پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

مشاور نوجوان و جوان

تاریخ : 1398/05/20 مشاور نوجوان و جوان

مشاوره فرآیندی فعال و پویاست که در آن مراجعه کننده از دغدغه ها و مشکلات و خواسته هایش سخن می گوید. نوجوانی یکی از مراحل مهم شکل گیری شخصیت انسان است به همین دلیل وجود مشاور نوجوان برای فرزند پروری هم برای والدین و هم برای صحبت با نوجوان بسیار اهمیت دارد.

تمامی انسان ها در چند مرحله رشد و نمو انجام می دهند و هر مرحله را باید با توجه به ویژگی های آن دوره زندگی کرد. درکودکی بچه باید واقعا کودکی کند و در نوجوانی زمان آزمون و خطای اوست تا از خطاهایش درس بگیرد و نباید از او بخواهید تا تمام کارها را عالی و بدون نقص انجام دهد.

نوزادی هم از سن صفر تا دوسالگی است که مهم ترین بخش فرزند پروری در کل دوران زندگی یک انسان نوزادی است. خیلی از مشکلاتی که مشاوران با آن روبه رو هستند ریشه در کودکی و نوزادی فرد دارد.

در اصل مشاور نوجوان و جوان سعی دارد از بروز مشکلات یا تشدید مشکلاتی که می تواند بر رشد ، سازگاری و سلامت اجتماعی ، هیجانی نوجوان تاثیر بگذارد پیشگیری کند.

در مورد کودکان متناسب با سن و سال آنها روش هایی مانند صحبت کردن ، مصاحبه با والدین ، صاحبه با معلم و مشاور مدرسه با توجه به مشکلات و سن و سال کودک می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مشاوره جوان

در موارد زیر کودک و نوجوان نیاز به مشاور پیدا می کند :

 1. نیاز والدین به آگاهی از شرایط و نیاز های رشد هیجانی، اجتماعی و شناختی کودک و نوجوان خود.
 2. نیاز والدین به ارزیابی عینی دانش و مهارت و سایر شایستگی های مورد نیاز خود برای زمینه سازی رشد و تربیت کودک و نوجوان خود.
 3. مشکلات انطباق با شرایط خانوادگی( نظیر سازگارب با خواهر و برادر، عضور تازه وارد، دوری، مرگ یا مهاجرت عزیزان، نزاع و ناسازگاری های والدین و طلاق، بیماری های شدید م مزمن جسمی و یا هیجانی اعضا خانواده)
 4. مشکلات مربوط به اعتیاد و مصرف مواد مخدر ( چه والدین چه فرزندان)
 5. موضوع و قربانی آزار جسمی، روان شناختی و یا جنسی بودن.
 6. وجود و اختلالات رفتاری و هیجانی( نظیر:افسردگی، اضطراب، ترس های مرضی، اختلالات خوردن و…)
 7. وجود رنج ناشی از بی هدفی، کمبود روحیه، دلمردگی، فقدان انگیزه و علاقه
 8. مشکلات انطباق با شرایط تحصیلی( نظیر ضعف تحصیلی، افت تحصیلی، ناسازگاری با اولیا مدرسه، ناسازگاری رفتاری با همکلاسی ها و همسن ها، نیاز به کمک برای انطباق با تغییر محل تحصیل، انتخاب رشته تحصیلی و….)
 9. مشکل در روابط بین فردی و یا میل به بهبود آن
 10. .مشکل در درک و کنترل نیاز های جنسی.

11.مشکل در مدیریت خشم و پرخاشگری و هیجان خواهی.

12.آماده شدن برای مواجهه کارآمد با دنیای پیچیده شغلی.

13. بهبود قابلیت مواجه شدن با نیاز های معنویت و نیاز ها یا بحران های معناجوئی


مقاله پیشنهادی :  فرزند پروری | تربیت فرزند

نوجوانی و مشاوره نوجوان :

نوجوانی کودکی را جوانی متصل می کند. ازجمله مسائل مهمی که در مشاوره نوجوان با آن رو به رو میشویم بحران های سن بلوغ ، مسائل تحصیلی ، مقایسه کردن خود با دیگران، جوش های جوانی ، پرخاشگری و ... می باشد .

در جوانی مهم ترین انتخاب های انسان مانند رشته تحصیلی و دانشگاه همچنین شغل و انتخاب همسر مد نظر است و زمانی درست انجام می شود که مراحل قبل زندگی را به درستی طی کرده باشد.

پس اگر در نوجوانی دچار مشکل هستید هیچ وقت درمان آن را عقب نندازید و از مشاوره نوجوان استفاده کنید.

اثرات بی توجهی به جوانان :

مشاوره با جوانان نشان می دهد جوانی که به حاشیه رانده می شود به ناچار به پیله تنهایی خود فرو می رود که در این صورت شخصیت ، فکر و اراده خود را از دست می دهد و فردی سطحی نگر می شود.

تحقیقات نشان داده در چنین حالتی جوان توسط دوست خود تحریک می شود و او را از میانه روی خارج می کند. در این حالت ، جوانان تحت تاثیر فضاسازی رسانه قرار می گیرند و حتی ممکن است به آشوب های گروهی روی آورند.

دلیل ناسازگاری جوانان با والدین :

زمانی که فرزندان کوچک تر هستند والدین رهبری آنها را برعهده دارند اما زمانی که فرزندان بزرگ می شوند و به جوانی می رسد دوست دارند مستقل تر شوند و از سلطه ی پدر و مادر خارج شوند.

اما عادت کردن به این اوضاع و کنار آمدن با فرزندان مستقل برای والدین کمی دشوار می باشد این درحالی است که والدین می خواهند تا آخرین لحظه از فرزندان خود محافظت کنند و بر زندگی آنها نظارت داشته باشند.

اگر فرزندان بتوانند تفاوت نسلی بین خود و والدینشان را مدیریت کنند می توانند یک رابطه ی والد – فرزندی رضایت بخش داشته باشند برخی از مشاورین توصیه هایی می کنند :

 1. به نظرات مختلف در زمان بحث کردن احترام بگذارید
 2. در زمان نصیحت والدین گوش شنوا داشته باشید
 3. دیگران را مقصر ندانید و آنها را متهم نکنید.
 4. موضوع مشخصی را در مباحثات دنبال کنید.

مشاوره نوجوان

انواع بلوغ :

بالغ شدن افراد در سنین بین 9 تا 16 سالگی رخ می دهد و مدل های مختلفی دارد:

بلوغ شناختی :

در این مرحله نوجوان می تواند در مورد کارهایش قضاوت کند ، استدلال کند و حال تصمیم بگیرد و همچنین در این سن می خواهد خود را به دیگران و والدین خود اثبات کند و استقلال خود را به رخ بکشد.

بلوغ رفتاری :

در این مرحله به دلیل تغییر هورمون ها رفتارهای پرخاشگرانه و خارج از عرف در نوجوان دیده می شود. این رفتارها در صورتی که مراحل قبلی زندگی به درستی طی شده باشد بد و منفی نیستند.

بلوغ عاطفی :

در این دوره به دلیل تفکر و اندیشه و تغییرات بیولوژیکی از نظر هیجانی و عاطفی تغییرات زیادی دارد گاهی افسرده می شود و در خودش فرو می رود. گاهی انرژیش زیاد می شود . گاهی دوست دارد با دوستان خود وقت بگذراند و در مهمانی ها حضور پیدا نکند.

بلوغ جسمی و جنسی :

بیشترین انحرافات جنسی در این سن رخ می دهد. و این موضوع بیشترین اهمیت را در بین مشاوران دارد. پس مشاوره نوجوان را جدی بگیرید و در صورت هرنوع مشکل به او مراجعه کنیم.

مشاور به جوانان نیز مانند بزرگسالان کمک می کند تا محیطی امن را برای درک احساسات و مدیریت آنها و دنبال کردن اهداف خود ایجاد کنند تا بتوانند یک زندگی پربار و پرمعنا را هدایت کنند.

کمک گرفتن از مشاور خانواده و متخصصان در این زمینه برای یشرفت در مسیر پرچالش بزرگسالی حیاتی است.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره