خانه پزشکان

چهار شنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

مسائلی که زوجین برای حل آن نیاز به مشورت دارند

تاریخ : 1397/03/13 مسائلی که زوجین برای حل آن نیاز به مشورت دارند

ارتباط بین زوجین مسئله ی راحتی نیست و ممکن است در هر زمان به مشکلاتی بر بخورند. برخی از مسائل شایع بین زوجین که برای حل آن به مشاور مراجعه می کنند عبارتند از: بحث های شایع و عدم صحبت کردن با هم دیگر، ناتوانی در گرفتن تصمیم، خیانت، حس حسادت و نا امنی در یک رابطه، بی میلی به متعهد بودن در یک رابطه.

یکی از سخت ترین کارها ارتباط فقط با یکی از والدین است. این ارتباط معمولا مملو از مشکلات است. هر ازدواج و رابطه ای معمولا با مشکلاتی همراه است اما یک سری از مشکلات بین زوجین رایج تر هستند که برای حل آن به مشاور مراجعه می کنند.

مشاوره مشکلات زناشویی

1- چرا تمام مدت بحث می کنیم؟

بحث های بین زوجین چیز غیر طبیعی نیست و اگر آن را با هم اندیشی و مذاکره حل کنند بسیار خوب و ارزشمند است. اما گاهی اوقات زوجین مدام در حال ناله و دعوا هستند و رابطه ی بین شان قطع می شود. در صورتی که بحث ها بسیار شدید و طولانی شود زوجین نا امید می شوند و آسیب می بینند و علاقه شان به هم از دست می رود. در واقع این بحث ها تخم نا امیدی را در دلشان می کارد. بحث کردن کم کم باعث می شود که نتوانیم با آرام حرف زدن مشکل خود را حل کنیم و سریع وارد بحث می شویم. زمانی که احساس نا امیدی می کنیم احساسمان تبدیل به عصبانیت می شود. این عصبانیت به این دلیل است که می ترسیم که دیگر نتوانیم امیدمان را زنده کنیم، می ترسیم که ممکن است شریک زندگی مان ما را نا دیده بگیرد. خیلی سریع می توانیم به این عادت کنیم که همیشه عصبانی شویم و نا امیدی برایمان طبیعی شود و این یک عادت بسیار بد است. گاهی اوقات حس نا امیدی در زمان استرس، مشغله ی کاری، مشکلات مالی و یا تولد نوزاد جدید ممکن است بیشتر شود. زوجین که مرتبا خود را در حال بحث و دعوا می بینند باید کاری کنند که کمتر با هم بحث کنند و مشکلات خود را با صحبت کردن حل کنند. باید زمانی را برای هم بگذارند و مهربانانه به هم گوش دهند و به نیاز های هم احترام بگذارند و محیط آرام و عاشقانه ای برای هم فراهم کنند تا دوباره از بودن با هم لذت ببرند.

 

2- من و شریک زندگیم با هم صحبت نمی کنیم

گاهی اوقات ارتباط منفی بین زوجین مانند مشاجره بین شان مشکل زوجین نیست، زیرا زوجین اصلا با هم صحبت نمی کنند. این مورد زمانی اتفاق میفتد که یک یا هر دو نفر برای مقابله با مشکلات خود از هم فاصله می گیرند و صحبت نمی کنند. این عدم رابطه با هم دیگر موجب پوچی رابطه احساسی بین شان می شود. در این صورت زوجین برای حل مشکلشان با هم بحث نمی کنند و در نتیجه مشکل شان حل نشده باقی می ماند و این می تواند رابطه شان را تهدید کند. زوجین در این چنین روابطی احساس تنهایی می کنند. این زوجین با مشورت با مشاور می توانند دوباره صمیمی شوند و رابطه شان گرم تر شود.

 

مقاله پیشنهادی : 8 استراتژی برای مقابله با خشم همسر

 

3- کمک، ما نمی توانیم تصمیم های مهم بگیریم

گاهی اوقات زوجین رابط ی بسیار قوی و خوبی دارند اما در تصمیم گیری با هم موافق نیستند. برخی از این تصمیم گیری ها عبارتند از:

آیا ازدواج کنیم یا نه؟ آیا بچه بیاوریم یا نه؟ کجا زندگی کنیم؟

زوجینی که در تصمیم گیری مسائلی مانند مسائل بالا با هم مشکل دارند با چند جلسه مشورت با مشاور می توانند در مورد امیال، شک ها و نگرانی های خود با شریک زندگی خود صحبت کنند.

 

4- چکار کنیم اگر شریک زندگی مان به ما خیانت کند؟

خیانت یک معضل بزرگ در رابطه ی بین زوجین است. اعتماد فردی که به آن خیانت شده است خراب می شود و فردی که خیانت کرده نیز حس گناه و عصبانیت می کند. زمانی که زوجی خیانت را تجربه کنند برای حل آن به مشاور مراجعه می کنند. مشاور خانواده یک شانسی برای زوجین است که بتوانند بدانند ریشه ی این خیانت در بین شان چیست و چگونه می توانند رابطه شان را از نو بسازند. همچنین شانس این را دارند که بدانند زیربنای این خیانت چیست. ارتباط درمانی نیز مکانی است که زوجین می توانند در یک محیط امن و سالم در مورد مشکل خود صحبت کنند و نا امیدی و حس خیانت خود را رفع کنند. صحبت کردن در خانه بدون مشورت با یک مشاور معمولا منجر به بحث می شود مخصوصا زمانی که زوجین از لحاظ احساسی عصبانی هستند. صحبت کردن در حضور مشاور و در فضای امن باعث می شو تا زوجین بتوانند براحتی راجبه گلایه ها و نگرانی ها و مشکلات خود بدون اینکه حس کنند نادیده گرفته شوند انجام شود. این امر ممکنی است که زوجین بتوانند مشکلات خود را حل کنند و رابطه ی مثبتی بین شان ایجاد شود. گاهی اوقات زوجین می فهمند که این خیانت منشا آن یک مشکل بزرگ تر است که نخواسته اند آن را حل کنند. اگر منشا آن این باشد مشاور و یا روان پزشک می تواند این جدایی را حل کند و کمک کند تا زوجین بتوانند این رابطه را بدون مشکل و از راه درست حل کنند.

مشاوره مشکلات زناشویی

5- چطور می توانم با حسادت شریک زندگیم کنار بیایم؟

یکی از علل شایع مشکلات بین زوجین که برای رفع آن به مشاور مراجعه می کنند حسادت زوجین است. حسادت موجب ایجاد یک شکاف بین رابطه شان می شود و زوجی که حسود است مدام شریک زندگی خود کنترل می کند. حسادت زمانی ایجاد می شود که یکی از زوجین احساس نا امنی در رابطه شان می کند. گاهی اوقات احساس نا امنی بین زوجین با دیدن رفتاری خاص از شریک زندگی بوجود می آید. در چنین شرایطی مراجعه به مشاور این امکان را فراهم می کند تا رفتارهایی که منجر به حسود شدن یکی از زوجین شده را بتوانند کشف کنند. اگر حسادت بین زوجین باقی بماند رفتار درمان و یا روان شناس می تواند به زوجین کمک کند تا راه های حمایت از هم را پیدا کنند و به هم نزدیک تر شوند و احساسات و امنیت را بین خود تقویت کنند.

 

مقاله پیشنهادی : چه زمانی با مشاور مشورت کنیم؟

6- چرا احساس می کنم شریک زندگیم تعهد ندارد؟

تعهد یکی از موضوعات دیگری است که روجین برای حل آن به مشاور مراجعه می کنند. دلایل تعهد معمولا متفاوت و بسیار وسیع است. برای حل این مشکل مشاور خانواده راجبه اعتقادات و تجربیات رابطه ی قبلی  مانند رابطه با اعضای خانواده و محل کار نیز می پرسد. در برخی موارد دلیل بی میلی به تعهد ریشه ی خانوادگی دارد.  برخی اوقات دلیل بی میلی به تعهد است که از رابطه ی خود همین طور راضی هستیم و می ترسیم اگر آن را تغییر دهیم رابطه ی مان تلخ خواهد شد و توقع شریک زندگی از ما بالا می رود و یا تغییر می کند. هدف مشاور خانواده تعیین این است که چرا این بی میلی به تعهد بوجود آمده است. زمانی که دلیل آن مشخص شود مشاور، روان شناس و یا رفتار درمان به شما کمک می کند تا راه مقابله با آن را کشف کنید و رابطه ی خود را امن تر کنید.

 

7- برای گرفتن مشاوره باید کجا مراجعه کنیم؟

در بالا یک سری از مسائل مختلف را که زوجین برای رفع آن به مشاور مراجعه می کنند را مطرح کردیم و راجبه آن بحث کردیم اما ای ها تنها موضوعاتی نیستند که برای رفع آن به مشاور مراجعه می کنند. اگر شما و شریک زندگی تان به دنبال رفع مشکلات و حل مشکلات خود هستید و یا می خواهید رابطه ی خود را نزدیک تر کنید یک مشاور خانواده، روان شناس و رفتار درمان را پیدا کنید و این می تواند خیلی به شما کمک کند.

منبع: couplecounselling.com.au


پزشکان مرتبط

کلینیک روانشناسی آراما

کلینیک روانشناسی آراما

درمان افسردگی ،اظطراب،وسواس

دکتر معصومه طهرانی جوان

دکتر معصومه طهرانی جوان

كارشناس ارشد روانشناسی شخصيت

مقالات مرتبط

8 استراتژی برای مقابله با خشم همسر

مشاهده مقاله
8 استراتژی برای مقابله با خشم همسر

4 گام برای تغییر موانع خوشبختی در زندگی زناشویی

مشاهده مقاله
4 گام برای تغییر موانع خوشبختی در زندگی زناشویی

مدیریت و پیشگیری مشکلات بین کودکان و خانواده

مشاهده مقاله

مدیریت و پیشگیری مشکلات بین کودکان و خانواده

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره