خانه پزشکان

چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

نحوه استفاده و کاربرد پمپ‌های درد پس از سزارین 

تاریخ : 1396/08/09 نحوه استفاده و کاربرد پمپ‌های درد پس از سزارین 

دکتر‌نوشین‌نظری
جراح‌و‌متخصص‌زنان،‌زایمان‌و‌نازایی


پس از جراحی‌ها برای کم کردن دردهای در پی آن از پمپ‌هایی با نام «پمپ درد» است که برای پس از عمل سزارین استفاده می‌شود. که برای برخی از خانم‌ها و مادران بعد از این عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اما در این شرایط یک سوال پیش می‌آید که آیا استفاده از این پمپ‌ها ضرری به همراه دارد؟ و مادرانی که از پمپ‌های درد استفاده می‌کنند؛ در شیردهی خود با مشکل مواجه می‌شوند یا خیر؟ و سوال دیگر اینکه عدم استفاده از این پمپ‌ها، دردهای سزارین را غیر قابل تحمل می‌کند؟


برای پاسخ به سوالات فوق با ما همراه باشید تا به بررسی ماهیت و عملکرد پمپ‌های درد پس از سزارین در گفتگویی با دکتر نوشین نظری؛ جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی بپردازیم.


کنترل درد پس از جراحی
پمپ کنترل درد پس از سزارین و یا به طور کل، پمپ‌های کنترل درد، یک روش وارد شده توسط متخصصات بیهوشی است که از دو دهه اخیر برای کنترل درد پس از جراحی وارد فعالیت‌های بیمارستتانی و جراحی‌های مختلف شده که به طور تخصصی در حیطه متخصصین بیهوشی قرار داد اما بر اساس نظر جراح مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نظر جراح از این نظر اهمیت دارد که اگر بیماری با مشکلاتی مانند اختلالات قلبی - عروقی، تنفسی، کلیوی و کبدی نداشته باشد، شاید نتوان از این روش در جراحی برای کنترل بهتر و یکنواخت‌تر درد بعد از جراحی، استفاده کرد.


طرز استفاده از پمپ‌های درد
یک پمپ درد در واقع یک محفظه هوشمند است که مقداری مواد بی‌درد کننده بی‌خطر را در خود جای داده و در زمان احساس درد توسط بیمار، وی می‌تواند از طریق ابزار کنترل کننده این پمپ، به صورت لمسی و یا با دکمه مقدار مشخصی را که متخصص بیهوشی برای او تنظیم نموده را وارد خون خود کند. طریقه دیگر این است که بدون نیاز به احساس درد، در زمان‌ها و مقادیر مشخص وارد خون بیمار شود که این کار ممکن است توسط پزشک متخصص و یا خود مریض صورت گیرد اما در کل در هر دو روش یک نوع تسکین و درمان را به ارمغان خواهند داشت.


استفاده از پمپ درد در زایمان سزارین
در استفاده از این روش در عمل شایع سزارین برای خانم‌های سالم، مسئله و دغدغه بیماری‌های مزمن وجود نداشته و آن‌هایی که کاندیدای این نوع عمل بوده و در بازه جوانی و در سنین باروری و با شرایط جسمی سالم باردار می‌شوند؛ بدون منعی می‌توانند با درخواست از متخصص بیهوشی، پمپ‌های درد را برای پس از عمل سزارین البته با نظر پزشک دریافت کند.


آیا مواد قرار گرفته در پمپ درد بر روی شیر مادر تاثیر گذاشته و در آن ترشح می‌کنند؟
خیر، با توجه به نوعی جراحی فرد، متخصص بیهوشی موادی را درون محفظه می‎ریزد که این مواد ممکن است در یک جراحی دگیر و متفاوت از سزارین مختلف بوده و سن و علت جراحی نیز بر تشکیلات مواد تعبیه شده تاثیر می‌گذارد. همچنین در مورد سزارین که پس از آن با نوزاد شیرخوار در ارتباط هستیم؛ سعی می‌شود که موادی مورد استفاده قرار گیرد که در شیر مادر ترشح نشده و یا مقدار آن، آنقدر کم باشد که ضرری برای نوزاد نداشته باشد.


ترکیبات ‌پمپ ‌درد بعد ‌از ‌سزارین
در این مواد از ترکیباب ضد غفونی و التهاب و همچنین مسکن‌ها استفاده شده که میزان کمی از آن‌ها را مخدر‌ها تشکیل می‌دهد. این نووع ترکیب کمک می‌کند تا مادر پس از سزارین بدون عارضه‌ای از درد‌ها رها یابد.
آیا فشار دادن بیش از حد دکمه پمپ درد، مقدار مازاد و مضر از مواد را وارد بدن بیمار می‌کند؟
خیر، با تنظیم متخصصین بیهوشی، این پمپ به این گونه عمل می‌کند که حتی با فشار دادن طولانی مدت، مقدار بیش از حد مجاز واد خون شخص نخواهد شد.


در صورت عدم استفاده از پمپ درد به دلیل هزینه بالای آن، سزارین غیر قابل تحمل می‌شود؟
خیر. با وجود اینکه پمپ‌های درد به دلیل واردات محفظه آن‌ها از خارج کشور، هزینه‌های بالایی را به دنبال دارند؛ در صورت عدم استفاده از آن، پس از جراحی خواه سزارین و خواه هر عمل دیگر، پزش متخصص، تزریق مسکن عضلانی را در صورت نیاز در دستورات خود قید می‌کند.


اما در این دو روش تفاوتی وجود دارد به طوری که با استفاده از پمپ درد، در ساعات و با دوز مشخص، مقدار معینی از دارو وارد خودن شده که این مسکن، حس بی‌دردی یکنواختی را به همراه خواهد داشت اما با استفاده از طریقه مسکن عضلانی، مواد دیرتر جذبه شده و در زمان تزریق تا جذب کامل، درد کاهش پیدا نکرده و این امر زمان ببرد. همچنین فرایند این روش به مانند نوع اول یکنواخت نبوده و ممکن است تا چند و یا چند ساعت پس از تزریق، مسکن در خون بالا رفته و سپس کاهش یابد اما پمپ‌هایب درد در همان لحظه به طور یکنواخت وارد می‌شوند و این امر یک بیدردی آرامی را به بیمار می‌دهد. در واقع نوع یکنواختی و بازه تاثیر تفاوت بین روش پمپ درد و مسکن عضلانی است و در نهایت می‌توان حتی بدون پمپ درد، درد غیر عادی را با استفاده از دیگر روش‌ها تسکین داده و این امر تنها وابسته به پمپ‌های درد پس از سزارین نیست.
 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی