خانه پزشکان

پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

مزایای داشتن رابطه جنسی

تاریخ : 1397/03/31 مزایای داشتن رابطه جنسی

آیا می توان مزایای داشتن رابطه جنسی را به حداکثر رساند ؟

رابطه جنسی عامل مهمی در زندگی شماست

رابطه جنسی بخشی از زندگی است . به غیر از تولید مثل ، رابطه جنسی می تواند باعث صمیمیت زوجین و لذت شود . فعالیت جنسی می تواند مزایای شگفت انگیزی برای تمام جنبه های زندگی شما ارائه دهد :

فیزیکی

فکری

عاطفی

روانشناسی

اجتماعی

 

چگونه داشتن رابطه جنسی می تواند برای بدن شما مفید باشد ؟

مطالعات نشان می دهد که رابطه جنسی می تواند ورزش قلبی عروقی خوبی در مردان و زنان جوان تر باشد . اگرچه رابطه جنسی به تنهایی کافی نیست ، می توان آن را یک ورزش سبک دانست .

 

برخی از مزایای داشتن رابطه جنسی عبارتند از :

کاهش فشار خون

سوزاندن کالری

افزایش سلامت قلب

تقویت عضلات

کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی ، سکته مغزی ، و فشار خون بالا

 

افزایش میل جنسی

افرادی که دارای رابطه جنسی  فعال هستند ، تمایل بیشتری به ورزش دارند و دارای عادت های غذایی مناسب تری نسبت به کسانی که فعالیت جنسی کمتری دارند ، هستند . آمادگی جسمانی ممکن است عملکرد جنسی را به طور کلی بهبود بخشد .

رابطه جنسی منظم ( و اثرات اولیه آن ، ارگاسم ) مزایای جدی برای سلامتی افراد به ارمغان می آورد :  تحقیقات نشان می دهد که داشتن رابطه جنسی منظم می تواند درمان بی خوابی ، کاهش درد و کاهش خطر ابتلا به سرطان ، بیماری های قلبی ، افسردگی ، دیابت نوع  2 ، فشار خون بالا ، مشکلات مثانه و موارد دیگر را به همراه داشته باشد . قدرت آن عمدتا از عنصر هوازی و اثرات تسکین دهنده استرس است .

اگر چه رابطه جنسی یک دارو شگفت انگیز است ، اما محققان کمی بر روی تعداد دفعات لازم برای به حداکثر رساندن فایده آن تحقیق کرده اند . در حالی که مطالعات بزرگ بین  اثرات ارگاسم بر مرگ و میر و سلامت اغلب یک رابطه خطی ( رابطه جنسی بیشتر ، سلامت بهتر ، دوره ) را پیدا کرده اند ، اغلب تحقیقات تکرار دو یا چند ارگاسم را در هفته  لازم می بینند .

یک مطالعه در  112 زوج ،  نشان می دهد که اعتدال اصل کلیدی است . کارل چارنتیکی ، روانشناس دانشگاه ویلکز در پنسیلوانیا ، متوجه شد که زوجهایی که دو بار در هفته رابطه جنسی دارند ، 30 درصد بیشتر دارای آنتی بادی های مبارز نسبت به زوج هایی که رابطه جنسی کمتری دارند ، هستند . اما رابطه جنسی همراه با معاشغه - سه تا چهار بار در هفته - باعث افزایش ایمنی می شود  .

پپتیدهای اپوئیدی ، که در طول تجربیات لذت بخش آزاد میشوند ، ممکن است  به خاطر همین باشد .

به طور معمول ، این پپتید ها سیستم ایمنی را تقویت می کنند ، اما در موارد بیش از حد می توانند به عنوان سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن عمل کنند . مشخص نیست که آیا رابطه جنسی به تنهایی می تواند پپتیدها را به سطوح خطرناک افزایش دهد ، اما مطالعات نشان می دهد که ارتباطی بین زیادی اندورفین ها ( پپتید اپيوئيدی که در طول عمل افزایش می یابد ) و افسردگی ، روان پریشی و حتی بی حرکتی وجود دارد .

با این حال ، همین الان برای خود برنامه ریزی نکنید : مردانی که حداقل (صفر تا سه بار در ماه) و حداکثر (21  بار یا بیشتر در ماه ) دارای انزال هستند ، کمترین خطر نسبی برای سرطان پروستات را دارند . بر اساس یک مقاله در مجله انجمن پزشکی آمریکا ، گروه هایی که در وسط قرار دارند به احتمال زیاد  در معرض بیماری هستند .

 

مجرد ماندن و نداشتن رابطه جنسی

سکس تنها شاخص سلامت و یا شادی نیست . شما هنوز هم می توانید یک زندگی فعال و شاد بدون رابطه جنسی داشته باشید . مزایای رابطه جنسی از احساس لذت می آید ، که مطالعات نشان می دهد می تواند از گوش دادن به موسیقی ، ارتباط برقرار کردن با حیوانات خانگی و داشتن اعتقاد مذهبی قوی نیز نشات بگیرد . طبق گزارش دفتر بهداشت ملی انگلستان ، مطالعه طولانی مدت از راهبه ها نشان می دهد که بسیاری از آنها تا 90 سالگی و 100 سالگی  به زندگی خود ادامه می دهند .

 

اجتناب کردن از رابطه جنسی

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی و رفاه عمومی است . در روابط ، ارگاسم نقش مهمی در پیوند دارد . مزایای فیزیکی و عاطفی مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، ارتقاء اعتماد به نفس می تواند از داشتن رابطه جنسی باشد .

شما هنوز هم می توانید مزایای مشابهی را بدون رابطه جنسی داشته باشید . مشارکت در سایر فعالیت های لذت بخش مانند ورزش ، ارتباط برقرار کردن با یک حیوان خانگی و داشتن یک شبکه قوی از دوستان می تواند به طور بالقوه مزایای مشابهی را ارائه دهد . رابطه جنسی تنها یک راه برای بهبود کیفیت زندگی شما است .

اما اگر رابطه جنسی بخشی از زندگی شما باشد ، به دلیل رابطه یا میل ، مهم است که بتوانید ارتباط برقرار کنید و رضایت جنسی را تجربه کنید . وقتی که وقت خود را صرف داشتن رابطه جنسی می کنید ، ممکن است از تسکین و افزایش شادی لذت ببرید .

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره