شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

مشاوره بحران بعد از طلاق

تاریخ : 1398/05/14 مشاوره بحران بعد از طلاق

مشاوره طلاق ، مشاوره پیش از طلاق ، پس از طلاق و مشاوره تلفنی طلاق و موضوعات مرتبط با طلاق به عنوان یک جدایی در زندگی زناشویی را بررسی می کند.

زمانی که یک زندگی با طلاق به پایان می رسد خو گرفتن با شرایط جدید برای زوجین سخت می شود .

اما این را بدانید که زندگی پس از طلاق نیز ادامه دارد و امید و شادی دوباره می تواند باز گردد. حتی اگر طلاق به دلیل خیانت باشد با این حال عزاداری برای زندگی از دست رفته و مرور خاطرات دیگر فایده ندارد.

نباید های پس از طلاق :

پذیریش واقعیت :

اینکه شما طلاق گرفته اید یک واقعیت است . اولین کاری که باید انجام دهید کنار آمدن با این واقعیت می باشد از آن فرار نکنید و دنبال پنهان کاری نباشید.

انکار نکنید :

روزهای خوبی که داشته اید را نمی توانید به سادگی فراموش کنید با انکار او چیزی تغییر نمی کند. مخصوصا اگر فرزند مشترکی دارید در حضور فرزندتان از همسرتان بد نگویید تا ذهن آن نسبت به پدر و مادرش بد نشود.

خاطره بازی نکنید :

برای آنکه راحت تر این موضوع را بپذیرید از یادآوری خاطره ها دوری کنید. سعی کنید مکان های مشترک و جاهای مشترکی که با هم می رفتید را کنار بگذارید.

شروع رابطه ی جدید ممنوع :

روان شناسان اعتقاد دارند بعد از اتمام یک رابطه باید مدت زمان زیادی سپری شود تا فرد دوباره یک زندگی جدید را آغاز کند. حتی در حد امکان از آشناهای معمولی با جنس مخالف دوری کنید تا ذهنتان بازسازی شود.

تغییر مکان ممنوع :

بعد از طلاق انسان ها به بودن در جمع خانوادگی و یا درد و دل کردن با دوستان و اعضای نزدیک نیازدارند. پس نقل مکان به شهر دیگر را از سرتان دور کنید.

خود را در کار غرق نکنید :

برای تفریح و خوش گذرانی خود زمانی را در نظر بگیرید و تمام زندگیتان را در کار کردن خلاصه نکنید زیرا تفریح باعث افزایش روحیه شما می شود و امید به زندگیتان را بیشتر می کند.

کودکتان را فراموش نکنید :

اینکه شما و همسرتان تصمیم به این کار گرفته اید نباید دلیلی بر این باشد که با روح و روان فرزندتان بازی کنید. انها را تا می توانید از ناراحتی دور کنید و وظایف پدری و مادری را به درستی انجام دهید.

از تنهایی نترسید :

عده ای برای اینکه از آینده ی طلاق می ترسند و نگران سال های پیری خود هستند خیلی سریع تصمیم به ازدواج می گیرند اما این را بدانید تنهایی بهتر از تکرار یک اشتباه است.

مشاوره پیش از طلاق

بایدهای پس از طلاق :

مراقب سلامتی خود باشید :

غذای خوب بخورید ، به اندازه کافی استراحت کنید و مراقب سلامتیتان باشید. زیرا در این جور موارد بدن شما آسیب پذیر تر می شود.

اگر دوست دارید ادامه تحصیل بدهید :

بهترین کار برای برگشت به زندگی دوباره ادامه تحصیل است . کتاب های دوران دانشجویی تان را ورق بزنید با دوستان دوران تحصیلتان ارتباط بگیرید به دانشگاه تان بروید و روزهایتان را دوباره احیا کنید.

اعتماد به نفس داشته باشید :

در کل از دست دادن زندگی مشترک نا امیدی به همراه می آورد و در اثر آن ممکن است فرد اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و دیگر نتواند فعالیت های اجتماعی خود را به خوبی پیش ببرد. سعی کنید دوره های روان درمانی را انجام دهید تا اعتماد به نفس از دست دادتان را بازگردانید.


مقاله پیشنهادی :  مشاور خانواده

در ادامه یک سری راه کار بیان می کنیم تا با آن بتوانید زندگی جدیدی را پس از طلاق تجربه کنید :

گریه کنید :

در اصل طلاق یک تغییر پر استرس در زندگی می باشد و در واقع نیز طلاق مرگ ازدواج است.

اگر بعد از طلاق هیچ انگیزه ای برای زندگی ندارید گریه کنید زیرا پس از آن می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. اما زیاد به عزاداری نپردازید زیرا دیگر نمی توانید به جلو حرکت کنید و زندگی خود را از نو بسازید.

برای یک زندگی جدید برنامه ریزی کنید :

بعد از طلاق زندگی ادامه دارد. شما نمی توانید همه زمان خود را صرف افسوس خوردن کنید. درست که با طلاق رویاهای خود را از دست داده اید اما این پایان دنیا نیست و بدانید که نمی توانید گذشته را برگردانید پس بلند شید و به نقاط قوت و ضعف خود تمرکز کنید و سعی کنید مسیرتان را پیدا نمایید.

رویاهایتان را دنبال کنید :

هنگام ازدواج باید مصالحه کنید. ممکن است رویایی داشته باشید که به دلیل نارضایتی همسرتان آن را رها کرده باشید پس الان وقت آن است که آن را عملی کنید و به چیزهایی که دوست دارید برسید.

اگر فرزند داری بسیار مهم است که از خود مراقبت کنید تا برای آنها نیز وقت بگذارید. می توانی کارهایتان را با رفتن به یک کلاس یا انجام یک سرگرمی قدیمی اولویت بندی کنید.

یاد بگیرید به خودتان تکیه کنید :

هنگامی که زندگی مشترک دارید طبیعی است که مسئولیت ها بین شما و همسرتان تقسیم شود و پس از طلاق طول می کشد که به زندگی جدید عادت کنید.

همچنین بعد از طلاق مشکلات مالی برای زنان ممکن است مشکل ایجاد کند . اعتماد به نفستان را افزایش دهید و سعی کنید استقلال مالی پیدا کنید.

به مشاور مراجعه کنید :

بعد از طلاق حداقل یک درمانگر را در کارتان داشته باشید تا برای انتقال به زندگی جدید پس از طلاق شما را همراهی کند.

بعضی از این جلسات و مداخله در بحران طلاق با هدف کمک کردن به فردی است که در حال تصمیم گیری برای طلاق است یا فردی که تصمیم قطعی برای طلاق گرفته یا فردی که مدتی است طلاق گرفته است برگزار می شود.

مشاوره طلاق

اهداف این جلسات به شرح زیر است :

  1. کمک برای تصمیم گیری قطعی برای ادامه زندگی یا طلاق
  2. کمک برای پذیرش روانی بحران طلاق و سازگاری بیشتر با آن
  3. کمک برای کم کردن آسیب های وارده از محیط اطراف بعد طلاق به فرد
  4. آگاهی از نقاط ضعف و قوت فردی
  5. کمک برای گذراندن راحت تر و اصولی تر فرایند سوگواری

در آخر این را بدانید که متخصص به شما کمک می کند تا مسیرتان را پیدا کنید ، روی خود شناخت بهتری پیدا کنید تا بتوانید به خوبی مزایا و معایب تصمیمتان را بررسی کنید و از همه مواردی که تا به حال از آن بی خبر بودید آگاه شوید و بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

بهترین حالت مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج است که با تایید مشاور انتخاب مناسبی داشته باشید و کارتان به طلاق و مشکلات بعد از آن نکشد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های مشاوره ازدواج

آخرین مطالب پزشکی مشاوره ازدواج

آخرین مقالات پزشکان مشاوره ازدواج