یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

مزایا و معایب آنژیوگرافی

تاریخ : 1397/02/27 مزایا و معایب آنژیوگرافی

آنژیوگرافی انسداد شرائین اکلیلی قلب

این نوع آنژیوگرافی روندی است از تصاویر پرتوشناسی برای دیدن رگ های خونی قلب استفاده می کنند. این آزمایش برای این هدف انجام می شود تا ببینند آیا انسدادی در رسیدن خون به قلب وجود دارد یا نه. این آنژیوگرافی بخشی از روند مربوط به قلب است که به آن میل زدن به قلب می گویند. میل زدن قلب روندی است که هم برای تشخیص و هم برای درمان شرایط رگ های خونی بکار می رود. این آنژیوگرافی به تشخیص شرایط قلب کمک می کند.  در طول انجام این آنژیوگرافی یک نوع رنگ مخصوص که توسط تصاویر پرتویی قابل رویت است به رگ های خونی قلب تزریق می شود و به سرعت از محل عکس بر می دارند. در صورت لزوم پزشک رگ های بسته را در طول آنژیوگرافی باز می کند.

 

چرا آنژیوگرافی انجام می گیرد؟

در صورت داشتن علائم زیر پزشک آنژیوگرافی را به شما پیشنهاد می دهد:

در صورت دیدن علائمی از انسداد شاهرگ ها مانند درد قفسه سینه، درد در گردن و فک و بازوها که آزمایشات دیگر دلیل آن را نشان نداده اند، افزایش دردهای قفسه سینه، بیماری قلبی مادرزادی، نتایج غیر طبیعی از آزمایشات استرس قلبی، سلیر مشکلاتی در رگ های قلبی و یا آسیب به قفسه ی سینه، مشکلاتی در دریچه ی قلب که نیاز به جراحی دارد.

 

مقاله پیشنهادی : چه زمانی به گرفتن نوار قلب نیاز است؟

 

خطرات آنژیوگرافی

 مانند همه ی روندهایی که بر روی رگ های خونی انجام می گیرد آنژیوگرافی نیز شامل خطراتی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه ی ایکس تصاویر پرتویی است. مشکلات ناشی از آن بسیار کم است اما برخی از مشکلات و خطرات آن عبارتند از:

حمله ی قلبی، سکته، آسیب به شرایین مسدود قلب، تپش قلب نامنظم، واکنش های حساسیتی به رنگ های دارویی مورد استفاده در طول روند، آسیب به کلیه ها، خون ریزی شدید، عفونت.

آنژیوگرافی

چگونگی آمادگی قبل از آنژیوگرافی

در برخی از موارد آنژیوگرافی در موارد ضروری انجام می گیرد و در بیشتر موارد قبل از انجام آنژیوگرافی برنامه ریزی هایی انجام می شود. آنژیوگرافی در آزمایشگاه مخصوص در بیمارستان انجام می گیرد. تیم پزشکی تان دستورالعمل های مخصوصی را به شما می دهد و در مورد داروهایی که برای تان تجویز می کند صحبت می کند. برخی از راهنمایی های کلی آن عبارتند از:

بعد از نیمه شب قبل از عمل نه چیزی بخورید و نه چیزی بنوشید، از پزشک تان بپرسید که می توانید داروهای صبح را مثل سابق مصرف کنید، اگر دیابت دارید از پزشک خود بپرسید آیا می توانید انسولین و داروهای خوراکی خود را قبل عمل بخورید یا نه.

 

مقاله پیشنهادی : علایم و نشانه های سکته قلبی

 

قبل از انجام آنژیوگرافی

قبل از اینکه آنژیوگرافی تان شروع شود تیم پزشکی تان سابقه ی دارویی شامل حساسیت ها و داروهایی که مصرف می کنید را بررسی می کنند. همچنین تیم یک سری آزمایشاتی برای چکاب علائم حیاتی تان و گرفتن فشار خون انجام می دهند. همچنین ممکن است نیاز باشد مثانه تان را خالی کنید و لنز چشم هایتان و عینک و جواهرات تان را در بیاورید.

در طول روند آنژیوگرافی

برای انجام این روند باید به پشت و روی میزی که اشعه ایکس قرار دارد دراز بکشید. از آنجاییکه در طول روند میز ممکن است تکان بخورد با یک تسمه پاها و قفسه سینه را ثابت نگه می دارند. دوربین اشعه ی ایکس از بالای سرتان و قفسه ی سینه تان حرکت می کند و از آن نقاط عکس می گیرد. یک لوله‌ی آی وی از وارد رگ های بازویتان می شود و ممکن است از طریق آن مسکن نیز مانند سایر داروها به شما تزریق شود. در این میان بسیار خواب آلود خواهید شد و در طول روند به خواب می روید. الکترودهایی که به قفسه ی سینه تان وصل هستند در طول عمل تصاویر از قلب تان نشان می دهند. یک دستگاه فشار سنج فشار خون تان و یک دستگاه نیز اکسیژن خون تان را نشان می دهد. مقدار کمی از موهای ناحیه ی بازو که لوله وارد آن شده باید اصلاح شود و محل تمیز و ضد عفونی شود و بی حس شود. یک سوراخ کوچک در بخش انتهایی ایجاد می شود و لوله ی پلاستیکی وارد شاهرگ تان می شود. یک میل جراحی وارد رگ های خونی می شود و بسیار با دقت مانند نخ وارد قلب و شرایین بسته می شود. وارد کردن میل نباید با درد همراه باشد و نباید حرکت آن را در بدن تان احساس کنید. در صورت داشتن ناراحتی آن را با پزشک در میان بگذارید. رنگ دارویی به راحتی توسط عکس ها دیده می شوند و پزشک در صورت دیدن هرگونه انسداد ممکن است میل زنی بیشتری را انجام دهد و یا از بالون برای باز کردن رگ های بسته استفاده کند. معمولا این روند یک ساعت یا بیشتر طول می کشد.

 

مقاله پیشنهادی : نارسایی قلبی برای مردان کم تحرک

 

بعد از روند آنژیوگرافی

بعد از اتمام آنژیوگرافی میل از بازو یا کشاله ران خارج شده و سوراخ ایجاد شده با یک بخیه کوچک بسته می شود. بعد از انجام آنژیوگرافی برای ریکاوری می روید. وقتی که شرایط تان ثابت شد به اتاق خودتان فرستاده می شوید و برای جلوگیری از خون ریزی باید ساعت ها صاف دراز بکشید و برای جلوگیری از خون ریزی و زودتر خوب شدن نقطه ی سوراخ شده را فشار می دهند. یک روز بعد می توانید به خانه بروید و یا در بیمارستان بمانید و می توانید نوشیدنی آبکی بخورید و در صورت نداشتن مشکل چیزی بخورید. در مورد داشتن فعالیت و دوش گرفتن و انجام دادن فعالیت های روزانه از پزشک خود سوال کنید.

مزایا و معایب آنژیوگرافی

در صورت داشتن علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

خون ریزی زیاد از محل وارد کردن میل، افزایش درد و ناراحتی در محل میل زده شده، دیدن علائم عفونت مانند تب، قرمزی ، تغییر رنگ و دما در بازو و پایی که برای روند بکار گرفته شده است، ضعف و یا بی حسی در بازو، افزایش درد در قفسه سینه در زمان نفس کشیدن.

 

مقاله پیشنهادی : فواید عصاره سیر برای قلب

 

نتایج

آنژیوگرافی می تواند هر گونه انسداد و چربی دور رگ های خونی را نشان دهد، محل انسداد رگ های خونی را نشان می دهد، نشان می دهد چه مقدار جریان خود در رگ ها مسدود شده است، جریان خون را در رگ های خونی تان نشان می دهد. دادن این اطلاعات به پزشک کمک می کند تا بهترین روش درمانی را برایتان انتخاب کند و با نتایج بدست آمده تصمیم می گیرد آیا آنژیوگرافی برای تان کافیست یا نیاز به درمان های دیگری برای باز کردن رگ های مسدود دارید.

منبع: choosingwiselycanada.org


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص داخلی - فوق تخصص قلب

روشهای ساده برای مقابله با سوزش قلب

روشهای ساده برای مقابله با سوزش قلب

یک پنجم از بزرگسالان به طور هفتگی از سوزش قلب رنج می‌برند. این افراد می‌توانند به طرق مختلف با سوزش درونی خود مقابله کنند. در ادامه به چند نمونه از روش‌های مقابله با این مشکل می‌پردازیم.

عوامل افزایش ابتلا به بیماریهای قلبی

عوامل افزایش ابتلا به بیماریهای قلبی

بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته مشخص شده که هفت عامل می‌تواند باعث ابتلای زودهنگام افراد به مشکلات، اختلالات و نارسائي‌های قلبی و عروقی شود و زندگی اشخاص را با خطر مرگ روبرو سازد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص داخلی - فوق تخصص قلب

آخرین مقالات پزشکان متخصص داخلی - فوق تخصص قلب