دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

نکاتی که پیش از مراجعه به یک جراح متخصص ارتوپد باید در نظر بگیرید

تاریخ : 1396/07/29 نکاتی که پیش از مراجعه به یک جراح متخصص ارتوپد باید در نظر بگیرید

اگر قصد مراجعه به یک پزشک متخصص ارتوپدی را دارید؛ پیش‌نهاد می‌کنیم پیش از مراجعه نکات حیاتی زیر را برای دستیابی به یک درمان بهینه و با نتیجه بهتر، مطالعه نمایید.


حتما بخوانید: پیشگیری از افتادگی شونه ها


6 نکته برای ملاقات با یک جراح متخصص ارتوپدی

من کاملا ترس ها و نگرانی های بسیاری از بیماران را قبل از ملاقات با یک جراح ارتوپد درک می­کنم. ممکن است آنها ازین­که بشنوند به عمل جراحی نیاز دارند یا از اینکه یک جراح پزشکی ورزشی به آنها بگوید که نمی­توانند به ورزش مورد علاقه خود ادامه دهند دلهره داشته باشند. متاسفانه برخی صدمات تاوان­های سنگینی دارند.

مراجعه به یک جراح ارتوپدی برای آسیب یا درد مفصل ممکن است یک تجربه ترسناک باشد. اگر شما نیاز به مراجعه به یک جراح ارتوپدی دارید و یا اگر پزشکتان، شما را به مطب وی ارجاع دهد، باید مقدار محدودی از وقت خود را صرف کنید و با جراح در مورد درد یا آسیب خود صحبت کنید. در اینجا شش راهنمایی ارائه می­شود که می­توانید از آنها در هنگام مراجعه استفاده نمایید.

نکاتی که پیش از مراجعه به یک جراح متخصص ارتوپد باید در نظر بگیرید

به جراح ارتوپدی مراجعه کنید که در زمینه مشکل شما متخصص باشد

در سال­های اخیر، زمینه جراحی ارتوپدی بسیار متمایز شده است. بسیاری از جراحان ارتوپدی در حال حاضر در بخش­های خاصی از ارتوپدی، مانند جایگزینی مفصل، تروما، پزشکی ورزشی، جراحی دست، ستون فقرات، اطفال و غیره، آموزش دیده اند. این پزشکان تمایل دارند بیمارانی را که در رشته تخصصی آنها دچار آسیب شده اند معاینه کنند.

سعی کنید به  جراح ارتوپدی مراجعه کنید که درزمینه مشکل شما متخصص باشد. به عنوان مثال، اگر شما از خواب بیدار شدید و بر روی دست خود افتادید، می­توانید برای درد شدید و تورم انگشت شست، به یک جراح دست به جای جراح ارتوپد عمومی یا جراحی که متخصص پزشکی ورزشی است، مراجعه کنید. اگر از مناسب بودن جراح برای خود مطمئن نیستید، از پزشک خود در این زمینه کمک بخواهید. او باید بتواند شما را به جراح خاصی معرفی کند. با توجه به توضیحات بالا برای دسترسی به جراح ارتوپد متخصص دار زمینه شما، می‌توانید به صفحه به بهترین پزشکان فوق تخصص ارتوپد در تهران مراجعه نمایید.

اگر قبلا به یک پزشک یا یک جراح ارتوپدی مراجعه کرده­‌اید یک کپی از مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید

شما ممکن است برای مشکل خود با دیگر ارائه دهندگان خدمات پزشکی مانند یک پزشک اورژانس، پزشک مرکز مراقبت­های ویژه، ارائه کننده مراقبت­های اولیه یا یکی دیگر از جراحان ارتوپد ملاقات کنید. در این صورت ، می­توانید یک کپی از مدارک پزشکی خود را ارائه دهید تا جراح ارتوپد بتواند به تمام اطلاعات درمان­هایی که تا به حال داشته اید، دسترسی پیدا کند. اگر این ویزیت برای اطلاع از نظر دیگر جراح ارتوپدی باشد، یک نسخه از پرونده ارتوپدی شما می­تواند بسیار مفید واقع شود.

اگر قبلا به یک پزشک یا یک جراح ارتوپدی مراجعه کرده اید، یک کپی از تست اشعه ایکس یا ام آر ای خود را ارائه دهید

همراه با تاریخچه و تست­های جسمانی بیمار، اشعه ایکس، قسمت های اساسی اسکلت عضلانی را به جراح ارتوپدی نشان می­دهد. اگر در هنگام مراجعه به مطب پزشک مراقبت­های اولیه خود، یا اورژانس بیمارستان یا مرکز مراقبت های اضطراری یا یکی دیگر از جراحان ارتوپدی، تست اشعه ایکس را  برای این مشکل انجام داده اید، یک کپی از تست اشعه ایکس را دریافت کنید. مطب معمولا می­تواند تصاویر را بر روی سی دی رایت کند که می­توانید این سی دی را به جراح ارتوپدی خود ارائه کنید. همین قاعده برای دیگر تستها، مانند CTs و MRI ها نیز کاربرد دارد.

همچنین سعی کنید تصاویر واقعی و نه فقط گزارش رادیولوژیست را دریافت کنید. آوردن فیلم ها برای جراح ارتوپدی  بهترین فرصت را برای تشخیص درست مشکل شما و برنامه ریزی درمان به او ارائه می­دهد. علاوه بر این، دیگر نیازی به تکرار تست­ها نخواهد بود.

هر گونه پرسشنامه پزشکی و فرم­های دیگر را قبل از مراجعه و ویزیت پر کنید

پزشکان اغلب به اطلاعات زیادی در مورد سابقه پزشکی شما نیاز دارند که باید آن را در پرونده پزشکیتان وارد کنند، مخصوصا اگر این اولین ویزیت شما باشد. با دکتر مورد نظر خود دیدار کنید. اغلب پزشکان این اطلاعات را با سوال از شما و پر کردن فرم های تاریخچه پزشکیتان به دست می­آورند. تکمیل این فر­مها اغلب می­تواند زمان زیادی را صرف کند. اما اگر این فرم­ها را قبلا پر کرده باشید می­توانید به سرعت از اتاق انتظار به اتاق معاینه وارد شوید. به علاوه این این کار به شما فرصتی می­دهد تا اطلاعاتی که ممکن است بلافاصله به یاد نیاورید مانند اطلاعات دوزهای خاص دارویی را جستجو کنید. زمانی که برای تعیین وقت ویزیت تماس می­گیرد از فردی که زمان قرار ملاقات شما را تعیین می­کند، بخواهید که یک کپی از این فرم­ها را برای شما ارسال کند و فرم های تکمیل شده را در هنگام مراجعه با خود ببری

یک جدول زمانی کوتاه از آسیب­‌ها و درمان­‌های خود را ثبت کنید

اگر درد گردن یا شانه یا برخی از آسیب­های عضلانی اسکلتی شما، بسیار قبلتر و قبل از اینکه تصمیم بگیرید به یک جراح ارتوپد مراجعه کند آغاز شده باشد، دشوار است که  بخواهید جزئیات خاص مشکل خود را به یاد آورید و بداند چگونه و چرا این  مشکل شروع شد؟ یا چه درمان­هایی را امتحان کرده بودید؟ به جای تقلا کردن برای یاداوری جزئیات، چند دقیقه قبل از بازدید، این اطلاعات را بنویسید. کی و چگونه درد شروع شد؟ چه فعالیت هایی درد را بدتر می­کند؟ چه داروهایی را تست کرده اید؟ آیا جلسه فیزیوتراپی یا تزریقات توصیه شده توسط یک فیزیوتراپ را امتحان کرده اید؟ آیا از فعالیت هایی که موجب درد می­شوند اجتناب نموده اید؟ آیا برای این مشکلی تست اشعه ایکس یا MRI را انجام داده اید؟ این سوالات و سوالات بیشتر می­تواند منابع مفیدی برای جراح ارتوپدی باشد. چند دقیقه قبل از ویزیت وقت بگزارید تا بتوانید این اطلاعات را به وی ارائه دهید.


حتما بخوانید: کاهش خطر ابتلا به آرتروز با مصرف فیبر


قبل از ویزیت توسط یک جراح ارتوپد، لیست سوالات خود را بنویسید

اگر برای مدت زمان طولانی از درد زانو یا کمر درد یا برخی دیگر از دردهای اسکلتی عضلانی رنج می­برید، بدون شک سؤال هایی درباره تشخیص و درمان آن خواهید داشت. همچنین طبیعی است که سوالاتی در مورد توانایی شما برای رفتن سر کار، رفتن به مدرسه، رانندگی، بازگشت به ورزش مورد علاقتان یا موارد دیگر داشته باشید. اغلب بیماران وقتی که با جراح صحبت می­کنند، سؤالاتی را که در ذهنشان داشته اند فراموش می­کنند. برای اطمینان از این که همه سوالات شما پاسخ داده شده است، آنها را قبل از ویزیت بنویسید تا اطمینان حاصل کنید که سوالاتتان را فراموش نمی‌­کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتوپد

کمر درد و درمان های اولیه

کمر درد و درمان های اولیه

درد کمرافرادی که از کمر درد رنج می برند اغلب تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال را برای تسکین درد استفاده می کنند با این حال، با توجه به تحقیقات جدید، این درمان در صورت وجود درد، نمی تواند در طولانی مدت موثر باشد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتوپد

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتوپد