیر بدهید، این حالت نیز برای مادران سزارینی مناسب است زیرا وزن نوزاد بر شکم مادر قرار نمی گیرد.

 

سلامت سینه ها

روزانه سینه ی خود را چک کنید تا مشکلی نداشته باشند. از حالت هایی که موجب آسیب رساندن به آنها می شود خودداری کنید.

لباس زیر مناسب حتی در هنگام شب استفاده کنید و مطمئن باشید که خیلی تنگ نباشد، لباس زیر مخصوص شیردهی بسیار مناسب هستند. لباس زیرهایی که منجر به فشار به سینه می شود و راه خروج شیر را میگیرد استفاده نکنید زیرا موجب بروز عفونت می شود. پدهای مخصوص را در صورت خیس و یا مرطوب شدن عوض کنید. سعی کنید هر روز دوش بگیرید و با صابون خوب بدن خود را بشویید تا شیر مانده کاملا برطرف شود.

در طول شیردهی ممکن است راه شیر دادن قطع شود و مشکلاتی بوجود بیاورد برای مقابله با این کار راه های زیر را می توانید بکار ببرید.

قبل از شیر دادن از کمپرس آب گرم استفاده کنید، نوزاد را بگذارید تا بمکد و در این هنگام دست خود را از سمت قفسه ی سینه به سمت سینه کم کم نزدیک کنید و به کودک کمک کنید، بعد از اینکه نوزاد شیر خورد سعی کنید شیر اضافی را خودتان بیرون بیاورید، بعد از شیردهی و در صورت درد و التهاب از کمپرس آب سرد استفاده کنید، بیشتر استراحت کنید و غذاهای مقوی بخورید و مایعات بیشتر بنوشید.

تحوه صحیح شیردادن

استفاده از شیر دوش

گاهی اوقات مادران نیاز دارند از شیر دوش استفاده کنند که دلایل متعددی دارد مثلا با این کار فرد دیگری نیز می تواند در زمان نبود مادر به نوزاد شیر بدهد. این کار را می توانید با دست و یا با وسیله ی مخصوصش انجام دهید و این کار باعث می شود حتی زمانی که سر کار هستید نیز به طور مرتب از سینه شیر بگیرید.

 

ذخیره کردن شیر مادر

اگر می خواهید شیر را یک روز دیگر مصرف کنید باید آن را به روش سالم ذخیره کنید.

شیر را در بطری تمیز و یا کیسه های نگه داری شیر نگه دارید، هر بطری را تنها برای یک بار شیر خوردن پر کنید، یک درپوش ثابت روی آن ببندید، بطری را زیر شیر آب گرم کمی گرم کنید و یا در کاسه ی آب گرم بگذارید تا زمانی که به دمای اتاق برسد، شیر را در مایکروویو و یا اجاق گرم نکنید زیرا گرم شدن ناگهانی شیر مواد مغذی آن را از بین برده و موجب سوختن دهان نوزاد می گردد.

منبع: pennmedicine.org


پزشکان مرتبط

 

دکتر سیمین ظفردوست

دکتر سیمین ظفردوست

جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر فرزانه درویش زاده

دکتر فرزانه درویش زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر مریم امیری

دکتر مریم امیری

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر شهرزاد فتحی

دکتر شهرزاد فتحی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

مقالات مرتبط

 

بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

مشاهده مقاله
بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

مشاهده مقاله
بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

مشاهده مقاله

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان