دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

نشانه‌ها علائم رایج اختلال و وسواس فکری (OCD)

تاریخ : 1396/07/17 نشانه‌ها علائم رایج اختلال و وسواس فکری (OCD)

اختلال و وسواس فکری (OCD)، نشانه‌های متشرکی را در افراد مبتلا به این عارضه ایجاد می‌کند که با آشنایی با 5 مورد اصلی این بیماری، بهتر می‌توانید سطح آن را تشخیص دهید.


حتما بخوانید: کاهش استرس با مصرف ویتامین های زیر


5 نشانه‌ اختلال و وسواس فکری (OCD)

اختلال وسواس فکری (OCD) چیز ساده ای نیست. شرایطی که با افکار و رفتارهای غیر قابل کنترل مشخص می­شود، حدود 2٪ جمعیت افراد بشر را تحت تاثیر قرار می­دهد. این رقم تنها در ایالات متحده به معنای نزدیک به 6.5 میلیون نفر است. اگر شما هیچگونه علایمی که مربوط به این بیماری باشد را در دوره جوانی نداشته اید، به احتمال زیاد دچار این بیماری نشده اید.

با این وجود شما می­توانید ببینید که مردم در این رابطه صحبت کنند. در سال های اخیر، اختلال و وسواس فکری OCD معادل روان شناختی هیپوگلیسمی یا حساسیت به گلوتن بوده است: در واقع تعداد افراد بی شماری تقریبا به طرز باور نکردنی - ادعا می­کنند که دچار این بیماری هستند، اما در اکثر موارد اینطور نیست. افرادی که از یک میز به هم ریخته نفرت دارند اما می­توانند برای یک روز در کنار آن زندگی کنند، لزوما OCD ندارند. همچنین کسانی که قبل از غذا خوردن دستان خود را می­شویند، اما، اگر صابون و آب در اختیارشان نباشد باز هم ناهارشان را می­خورند نیز دچار این بیماری نیستند. با این حال تقریبا بسیاری از مردم ادعا می­کنند که خیلی وسواسی هستند و این جملات معمولا شنیده می­شود.

 

برخی از پریشانی­ها قابل درک است. راهنمای تشخیصی و آماری (DSM) – که یک راهنمای زمینه ای موجود برای شرایط روحی است - OCD  را در زمره اختلالات اضطراب در نظر گرفته، و تقریبا همه افراد اضطراب را تجربه کرده اند. با این وجود، اگر سردرد را تجربه کرده باشید، این بدان معنا نیست که میگرن دارید، مگر اینکه واقعا علایم میگرن را داشته باشید. همین امر در مورد OCD، که می­تواند کار، روابط و موارد دیگر را تحت تاثیر قرار دهد نیز صدق می کند.

روانشناس استیون فیلیپسن، مدیر کل مرکز روانپزشکی شناختی-رفتاری شهر نیویورک می گوید: "مغز موظف است ما را به ممانعت از انجام چیزی که بقایش را تهدید می­کند وادار کند، اما این سیستم در OCD ناکارآمد خواهد شد." "این امر می­تواند منجر به سونامی اضطراب احساسی شود که باعث می­شود توجه شما کاملا بر موضوع خاصی متمرکز شود."

نشانه‌ها علائم رایج اختلال و وسواس فکری (OCD)

هیچ ترس مفردی این شرایط را تعریف نمی­کند. پریشانی­های آشنایی مانند شستن دست ها و چک کردن اجاق گاز در این بیماری نیز وجود دارد. اما احتکار، مالیخولیا و یا ترس از آسیب رساندن به کسی نیز در OCD مشاهده می­گردد. افراد مبتلا به این نوع اختلال وسواس فکری می­توانند اضطراب فلج کننده را نسبت به گرایش جنسی خود تجربه کنند.

همانند هر گونه بیماری روحی دیگر، تنها یک متخصص آموزش دیده می­تواند یک تشخیص قابل اعتماد را ارائه دهد. اما در ادامه چند نشانه ذکر خواهد شد که بنا بر گفته کارشناسان جزو علائم واقعی OCD هستند.

به توافق رسیدن

افرادی که مبتلا به OCD هستند، معتقدند که اگر یکبار دیگر بخاری را چک کنند، یا اگر گوگل را فقط یکبار دیگربرای پیدا کردن یکی از علائم بیماری خود بررسی کنند، متقاعد می­شوند و ذهن انها دیگر درگیر آن موضوع نخواهد بود. اما OCD معمولا شما را فریب می­دهد. فیلیپس می گوید: "مغز به طور بیوشیمیایی با چیزی که از آن می ترسید، ارتباط دارد." "انجام این کارها فقط شما را قانع می­کند که این خطر واقعی است و این چرخه چک کردن­های مداوم برای همیشه وجود خواهد داشت."

احساس مجبور بودن برای انجام مراسم خاص

آیا کسی می تواند به شما 10 تا 100 دلار یا مبلغ بیشتری برای انجام ندادن مراسمی مانند بیست بار بررسی درب ورودی منزلتان قبل از رفتن به محل کار پرداخت کند؟ فیلیپسون می گوید: اگر بتوان اضطراب شما را بدین ارزانی خریداری نمود، شما ممکن است خصوصیت اخلاقی خاصی داشته باشید. مثلا ممکن است بیش از حد نگران سرقت و یا اموری ازین دست باشید، اما احتمالا اختلالی ندارید. او می گوید برای فرد مبتلا به OCD، مغز سیگنال می دهد که چه چیزی همانند خطر مرگ و زندگی احساس می شود و قیمت گذاری برای آن بسیار دشوار است.

عدم اطمینان مجدد

برای افراد مبتلا به OCD عبارت "بله، اما" ممکن است عبارت آشنایی باشد. (بله، سه آزمایش خون آخر شما برای این یا آن بیماری منفی بود، اما چگونه می­دانید که نمونه ها با هم مخلوط نشده اند؟) از آنجائی­که اطمینان مطلق به ندرت امکان پذیر است، تقریبا هیچ تصدیقی این بیماران را قانع نمی کند، و سیکل اضطرابی آنها همچنان ادامه خواهد داشت.


 

حتما بخوانید: نقش پدر و مادر در رشد روانی کودک

 


به یاد آوردن زمانی که این بیماری شروع شد

بیشتر افراد مبتلا به OCD نمی­توانند دقیقا به یاد آورند که این اختلال از کجا شروع شد، اما برخی از آنها ممکن است بتوانند به یاد آورند.، فیلیپس می گوید. OCD قبل از اعمال نشانه های اولیه، نوعی اضطراب سیال آزاد است، اما پس از آن در مورد یک ایده خاص، به وجود می آید – به عنوان مثال ترس شما ​​برای آسیب زدن به کسی با یک چاقو، هنگامی که در حال درست کردن شام هستید. این تجربیات اغلب مردم را رها می­کند. اما فیلیپسون می­گوید: برای افرادی که مبتلا به OCD هستند، این اتفاقات همواره رخ می­دهد. او می گوید: "این همان لحظه ای است که ترس، مفهومی را احاطه می­کند و گویی با ان ازدواج می­کند و." مانند بسیاری از ازدواج های بد، پایان دادن به آن بسیار سخت است.

احساس غرق شدن در اضطراب

از آنجا که خطرات دنیای واقعی تقریبا در ارتباط با تمام محرک های وسواسی-اجباری وجود دارند OCD یک موضوع بسیار مهم است. خانه ها گهگاه دچار آتشسوزی می­شوند و دست ها مورد حمله میکروب ها قرار می­گیرند. اگر شما می­توانید با عدم اطمینانی که ، این خطرات ایجاد می­کنند ، حتی اگر ناراحت کننده باشند، زندگی کنید، احتمالا OCD ندارید یا حداقل OCD شما  مورد جدی نیست. اگر اضطراب شما بسیار زیاد است،و  افکار شما را مختل می­کند و روز شما را ناگوار میسازد، ممکن است مشکل شما جدی باشد.  فیلیپس می­گوید ""OCD زندگی شما را مختل خواهد کرد."

درمان های اثبات شده ای برای OCD وجود دارد. داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی خاص، اغلب بخش بزرگی از این راه حل ها را شکل می­دهند، اما روان درمانی، به ویژه درمان رفتاری شناختی (CBT)، می­تواند به همان اندازه موثر باشد. یک نوع قوی CBT یک پروتکل شناخته شده به عنوان پیشگیری از تماس و پاسخ (ERP) است. همانطور که از نام آن پیداست، ERP شامل قرار گرفتن تدریجی در موقعیت های بسیار تحریک آمیز - تحت راهنمایی یک درمانگر – است در حالی که از هر گونه تشریفاتی برای از بین بردن اضطراب ممانعت می­شود. برای مثال، دست زدن به دستگیره بدون شستن دستان خود، بالا رفتن از نردبان  با وجود دانستن خطرات همراه آن – دست زدن به دستگیره یک اتوبوس، شیر آب در حمام عمومی - و با این کارها مغز به آرامی ترس خود را کنار می­گذارد. اختلال و وسواس فکری سطح و نتیجه متفاوتی برای هر فرد دارد که قرارگیری در شرایط درمانی صحیح، نیازمند پیروی کامل از دستورات پزشک متخصص رواشناسی می‌باشد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک