شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

مزایا و معایب استفاده از دوش واژینال

تاریخ : 1398/02/26 مزایا و معایب استفاده از دوش واژینال

دوش واژینال

معمولا حدود بیست الی چهل درصد از زنان از دوش واژینال استفاده می کنند. معمولا این دوش در بین جوان تر ها شایع تر می باشد. افراد این کار را برای رهایی از بوی بد واژن ، پاکیزگی آن بعد از عادت ماهیانه و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی و جلوگیری از بارداری پس از داشتن رابطه ی جنسی انجام می دهند. اما از نظر پزشکی دوش واژینال برای هیچ یک از موارد بالا مفید و موثر نیست و حتی خطر بوجود آمدن بسیاری از بیماری ها را نیز افزایش می دهد و منجر به بروز مشکل در دوران بارداری می گردد. 


فواید و مضرات دوش واژینال

با دوش واژینال افراد احساس تمیزی بیشتری دارند اما شواهد که این قضیه را اثبات کند از نظر علمی وجود ندارد. با این وجود مضرات دوش واژینال از فواید آن بیشتر است. دوش واژینال سبب بروز عفونت های باکتریایی در واژن می گردد زیرا با شست و شوی بیش از حد این ناحیه باکتری های مفید بدن نیز از بین می رود و تعادل آن ها از هم می پاشد و محیط برای رشد باکتری های عفونت زا آماده می شود. تحقیقات نشان داده افرادی که این کار را ترک کرده اند از عفونت کمتری برخوردارند. همچنین دوش واژینال سبب بروز بیماری التهابات لگنی در فرد می شود. تحقیقات نشان داده افرادی که دوش واژینال می گیرند تا میزان 73 درصد بیشتر از سایر افراد در معرض خطر این بیماری قرار می گیرند. همچنین این افراد احتمال باروری شان نسبت به سایر افراد بسیار کمتر می شود. دوش واژینال با احتمال 76 درصد سبب بروز حاملگی خارج از رحم می شود . همچنین گرفتن هفته ای یک بار دوش واژینال سبب بروز سرطان دهانه ی  رحم در فرد می شود. 
طبق نظریه ی متخصصان زنان و زایمان در سر تاسر دنیا از گرفتن دوش واژینال بهتر است خود داری نمایید. داشتن کمی بو در واژن امری بسیار طبیعی است اما در صورت شدید بودن و ادامه دار بودن آن نشانی از وجود عفونت در واژن می باشد که با دوش واژینال رفع نمی شود و باید تحت نظر پزشک و پس از تشخیص نوع عفونت درمان لازم و مخصوص آن انجام شود. محیط اسیدی واژن به طور طبیعی باکتری های موجود در آن را کنترل می کند و در صورت شست و شوی بیش از حد واژن سبب از بین رفتن این محیط اسیدی شده و تعادل باکتریایی آن از بین می رود و منجر به رشد باکتری های عفونت زا شده و مشکلات بیشتری برای فرد بوجود می آورد بنابراین کافیست تنها با آب ولرم و کمی صابون و نه به طور مدام محیط واژن را پاکیزه نگه دارید. 

 


 

 

دکتر فروزش ازگمی

جراحی های زنان زایمان

سزارین

مشاوره قبل از ازدواج

جلوگیری از بارداری

کنترل دوران بارداری

کنترل دوران یائسگی

پاپ اسمیر

 

شماره تماس: 22775690 - 22776401

نشانی: تهران - خیابان پاسداران، نبش بوستان نهم، روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد، ساختمان امیر، پلاک 135، طبقه اول، واحد 2

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان