سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

مننژیت چیست؟

تاریخ : 1396/12/17 مننژیت چیست؟

مننژیت مغزی چیست؟

التهاب پرده های مغز را مننژیت می گویند. پرده های مغزی سه عضوی هستند که مغز و ستون فقرات را می پوشانند. مننژیت زمانی اتفاق میفتند که مایع اطراف پرده ها مغز عفونی شوند. بیشترین عفونت آنها ویروسی و باکتریایی است. علائم دیگری مانند سرطان، قارچ و حساسیت های دارویی نیز اثرگذار هستند. مننژیت ویروسی و باکتریایی مسری هستند و با سرفه، عطسه و ارتباط نزدیک قابل منتقل شدن است.

 

انواع مننژیت

مننژیت ویروسی و باکتریایی شایع ترین هستند اما انواع دیگری نیز وجود دارد برای مثال سریپتوکوکال نوعی مننژیت است که با عفونت قارچی ایجاد می شود و بسیار نادر است.

 

مننژیت ویروسی

رایج ترین نوع مننژیت می باشد. 85 درصد این ویروس ها مربوط به زیر مجموعه ویروس های درونی هستند ویروس های این مجموعه ده الی پانزده میلیون عفونت را هر سال می توانند ایجاد کنند اما تعداد کمی از افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند دچار مننژیت می شوند. ویروسهای دیگری که منجر به مننژیت میشوند عبارتند از: ویروس نیل غربی، آنفولانزا، ویروس اچ آی وی، ویروس سرخک، ویروس تبخال، کولتی ویروس.

مننژیت ویروسی معمولا بدون درمان خود به خود از بین میرود.

 

مقاله پیشنهادی : 9 اصل ساده پیشگیری از سکته مغزی با تغییر سبک زندگی

 

مننژیت باکتریایی

این نیز ویروس مسری است و در اثر نوعی باکتری بوجود می آید و اگر درمان نشود کشنده است. پنج الی چهل درصد کودکان و بیست الی پنجاه درصد بزرگسالان مبتلا مرده اند. حتی گاهی اوقات با وجود انجام روش های درمانی افرادی فوت کرده اند.

مننژیت چیست؟

علائم مننژیت چیست؟

معمولا علائم مننژیت باکتریایی و ویروسی در ابتدای مبتلا شدن شبیه هم می باشد اما علائم مننژیت باکتریایی معمولا شدیدتر و جدی تر هستند. این علائم با توجه به سن تان معمولا بسیار متنوع هستند.

 

علائم مننژیت ویروسی

مننژیت ویروسی در نوزادان ممکن است منجر به : کاهش اشتها، تحریک پذیری، بی خوابی، بی حالی و تب شود.

مننژیت مغزی در بزرگسالان ممکن است با سر درد، تب، خشک شدن گردن، حمله ناگهانی، حساسیت به لامپ روشن، بی خوابی، بی حالی، حالت تهوع و کاهش اشتها همراه باشد.

 

علائم مننژیت باکتریایی

علائم مننژیت باکتریایی ناگهان گسترش می یابند و ممکن است شامل: تغییر حالت ذهنی، حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور، سردرد، تب و گرفتگی گردن است. اگر این علائم را تجربه کردید سریعا دنبال راه درمانی باشید. مننژیت باکتریایی منجر به مرگ می شود. راهی برای تشخیص مننژیت باکتریایی و ویروسی وجود ندارد و تنها با گفتن علائم میتوان گفت کدام نوع است و سپس فوق تخصص مغز و اعصاب با انجام آزمایشاتی نوع آن را میتواند تشخیص دهد.

 

مقاله پیشنهادی : تحریک مغناطیسی مغز | کاربردها، عوارض و نتیجه درمان

 

مننژیت چه مشکلاتی می تواند بوجود بیاورد؟

پیچیدگی هایی که مننژیت می تواند بوجود بیاورد عبارتند از: حملات ناگهانی، از دست دادن شنوایی، آسیب مغزی، جمع شدن مایع بین مغز و جمجمه.

مننژیت مغزی چیست؟

عوامل خطر زا در مننژیت مغزی کدامند؟

به خطر افتادن سیستم ایمنی، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر عفونت هستند که این عفونت ها ممکن است منجر به مننژیت در آنها شود. برخی از اختلالاتی که سیستم ایمنی را ضعیف می کنند عبارتند از اچ آی وی، ایدز، اختلالات ایمنی، شیمی درمانی.

زندگی اجتماعی، معمولا مننژیت مغزی بین افرادی که رابطه  نزدیکی دارند قابل انتقال است و هر چه در محیط های کوچکتری باشند احتمال انتقال آن بیشتر است. برخی از این مکان ها مانند اتاق مشترک بین چند همکار، سربازخانه، مدارس شبانه روزی، مراکز مراقبتی.

بارداری، زنان باردار بیشتر در معرض لیتریوسیس که در اثر عفونت لیستریا بوجود می آید قرار دارند و این می تواند به جنین نیز منتقل شود.

سن، در همه ی سنین احتمال مننژیت وجود دارد. اما گروه سنی خاصی ریسک بالاتر دارند مانند کودکان زیر پنج سال که مبتلا به نوع ویروسی بیشتر میشوند و نوزادان در معرض مننژیت باکتریایی بیشتر قرار می گیرند.

کار کردن با حیوانات، کارگران و مزرعه دارانی که با حیوانات سر و کار دارند بیشتر مبتلا به عفونت لیستریا می شوند.

 

تشخیص مننژیت

تشخیص آن با کنترل سابقه ی بیماری ها و انجام آزمایشات شروع می شود، سن، منطقه ی زندگی از عوامل مهم هستند. در طول آزمایشات فیزیکی متخصص مغز و اعصاب بدنبال تب، افزایش ضربان قلب، گرفتگی گردن و کاهش هشیاری است. پزشک ممکن است آزمایش دیگری انجام دهد و به ستون فقرات ضربه وارد کند و این کار به او اجازه می دهد تا فشار وارده بر سیستم عصبی را مشاهده کند و همچنین می تواند التهاب و باکتری ها را در مایع ستون فقرات پیدا کند. این آزمایش کمک می کند تا بهترین نوع آنتی بیوتیک را برای درمان انتخاب کند. آزمایشات دیگر عبارتند از: آزمایش خون که باکتری ها را در خون نشان می دهد. باکتری ها می توانند از خون به مغز بروند.

تست خون کلی که در آن کلا سلامتی کلی فرد با انجام آزمایش چکاب می شود. در این تست تعداد گلبول های سفید و قرمز خون کنترل میشوند. گلبولهای سفید با میکروب ها میجنگند معمولا در مننژیت تعدادشان کم میشود.

سی تی اسکن از سر نیز میتواند مشکلات مغزی مانند آبسه مغزی و سینوزیت را نشان می دهد. باکتری ها میتوانند از سینوس به پرده های مغز گسترش یابند.

بیماری مننژیت مغزی

درمان مننژیت

درمان با فهمیدن علل مننژیت انجام می شود، مننژیت باکتریایی بباید سریعا فرد بستری شود. تشخیص و درمان سریع از بروز مشکلات مغزی و مرگ می تواند جلوگیری کند. این مننژیت با آنتی بیوتیک وریدی قابل درمان است. آنتی بیوتیک خاصی برای درمان آن وجود ندارد. مننژیت قارچی معمولا با داروی ضد قارچ درمان میشود. مننژیت ویروسی درمان نمیشود و خود به خود درمان میشود و علائمش باید طی دو هفته از بین بروند.

 

مقاله پیشنهادی : نحوه استفاده از نقشه ی مغزی الکتروانسفالوگرافی کمی برای تقویت ذهن

 

پیشگیری از مننژیت

به اندازه کافی استراحت کنید، سیگار نکشید، از ارتباط با افراد بیمار خودداری کنید. اگر با افرادی که مننژیت باکتریایی دارند سر و کار دارید پزشک آنتی بیوتیک پیشگیری کننده برایتان تجویز می کند. واکسیناسیون می تواند خطر مبتلا شدن به آن را کم کند.

درمان مننژیت

واکسیناسیون

پنج گروه در معرض خطر مننژیت هستند که باید واکسن بزنند که عبارتند از: دانشجویان جدید الورود ساکن در خوابگاه که واکسن نزدند، نوجوانان یازده تا دوازده سال، دانش آموزان مدارس شبانه روزی که واکسن نزدند، افرادی که به کشورهایی سفر میکنند که مننژیت در آن بسیار شایع است و کودکان دو سال و بالاتر که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

منبع: healthline.com

------------------------------

دکتر خدیجه تهرانی

دکتر خدیجه تهرانی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات و الکترو فیزیولوژی بالینی


خدمات درمانی خانم دکتر خدیجه تهرانی:

سکته مغزی _ تشنج(صرع) _ انواع سر درد

انواع سرگیجه_انواع ضعف و فلج عضلانی

دردهای ناشی از دیسک های ستون فقرات

M.S _ اختلالات حرکتی و پارکینسون

اختلالات حافظه و آلزایمر

افسردگی و اضطراب

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


melikaparsan
1398/06/21

خوب بود

معرفی بیماری های متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

اشنایی با انواع سر درد

اشنایی با انواع سر درد

سردرد می تواند پیامد مسموم شدن از مواد گوناگون، گرسنگی، عفونت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا از غذا و یا نوشابه خیلی سرد باشد. علل جدی سردرد، مانند غده مغزی بسیار کم هستند و شما باید سریعاً علل عمومی این بیماری آزار دهنده را تشخیص داده، درمان کنید. سردردهای مسمومیت شامل خماری و سردردمربوط به پیامد داروها و مواد شیمیایی یا آلودگیهایی که شما به طور ویژه ای نسبت به آنها حساسیت دارید می باشد. سردردهای غذایی و ورزشی ممکن است مربوط به رهایی از مسمومیت باقی مانده از سوخت چربی بدن باشد .

اسکیزوفرنی و راه های درمان

اسکیزوفرنی و راه های درمان

پژوهشگران پس از تحقیقات فراوان روی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی متوجه شدند با کمک گرفتن از داروهای ضدالتهابی می توانند بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را درمان کنند و در پیشگیری از این بروز این عارضه قدمی بردارند!

آخرین مطالب پزشکی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آخرین مقالات پزشکان متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات