دوشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۸

مشاوره قبل از ازدواج

تاریخ : 1398/04/31 مشاوره قبل از ازدواج

هر زن و مردی باید قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند تا بتوانند شناخت بهتری نسبت به هم پیدا کنند و زندگی شادتر و موفق تری را داشته باشند.

شاید پیش خود بگویید بهترین مرد یا زن زندگی خود را پیدا کرده اید اما علاقه زیاد ممکن است شما را به خطا بیاندازد و تصمیم اشتباهی بگیرید. مشاوره قبل از ازدواج تمامی مسیرها را برای شما بازگو می کند تا شما خود و یا طرف مقابلتان را به بدبختی نکشانید.

مشاور خانواده در تمامی مراحل قبل و بعد از ازدواج و حتی تربیت فرزندان کمک بسیار بزرگی به شما میکند.

مشاور ازدواج : 

مشاور ازدواج هیچ گاه به شما نمی گوید که این کار را انجام دهید یا خیر بلکه او به شما می گوید نتیجه این ازدواج چیست تا شما خودتان دست به این ازدواج بزنید.

این روزها آمار طلاق بسیار بالا رفته است و کارشناسان بسیاری به زنان و مردان توصیه می کنند تا قبل از ازدواج حتما به مشاور مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید.

متاسفانه بسیاری از مردم بخصوص ایرانی ها اطلاع کافی از مشاوران ندارند و یا فکر می کنند خودشان به استقلال کافی رسیده اند و می توانند بدون مشورت با دیگران برای خود انتخاب انجام دهند.

برخی از افراد هستند که به جای مشاوره گرفتن از یک متخصص از دوستان و اطرافیان خود مشاوره میگیرند و به حرف های او گوش می دهند و مطابق با نظریه آنها کیس مورد نظر خود را پیدا می کنند و احساس می کنند به رویای خود دست پیدا کرده اند. اما بعد از مدتی متوجه می شوند که اینگونه نبوده است.

زن و مرد اول باید از لحاظ رفتاری ، خانوادگی ، سبک زندگی و تحصیلات خودشان را مورد بررسی قرار دهند و اگر از این مرحله عبور کردند باید به لحاظ ذهنی و تفکراتی که دارند بررسی شوند تا نکات مثبت و غیر مشترک ذهنی خود را مشخص کنند و پس از این نیز به نوع زندگی و تفریحاتشان نگاه می کنند و لحظات مشترکشان مورد ارزیابی قرار میگیرد.

مشاور قبل از ازدواج

ما برای مشاوره قبل از ازدواج باید پیش چه نوع متخصص در حوزه روان شناسی برویم؟

مشاوره پیش از ازدواج هم توسط افرادی که تحصیلات روانشناسی دارند و هم افرادی که مشاوره خوانده اند انجام می شود اما در کل روان شناسی بالینی اولویت دارد.

به این دلیل که این روانشناسان می توانند بهتر مشکلات شخصیتی افراد و اختلال های روانی آن ها را تشخیص دهند و بهتر می توانند به افراد برای مشاوره قبل از ازدواجشان کمک کنند.

در مشاوره ازدواج یک سری نکات را می آموزید که در ادامه به آن می پردازیم :

حساسیت های همسر :

هر فردی یک شخصیت دارد و حساسیت های خاصی هم دارد که در هنگام صحبت کردن آن را نشان می دهد.

شخصیت هر انسان از کودکی تا بزرگسالی او شکل می گیرد پس این را بدانید که فرد نسبت به چیزهایی که حساس است غیرقابل کنترل می باشد. پس برای ازدواج با یک فرد حساسیت های او را بشناسید تا باعث تشدید آن نشوید.

حساسیت های نسبت به خودتان :

زوجین معمولا حساسیت های خودشان را فراموش میکنند خاطرات بد سرکوب شده که با یک حرف یا یک کار یادآوری می شوند بسیار خطرناک هستند.

پس اول باید نسبت به حساسیت های خود آگاه باشید زیرا ممکن است در همسرتان عادات بدی وجود داشته باشد که موجب آزار شما بشود و مانع از به وجود امدن رابطه ای خوب بین هر دوی شما شود.

نحوه برخورد با خشم :

معمولا زن و شوهر زمانی که به اختلاف می خورند همیشه همدیگر را سرزنش می کنند و یکدیگر را مقصر می دانند.

این را بدانید که سرزنش یک نوعی از عذر و بهانه است که باعث می شود یک نفر به هر قیمتی و حتی به قیمت ناراحت کردن طرف مقابل احساس بهتری داشته باشد.

پس بهتر است به جای عیب جویی از یکدیگر با محبت رفتار کنید و یکدیگر را سرزنش نکنید.

مسئولیت پذیری :

شما باید به جای تغییر همسرتان تصمیم به بهبود رفتار خودتان بگیرید .

احساس مسئولیت کنید و تغییرات مثبتی در زندگی مشترکتان انجام دهید. مسئولیت پذیری باعث می شود به جای حساسیت روی نقص ها و کمبوده زندگی مشترک خود را بهبود ببخشید و این را نیز بدانید که وقتی یک نفر در زندگی تغییر می کند کل خانواده را تغییر می دهد.


مقاله پیشنهادی : تاثیر رابطه زناشویی بر زندگی

درباره مشاوره پیش از ازدواج نکات بسیار مهمی وجود دارد:

  1. متخصص بودن مشاور
  2. مشاوره ازدواج تک نفره
  3. انتظار از مشاوره ازدواج
  4. حل کردن پیشاپیش مشکلات

بهترین زمان برای مشاوره قبل از ازدواج چه زمانی است؟

زمان انجام مشاوره ازدواج بسیار مهم است زیرا هدف از این کار رسیدن زوجین به یک مدل برای برقراری ارتباط هستند و برای آنکه موفق شوند باید در زمان مناسبی ان را انجام دهند.

بهترین زمان برای انجام این کار پس از آشنایی و شروع صحبت می باشد.

زیرا اگر مدت طولانی گذشته باشد به دلیل ایجاد رابطه احساسی بین دو طرف کار را برای مشاور سخت می کند.

مشاور ازدواج

آمادگی و شناخت از زوجین :

در مشاوره های قبل ازدواج به دو چیز دقت می شود اول اینکه فرد بداند برای ازدواج آمادگی دارد یا نه و بعد از طرف مقابل شناخت کافی داشته باشد. فرد برای اینکه بدانید آمادگی ازدواج دارید یا نه به مشاور مراجعه کنید.

بنابراین برای این که فرد میزان امادگی خود را بشناسد می تواند با یک مشاور حاذق مشورت کند .

مشاور باید درباره موضوعات مختلف اطلاعات لازم را داشته باشد و مولفه ها را بر اساس اهمیت آن بررسی کند.

دو عامل در ازدواج موثر هستند یک عامل پیش بینی کننده و دیگری عوامل حمایت کننده از ازدواج .

به عنوان مثال اگر فردی کلی نکات مثبت داشته باشد اما تعادل روانی نداشته باشد تمامی فاکتورهای مثبت را تحت تاثیر قرار می دهد.

پس ابتدا این فرد باید مشکل خود را حل کند و بعد تصمیم به ازدواج بگیرد.

مشاوران در این زمینه شما را یاری می کنند که بدانید در چه مراحلی از زندگیتان کمبودها و لغزش ها دارید و راجب آن موضوعات جلسه می گذارد و بیشتر صحبت می کند تا شما بهتر راجع به نواقصتان اطلاعات کسب کنید و اطلاعاتتان را کامل تر کنید تا بتوانید به زندگی خود و فردی که قرار است وارد زندگیتان شود کمک کنید.

نیازی به حضور خانواده ها در این جلسات هست ؟

مبنای مشاوره پیش از ازدواج بر اساس حضور و گفت و گو با دو فردی است که قصد ازدواج دارند اما گاهی ممکن است حضور خانواده ها برای بررسی های بیشتر یا بررسی دلیل مخالفت با ازدواج این دو و یافتن تفاوت های فرهنگی الزام پیدا کند.

مشاهده ویدیو: مشاوره قبل از ازدواج

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های مشاوره ازدواج

آخرین مطالب پزشکی مشاوره ازدواج

آخرین مقالات پزشکان مشاوره ازدواج