شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

نازایی زنان، دلایل ،درمان و پیشگیری

تاریخ : 1396/11/08 نازایی زنان، دلایل ،درمان و پیشگیری

نازایی در زنان
نازایی شرایطی است که از هر شش زوج یک زوج درگیر آن هستند. تشخیص نازایی در زوج هایی تشخیص داده میشود که بعد از یک سال موفق به باروری نشده اند. وقتی که علائم نازایی در زن  وجود دارد  به آن نازایی در زنان میگویند. علائم نازایی در زنان تقریبا 50 درصد در همه یکسان است و نازایی زنان به تنهایی یک سوم از عوامل نازایی محسوب میشود.


نازایی زنان، دلایل ،درمان و پیشگیری
بیشترین علل نازایی در زنان مربوط به تخمک گذاری، آسیب لوله های رحمی یا زهدان و یا مشکلات مربوط به سرویکس است. سن نیز میتواند موجب نازایی شود و در زنان با افزایش سن ناباروری افزایش میابد.  مشکلات تخمدان ها ممکن با عوامل زیر ایجاد شود: عدم تعادل هورمونها،  تومور یا کیست، مشکلات در خوردن مثل کم اشتهایی یا جوع، مصرف دارو یا الکل، مشکل در غدد تیروئید، اضافه وزن، استرس، تمرینات فشرده که موجب از دست دادن چربی قابل توجهی از بدن میشود، عادت ماهانه ی خیلی مختصر.

آسیب لوله های رحمی یا زهدان میتواند با عوامل زیر ایجاد شود: بیماری عفونت لگنی، عفونت های قبلی، فولیپ رحم، آماس درونی زهدان ، چسبندگی یا زخم بافت ها، بیماری های حاد، بارداری های قبلی خارج از رحم ،مخاط گردنی غیر طبیعی موجب نازایی میشود. این مشکل مانع ورود اسپرم و رسیدن آنها به تخمک ها میشود. 

 

نازایی در زنان چگونه تشخیص داده میشود؟
بخشی از نازایی در زنان با آزمایشات فیزیکی تشخیص داده میشود.برخی از آنها عبارتند از: تست ادرار یا خون برای چکاب مشکلات عفونی یا هورمونی، تست لگنی یا تست مربوط به سینه، نمونه گیری از مخاط گردنی وبافت آن، اچ اس جی، که از اشعه ی ایکس استفاده میشود و مایع رنگی را به لوله های رحمی وارد میکند تا پزشک راحت تر مسیرهای مسدود شده را چکاب کند. هیستروسکوپی که در این روش از یک تلسکوپ با فیبر نوری برای جستجوی مشکلات رحمی استفاده میشود، استفاده از فراصوت برای دیدن رحم و تخمدانها که بصورت واژینال یا از طریق شکم انجام میشود، سونوهیستوگرام که ترکیبی از فراصوت و تزریق نمک به رحم برای جستجوی مشکلات یا نابهنجاری هاست.


درمان نازایی در زنان
گرفتن هورمونها برای ایجاد تعادل در آنها یا عادت ماهیانه کوتاه مدت، تجویز دارو برای تحریک تخمدان، تجویز آنتی بیوتیک برای رفع عفونت، جراحی های کوچک برای برطرف کردن انسداد یا زخم بافت ها از لوله های رحمی،تخمدان، یا ناحیه ی لگنی.


پیشگیری از نازایی در زنان
معمولا اگر نازایی ژنتیکی یا از طریق بیماری باشد قابل پیشگیری نیست. نکات بهداشتی را به منظور جلوگیری از بیماری های مقاربتی رعایت کنید، از داروهای غیرمجاز استفاده نکنید، از مصرف مداوم و زیاد الکل خودداری کنید، بهداشت عمومی و تمرینهای بهداشتی ، چکاب سالانه ژن ها در زمانیکه اقدام به بارداری میکنید.


چه موقع باید به مراکز نازایی مراجعه کنید؟
اگر هر یک ار علائم زیر را دارید به مرکز درمانی مراجعه کنید: خونریزی غیرطبیعی، درد وریدهای شکمی، تب، ترشحات غیرطبیعی، درد یا ناراحتی در طول مقاربت، زخم یا خارش در ناحیه ی واژن.
بسیاری از زوجها قبل از تشخیص نازایی رو به درمانهای سنتی میاورند.

---------------------------------------------

دکتر سیمین ظفردوست

جراح و متخصص زنان و زایمان
فلوشیپ ناباروری و نازایی

دارای بورد تخصصی.
جز 10 رتبه برتر بورد تخصصی سال 85


خدمات درمانی:
درمان ناباروری شامل( بررسی علل ناباروری زنان و مردان ) ، iui ، ivf ، میکرواینجکشن ، هیستروسکوپی ، لاپاراسکوپی ، رزرو باروری با فریز تخمک و جنین

بیمارستان های طرف قرار داد:
بیمارستان ایرانمهر ، بیمارستان آراد ، بیمارستان کیان ، مرکز ناباروری بیمارستان آبان ، مرکز ناباروری ابن سینا ، مرکز ناباروری بیمارستان محب کوثر

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری