یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

ناخنک چشم چیست | علائم و درمان

تاریخ : 1398/02/26 ناخنک چشم چیست | علائم و درمان

ناخنک چشم چیست؟ 

ناخنک چشم حالت برآمدگی در سطح چشم است که ابتدا مردمک چشم را در بر می گیرد و سپس به قرنیه نیز می رسد. ماندن در زیر نور آفتاب به خصوص زمانی که در آب باشید اشعه ی مضر آفتاب می تواند به تشدید این وضعیت کمک کند. ناخنک های چشمی غیر سرطانی معمولا شروع به رشد می کنند اما کم کم حالت بد و نافرمی به چشم می دهد. این حالت در چشم موجب ناراحتی در چشم شده و دید را تار می کند. 


علل 

اگرچه پرتوهای ماورا بنفش خورشید اولین دلیل ایجاد و پیشرفت این بیماری است ، گرد و خاک و باد نیز می تواند با ایجاد خشکی در چشم این بیماری را بوجود آورد. ناخنک چشم در سن سی تا پنجاه سالگی گسترش میابد و در کودکان به ندرت دیده می شود. معمولا افرادی که پوست روشن و چشمان روشنی دارند بیشتر در معرض ابتلا به ناخنک چشم قرا دارند. 


نشانه ها و علائم 

ناخنک ابتدا در گوشه ی چشم و نزدیک به بینی تشکیل می شود و کم کم در چشم پراکنده شده و دوتا چشم را در بر می گیرد. معمولا افرادی که این بیماری را دارند در آن ها علائم خاصی مشاهده نمی شود. اما با پیشرفت بیماری معمولا فرد احساس سوزش ، ناراحتی و خارش در چشم خود احساس می کند و منجر به قرمزی چشم می شود. اگر ناخنک ناگهان به قرنیه ی چشم سرایت کند ، شکل جلویی و سطح چشم تغییر فرم می دهد و بر بینایی اثر می گذارد و گاهی اوقات منجر به بروز آستیگمات می شود. 


درمان ناخنک چشم 

درمان ناخنک چشم بستگی به اندازه ی ناخنک و علائمی که آن را ایجاد می کند بستگی دارد. ناخنک چشم باید پیش از پیشرفت آن درمان شود تا از ایجاد زخم در چشم جلوگیری شود . اگر ناخنک چشم کوچک باشد ممکن است پزشک قطره ی چشمی برای جلوگیری از قرمزی و التهاب چشم تجویز کند. گاهی اوقات از لنزهای تماشی برای جلوگیری از بزرگ شدن و برآمدگی بیشتر آن و جلوگیری از تماس مستقیم اشعه ی یووی به چشم تجویز می شود. اگر عمل جراحی نیاز باشد چندین مورد جراحی برای آن وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط چشم تان بهترین گزینه را برایتان انتخاب می کند. برداشتن ناخنک چشم به برطرف شدن آستیگمات کمک می کند که این جراحی معمولا سی دقیقه زمان می برد و پس از آن باید از محافظ چشم برای حفاظت از آن به مدت یک الی دو روز استفاده کنید. برای انجام کارها روزانه و سر کار رفتن نیز مشکلی ندارید و از روز بعد می توانید بروید. 

 


 

 

دکتر محمدصادق محمدزاده

جراح و متخصص چشم

دارای بورد تخصصی

جراحی مدرن آب مروارید (فیکو)

لیزیک

لازک

p.r.k

جراحی ناخنک

جراحی پلک و مجاری اشکی

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

 

 

شماره تماس: 77189691,77189692

نشانی: تهران- نارمك- جنب ايستگاه مترو سرسبز - ساختمان پزشكان سرسبز - طبقه همكف- واحد ٢

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک