یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

نعوظ بیش از حد و درمان آن

تاریخ : 1397/03/27 نعوظ بیش از حد و درمان آن

پریاپیسم(نعوظ بیش از حد)

اگر بیشتر از چهار ساعت تاخیر در نعوظ داشتید باید به پزشک سریعا مراجعه کنید. پزشک در اتاق اورژانس نوع پریاپیسم را باید تشخیص دهد که آیا پریاپیسم مزمن است یا غیر مزمن زیرا برای درمان تشخیص نوع آن بسیار مهم است و درمان باید سریع تر انجام شود.

 

سابقه ی پزشکی و آزمایشات

برای انجام درمان و تشخیص نوع آن پزشک راجع به سابقه ی پزشکی و سلامتیتان سوال می کند و آزمایشاتی از ناحیه ی تناسلی، کشاله ی ران، زیرشکم می گیرد. پزشک ممکن است با توجه به شدت درد و سفتی آلت تناسلی نوع آن را تشخیص دهد. آزمایشات ممکن است وجود تومور و سرطان را نشان دهند.

پریاپیسم

آزمایشات تشخیصی

آزمایشات تشخیصی برای تشخیص نوع پریاپیسم انجام می شوند. آزمایشات دیگر نیز به منظور فهمیدن علت بروز این بیماری ممکن است انجام گردد. برخی از آزمایشات تشخیصی عبارتند از:

اندازه گیری گاز خون، در این آزمایش یک سرنگ بسیار ریز وارد آلت تناسلی میشود و از خون آن نمونه می گیرد. اگر خون سیاه و کم اکسیژن باشد پریاپیسم مزمن است. اگر خون قرمز روشن باشد احتمالا پریاپیسم غیرمزمن است. با آزمایش کردن خون در آزمایشگاه میزان گاز آن را اندازه می گیرند و نوع پریاپیسم را تشخیص می دهند.

آزمایش خون، با آزمایش روی خون میزان گلبول های قرمز را اندازه می گیرند نتایج ممکن است مشکلاتی مانند کم خونی، مشکلات خونی و یا سرطان را نشان دهند.

فراصوت، ممکن است برایتان سونوی داپلر تجویز شود که نوعی آزمایش غیرهجومی برای تخمین جریان خون در رگ های خونی با استفاده از فراصوت می باشد. این آزمایش برای تعیین میزان جریان خون در ناحیه ی تناسلی انجام می شود و نوع پریاپیسم را تعیین می کند. این آزمایش می تواند جراحت و یا عاملی که موجب بروز این بیماری شده را نشان دهد.

آزمایش زهرشناسی، پزشک با انجام آزمایش ادرار داروهایی را که منجر به بروز این بیماری می شوند را تشخیص می دهد.

 

مقاله پیشنهادی : همه چیز در مورد واریکوسل

درمان:

 

پریاپیسم مزمن

پریاپیسم مزمن شرایطی اورژانسی دارد و باید سریعا درمان را آغاز کنید. درمان آن شامل کشیدن خون از آلت تناسلی و درمان دارویی است. خون اضافی از آلت تناسلی با یک سرنگ ریز کشیده می شود. به عنوان بخشی از فرآیند، آلت را باید با محلول نمک بشویند. این درمان درد را کم می کند، اکسیژن ضعیف خون را که موجب بروز مشکل در آن می شود را بیرون می کشد. این کار تا زمانی انجام می شود که نعوظ تمام شود.داروهایی مانند پنیلفرین ممکن است به آلت تزریق شود. این دارو با انقباض رگ های خونی، خون را به آلت می رساند. این کار به رگ های خونی اجازه می دهد تا خون را در آلت بالا و پایین ببرد و خون در آن جریان پیدا کند. در صورت نیاز این کار باید چندبار انجام شود. اگر بیماری قلبی و ی فشار خون دارید ممکن است اثرات جانبی دارو مانند فشار خون، سر درد و حال تهوع بگیرید. اگر این درمان ها موثر واقع نشوند، جراح با استفاده از جراحی خون را در آلت تناسلی به جریان می اندازد.

پریاپیسم

پریاپیسم غیر مزمن

پریاپیسم غیرمزمن معمولا خود به خود درمان می شود. از آنجایی که خطری برای آلت تناسلی ندارد، پزشک معمولا پیشناد می دهد صبر کنید تا خودش برطرف شود. استفاده از کمپرس آب یخ و فشار در ناحیه ی بین ابتدای آلت و مقعد می تواند به پایان نعوظ کمک کند. برخی موارد ممکن است جراحی ضروری باشد و موادی مانند ژل های جذبی که موجب انسداد موقتی جریان خون در آلت می شوند استفاده شود. بدن خودش مواد را جذب می کند. جراحی در صورت آسیب دیدن بافت های اطراف ممکن است نیاز شود.

 

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر نعوظ بیشتر از چهار ساعت طول بکشد باید درمان اورژانسی را شروع کنید. اگر نعوظ بخشی، با دوام و بازگشتی دارید حتما نزد پزشک بروید. ممکن است برای جلوگیری از مشکلات بعدی درمان سریع تر نیاز باشد انجام شود. پزشک ممکن است شما را به متخصص اورولوژی معرفی کند. کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از: نوشتن علائمی که تجربه کرده اید مانند هر چیزی که غیر طبیعی است. لیستی از داروهای مصرفی تان مانند مکمل ها، ویتامین ها و هردارویی که مصرف می کنید بردارید و به پزشک بگویید. هر سوالی که از پزشک خود دارید را یادداشت کنید تا زمتن ملاقات فراموش نکنید.

منبع: mayoclinic.org


پزشکان مرتبط

دکتر سلمان اسلامی

دکتر سلمان اسلامی

جراح و متخصص كليه و مجاری ادراری

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

متخصص جراحی کلیه ومجاری ادراری

دکتر سهراب نقی زاده

دکتر سهراب نقی زاده

جراح و متخصص كليه و مجاری ادراری

دکتر امیر مدیر

دکتر امیر مدیر

جراح و متخصص اورولوژی،کلیه و مجاری ادراری

مقالات مرتبط

 

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن چیست؟

مشاهده مقاله
لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن چیست؟

مواد غذایی ضروری برای بارور شدن

مشاهده مقاله
مواد غذایی ضروری برای بارور شدن

پروستات و درمان آن

مشاهده مقاله

پروستات و درمان آن

لیست پزشکان پربازدید

دکتر ساسان وجودی فوق تخصص شبکیه چشم دکتر ژیلا حضرتی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد
دکتر آرزو خسروی متخصص و فوق تخصص قلب و عروق دکتر مریم حقدار ساحلی دکتر روانپزشک
دکتر هاشم شمشادی فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی دکتر سعید فتح آبادی متخصص پوست و مو
دکتر الهام یعقوبی جراحی زیبایی بینی دکتر شیرین شمس جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
دکتر علیرضا سینا متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی) دکتر معصومه طهرانی جوان روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر رامین ارژنگ فوق تخصص زانو

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری