چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

ناباروری در مردان و علل آن

تاریخ : 1397/03/21 ناباروری در مردان و علل آن

ناباروری در مردان به چه معناست؟

برای بسیاری از زوج های جوان تولید مثل یا فرزند آوری یک تجربه ی طبیعی و بسیار راحت است اما برای بسیاری از زوج ها نیز بسیار سخت و زحمت زا است. معمولا ناباروری مردان به کیفیت و کمیت اسپرم ها بستگی دارد. اگر تعداد اسپرم ها در مرد بسیار کم باشد و یا از کیفیت پایینی برخوردار باشند معمولا امکان باروری برایش بسیار سخت و گاهی اوقات غیر ممکن می شود. ناباروری در مردان زمانی قابل تشخیص است که هر دو زوج آزمایشات لازم را گرفته باشند و مشکل ناباروری در مرد مشاهده شده باشد.

 

چقدر ناباروری در مردان شایع است؟

ناباروری یک مشکل بسیار عمده در بین زوج هاست. از هر پنج زوجی که مشکل دارند یک زوج مشکل شان به مرد بر می گردد. به طور تقریبی تخمین زده شده که از هر بیست مرد یک نفر مشکل ناباروری دارد و مشکل عمده شان نیز به دلیل پایین بودن تعداد اسپرم ها در زمان انزال است. در هر صد مرد نیز یک مرد اصلا اسپرم ندارد.

علائم ناباروری در مردان کدامند؟

در بسیاری از موارد نشانه های واضحی از ناباروری در مردان وجود ندارد و آمیزش و نعوظ و انزال به خوبی انجام می شود. کیفیت و ظاهر انزال نیز به نظر طبیعی است و برای تشخیص ناباروری در مردان باید آزمایشاتی گرفته شود.

 

چه عواملی موجب بروز ناباروری در مردان می گردند؟

ناباروری در مردان معمولا به دلیل مشکلاتی در انتقال و تولید اسپرم ها  بوجود می آید. از طریق آزمایشات پزشکی، پزشک قادر خواهد بود تا علل بروز این مشکل را در هر فردی تشخیص دهد. حدود دو سوم از مردانی که مشکل ناباروری دارند با انجام آزمایش قابل تشخیص هستند. ممکن است تعداد کمی اسپرم تولید شوند و یا اسپرم های تولید شده به خوبی کار نکنند. مشکل انتقال اسپرم نیز از هر پنج نفر در یک مرد باعث ناباروری می شود . انسداد لوله هایی که وظیفه ی انتقال اسپرم را از بیضه ها به آلت را بر عهده دارند موجب نبودن کامل اسپرم در نطفه می گردند. دیگر عوامل ناباروری که کمتر شایع هستند شامل مشکلات جنسی  است که منی نمی تواند به واژن زن وارد شود و تخمک را بارور کند. مشکل دیگر پایین بودن میزان هورمون های تولید شده در غدد هیپوفیز است ، مشکل بعدی پادتن اسپرم است که از هر 16 مرد یک نفر این مشکل را دارد. در بسیاری از مردان پادتن اسپرم امکان باروری ممکن است تحت تاثیر قرار ندهد اما گاهی اوقات منجر به ناباروری می شود.

 

مقاله پیشنهادی : راه حل های داشتن رابطه جنسی عالی

 

علل ناباروری در مردان :

 

مشکلات تولید اسپرم

علل ژنتیکی یا کروموزومی، عفونت، ناتوانی در انزال، انقباض، واریکوسل، داروها و مواد شیمیایی، آسیب های پرتویی، علل نا معلوم.

انسداد انتقال اسپرم

عفونت، مشکلات مربوط به پروستات، فقدان لوله منی، وازکتومی.

 

مشکلات جنسی در نعوظ و انزال

بازگشت و انزال زودرس، مشکل در انزال، ناتوانی در نعوظ، آسیب به نخاع شوکی، جراحی پروستات، آسیب به عصب ها، برخی از داروها.

علل ناباروری در مردان

مشکلات هورمونی

تومورهای غده ی هیپوفیز، مشکلات غدد هیپوفیز از بدو تولد.

 

پادتن اسپرم

وازکتومی، آسیب و عفونت در زائده ی طویل و باریک عقب بیضه که شامل مجاری خروجی منی است، علل نا مشخص.

 

مقاله پیشنهادی : همه چیز در مورد واریکوسل

 

سیستم تولید مثلی مردان

سیستم تولید مثل در مردان تشکیل شده از بیضه ها، یک سیستم از لوله ها و دیگر غدد که به مجرا باز می شوند. مغز نقش بسیار مهمی در کنترل سیستم تولید مثلی مردان دارد. غده ی هیپوفیز و غده ی هیپوتالاموس در پایین مغز قرار دارند و هورمون ها و اسپرم ها را در سیستم تولید مثل در مردان را بر عهده دارند. هورمون لوتئینسینگ یا ال هاش و هورمون محرک فولیکل یا اف اس اچ دو هورمون پیام رسان بسیار مهم هستند که در غده ی هیپوفیز تولید می شوند و بر بیضه ها کار می کنند. بیضه ها جفتی هستند تخم مرغ شکل که در کیسه ی بیضه و نزدیک آلت تناسلی و خارج از بدن قرار دارند. بیضه ها اسپرم و هورمون مردانه ی جنسی به نام تستوسترون تولید می کنند. هفتاد روز زمان نیاز است تا اسپرم ها بارور شوند و بتوانند تخمک ها را بارور کنند. زمانی که اسپرم از بیضه ها رها می شوند 2 الی 10 روز طول می کشد تا از زائده ی طویل و باریک عقب بیضه که می توانند توانایی شناکردن را پیدا کنند و در نهایت به تخمک ها برسند. در زمان ارگاسم موجی که در ماهیچه های انتقال دهنده ی اسپرم بوجود می آید میزان انتقال مایع از بیضه به لوله ی خروجی منی متفاوت است. کیسه ی منی و پروستات با همکاری یک دیگر مایع اضافی برای محافظت از اسپرم ها تولید می کنند. این ترکیب مایع و اسپرم از مجرای پیشاب  به نوک آلت تناسلی می روند و انزال صورت می گیرد و در آنجا رها می شوند.  

منبع: andrologyaustralia.org


پزشکان مرتبط

دکتر سلمان اسلامی

دکتر سلمان اسلامی

جراح و متخصص كليه و مجاری ادراری

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

متخصص جراحی کلیه ومجاری ادراری

دکتر سهراب نقی زاده

دکتر سهراب نقی زاده

جراح و متخصص كليه و مجاری ادراری

دکتر امیر مدیر

دکتر امیر مدیر

جراح و متخصص اورولوژی،کلیه و مجاری ادراری

مقالات مرتبط

 

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن چیست؟

مشاهده مقاله
لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن چیست؟

مواد غذایی ضروری برای بارور شدن

مشاهده مقاله
مواد غذایی ضروری برای بارور شدن

پروستات و درمان آن

مشاهده مقاله

پروستات و درمان آن

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی

عوامل  مشکلات نعوظی در اقایان

عوامل مشکلات نعوظی در اقایان

اختلالات نعوظی از جمله مشکلات رایج جنسی آقایان است که می تواند صرفا به دلیل خستگی یا استرس باشد. اما در برخی موارد عواملی برای بروز این مشکل وجود دارد که نادیده گرفته می شوند و می توانند جدی باشند. در این مطلب 9 مشکل سلامتی که ممکن است منجر به بروز اختلالات نعوظی شوند را عنوان می کنیم.

درباره پروستات بدونید

درباره پروستات بدونید

با توجه به آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، سرطان پروستات دومین سرطان شایع در میان مردان است و خطر آن به تدریج با بالا رفتن سن افزایش می یابد. از هر 100 مرد بالای 60 سال شش نفر قبل از سن 70 سالگی به سرطان پروستات مبتلا می شوند و این آمار را نیز مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده است.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی

آخرین مقالات پزشکان متخصص اورولوژی