یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

نحوه درمان خشکی و خارش چشم در زمستان

تاریخ : 1396/10/07 نحوه درمان خشکی و خارش چشم در زمستان

با شروع فصل زمستان، نسبت رطوبت هوا به‌طور متوسط کاهش یافته و از طرف دیگر افراد برای مقابله با کاهش دما، از وسایل گرمایشی در خانه و محل کار استفاده می‌کنند که این خود می‌تواند شرایط متفاوتی را به وجود آورد. با این وجود، رطوبت کمتری در اطراف ما وجود خواهد داشت و این امر رطوبت موجود بر روی و درون بدن ما را نیز تحت تأثیر قرار داده به‌طوری که امکان تبخیر و هدر رفت رطوبت نقاط مختلف جسم از جمله چشم، می‌تواند شرایط نامناسبی را برای ما ایجاد کند چرا که رطوبت ایجاد شده و در حول ماه کمتر بوده و سیستم گرمایشی درون خانه نیز این وضعیت را بدتر خواهد کرد و در نهایت ممکن است خشکی و خارش چشم را تجربه کنیم.

کمبود رطوبت هوا در زمستان می‌تواند افزایش تحریک پذیری، حساسیت، خشکی و خارش چشم را به دنبال داشته باشد.


حتما بخوانید: سندرم خشکی چشم | علائم، تشخیص و درمان


برای مقابله با خشکی و خارش چشم در زمستان چه کنیم؟

نحوه درمان خشکی و خارش چشم در زمستان

بدین منظور روش و راهکارهای مفیدی وجود دارد که به حفظ سلامت دستگاه بینایی در فصل سرما کمک خواهد کرد. با استفاده از نکات زیر، از خشکی و خارش چشم جلوگیری نمایید.

  • - از یک دستگاه مربوط کننده برای افزایش رطوبت هوای فضای اطراف خود در خانه یا محل کار استفاده کنید.
  • - مصرف متداوم آب و مایعات را برای هیدراته نگه داشتن بدن را فراموش نکنید تا رطوبت کافی به چشمانتان برسد.
  • - از چشم‌های خود در برابر باد و سرمای شدید، محافظت کنید. بدین منظور از یک محافظ چشم، عینک محافظ یا کلاه لبه دار می‌توان استفاده کرد.
  • - از رسیدن مستقیم گرما به سوی چشمان خود، جلوگیری کنید. بدین منظور در صورت استفاده از وسایل گرمایشی، جهت آن را به طرف متفاوتی از سوی چشمان خود نگه دارید. برای مثال در حین رانندگی می‌توانید جهت حرکت گرمای بخاری را به سمت پایین بدن خود منعطف کنید.

در طول بازه فصل سرد سال، در صورت استفاده از لنز و دیگر پوشش‌های چشم، ممکن است با خشکی و خارش بیشتری نیز مواجه شوید که بدین منظور از تمیز بودن لنز و پوشش چشم خود برای جلوگیری از التهاب و خارش چشم، مطمئن شوید.

توجه داشته باشید که خشکی چشم گاهی می‌توانید به بیماری خشکی چشم منجر شود که در این شرایط با متخصص چشم پزشک خود مشاوره داشته باشید.

درمان خشکی چشم امکان پذیر نیست اما می‌توان نشانه‌ها و علائم برآمده از آن را درمان کرد. برای درمان خشکی و خارش چشم می‌توانید از قطره، پماد و داروها استفاده کنید که این کار بایستی تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

منبع: medicinenet

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک