پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانید

تاریخ : 1396/09/30 هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانید

اطلاعات مفید و ضروری در مورد سکته مغزی

سکته مغزی عبارت است از حمله مغزی. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که از خونرسانی به مغز جلوگیری شود. سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی پزشکی است که نیازمند توجه فوری پزشکی است.
سکته مغزی، عامل اصلی پنجمین علت مرگ در ایالات متحده است. تقریبا 800،000 نفر هر ساله سکته مغزی دارند. در هر 40 ثانیه یک نفر سکته مغزی می کند. در این مقاله توضیح خواهیم داد که چرا سکته مغزی رخ می دهد و چگونه درمان می شود، و نیز بررسی انواع مختلف و مراحلی که یک فرد می تواند برای جلوگیری از سکته مغزی انجام دهد.


سکته مغزی

حقایقی در مورد سکته مغزی

مغز در طی یک سکته مغزی اکسیژن یا مواد مغذی به اندازه کافی دریافت نمی کند و سلول های مغز را می کشد.

سکته مغزی باید به سرعت تشخیص داده شود تا در معرض آسیب مغزی قرار گرفتن را به حداقل رساند.

درمان بستگی به نوع سکته مغزی دارد.

موثرترین راه برای جلوگیری از سکته مغزی، حفظ شیوه زندگی سالم و درمان بیماری هایی است که می توانند عامل خطر باشند.


حتما بخوانید: سکته مغزی در زنان


انواع سکته مغزی

سه نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد:

1. سکته ایسکمی:

این شایع ترین نوع سکته مغزی است. لخته شدن خون مانع از رسیدن خون و اکسیژن به مغز می شود.

2. سکته مغزی هموراژیک:

هنگامی که یک رگ خونی ضعیف از هم پاشیده می شود، اتفاق می افتد و معمولا به علت آنوریسم یا ناهنجاری های شریانی (AVM) اتفاق می افتد.

3.حملات ایسکمی گذرا (TIAs) : 

همچنین به عنوان مینی سکته مغزی نیز شناخته شده است، این سکته زمانی اتفاق می افتد که جریان خون نتواند به بخشی از مغز برسد. جریان خون طبیعی پس از مدت زمان کوتاهی دوباره شروع می شود و علائم متوقف می شود.

 

درمان انواع سکته مغزی

همانطور که سکته های ایسکمی و هموراژیک علل مختلفی دارند، هر دو به درمان های مختلف نیز نیاز دارند.

تشخیص سریع سکته مغزی برای کاهش آسیب به مغز به تنهایی کافی نیست، بلکه درمان مناسب نیز باید با نوع سکته انتخاب شود تا برای بیمار مضر نباشد.

 

 

درمان سکته مغزی ایسکمی

سکته های ایسکمی ناشی از شریان های مسدود شده یا تنگ شده هستند و بنابراین در درمان تمرکز بر بازگرداندن جریان کافی خون به مغز است.

درمان با داروهایی شروع می شود که لخته ها را از بین می برد و از تشکیل دوباره آن جلوگیری می کند. آسپرین می تواند به عنوان تزریق فعال کننده بافتی پلاسمینوژن (TPA) انجام شود. TPA در حل شدن لخته بسیار موثر است اما باید در عرض 4.5 ساعت پس از شروع علائم سکته مغزی تزریق شود.

روش اورژانسی شامل تزریق TPA به طور مستقیم به شریان مغز و یا استفاده از یک کاتتر به منظور از بین بردن فیزیکی لخته ها است. تحقیقات هنوز به نفع این روش ها ادامه دارد.

روشی دیگر وجود دارد که می تواند خطر سکته مغزی یا TIA را کاهش دهد. اندارترکتومی کاروتید جراحی باز کردن شریان کاروتید و از بین بردن پلاک هایی است که ممکن است آن را مسدود کرده باشند.

آنژیوپلاستی جراحی است که یک بالن کوچک را از طریق کاتتر در شریان تنگ شده قرار می دهند و سپس یک لوله مشبک به نام استنت در داخل قسمت باز شده قرار می دهند. این عمل باعث می شود که سرخرگ دوباره تنگ شود.

انواع سکته مغزی

سکته مغزی هموراژیک

سکته مغزی هموراژیک به دلیل خونریزی در مغز اتفاق می افتد، بنابراین در درمان تمرکز بر کنترل خونریزی و کاهش فشار بر مغز است.

درمان با داروهایی برای کاهش فشار در مغز، کنترل کلی فشار خون، جلوگیری از تشنج و جلوگیری از انقباض ناگهانی عروق خونی می تواند آغاز شود.

اگر یک فرد از داروهای ضد انعقادی خون یا داروهای ضد پلاکت مانند وارفارین یا کلوپیدوگرل استفاده می کند، می توان از داروهایی برای مقابله با اثرات آن ها و یا انتقال خون استفاده کرد تا از خونریزی جلوگیری شود.

می توان از جراحی برای رفع هر گونه مشکل با رگ های خونی که منجر به سکته های هموراژیک می شود، استفاده کرد. جراحان می توانند گیره های کوچک را در پایه ی آنوریسم بگذارند یا آنها را با کویل های قابل جدا شدن پر کنند تا مانع از خونریزی و جلوگیری از پارگی شوند.

اگر خونریزی ناشی از ناهنجاریهای عروق کرونری (AVM) باشد، عمل جراحی نیز ممکن است برای از بین بردن آنها استفاده شود، البته در صورتی که بیش از حد بزرگ و عمیق در مغز نباشند. AVM ها ارتباط درهمپیچیده بین شريان ها و رگ های ظریف هستند و به راحتي نسبت به سایرعروق خونی عادی از هم پاشیده می شوند.

 

توانبخشی های لازم پس از درمان سکته

سکته مغزی، حادثه ای است که در زندگی تغییر ایجاد می کند و می تواند فرد را از لحاظ جسمی و احساسی تحت تأثیر قرار دهد. پس از یک سکته مغزی، برای بهبود موفقیت آمیز اغلب درمان و پشتیبانی خاصی نیاز است، از قبیل:

گفتار درمانی:

این درمان به مشکالت ایجاد شده در حرف زدن یا درک گفتار کمک می کند. تمرین، آرامش و تغییر سبک ارتباطات می تواند به همه کمک کند.

فیزیوتراپی:

این می تواند به فرد در حرکت و هماهنگی کمک کند. مهم است که فعال بود، حتی اگر در ابتدا مشکل باشد.

درمان حرفه ای:

برای کمک به فرد برای بهبود توانایی در انجام فعالیت های معمول روزانه، مانند حمام کردن، پخت و پز، پانسمان، خوردن، خواندن و نوشتن استفاده می شود.

گروه های پشتیبانی:

این افراد با مشکلات رایج روانی مانند افسردگی که ممکن است پس از سکته مغزی ایجاد شود کمک می کنند. با به اشتراک گزاشتن تجارب مشترک و تبادل اطلاعات بسیار مفید هستند.

حمایت از سوی دوستان و خانواده:

افراد نزدیک به فرد باید پس از سکته مغزی، حمایت عملی خود را ارائه دهند.

توانبخشی بخش مهم و مستمر درمان است. با کمک درست و حمایت از عزیزان، بسته به شدت سکته مغزی، توانبخشی باعث بهبود کیفیت طبیعی زندگی می شود.

پیشگیری از سکته مغزی

راه های جلوگیری از سکته مغزی

بهترین راه برای جلوگیری از سکته مغزی، شناختن علل اصلی است. شناختن این عوامل و تغییر شیوه زندگی بهترین راه برای پیشگیری است. از جمله:

 1. داشتن یک رژیم غذایی سالم
 2. حفظ وزن سالم
 3. ورزش منظم
 4. جلوگیری از دخانیات
 5. اجتناب از نوشیدن الکل

داشتن یک رژیم غذایی مغذی شامل میوه ها، سبزیجات و دانه های سالم، آجیل و حبوبات است. حتما مصرف گوشت قرمز یا فرآوری شده را کم کنید و میزان مصرف کلسترول و چربی اشباع را محدود کنید. کمترین میزان مصرف نمک برای حمایت از فشار خون سالم را داشته باشید.

سایر اقدامات جهت کاهش خطر سکته مغزی شامل موارد زیر است:

 1. نگه داشتن فشار خون تحت کنترل
 2. مدیریت دیابت
 3. درمان وقفه تنفسی در خواب

همچنین با توجه به تغییرات شیوه زندگی، پزشک میتواند از طریق تجویز داروهای ضد انعقادی یا داروهای ضد پلاکت، به کاهش خطر سکته مغزی ایسکمی کمک کند.

علاوه بر این، جراحی شریان نیز می تواند برای کاهش خطر سکته های تکراری انجام شود.


حتما بخوانید: خوراکی های ضد سکته مغزی


 

علل سکته مغزی

انواع مختلف سکته مغزی دارای علل مختلفی نیز هستند. با این وجود، سکته مغزی ادر افرادی که عوال خطر زا زیر را دارند احتمال بیشتری دارد که افراد را تحت تاثیر قرار دهد:

 1. اضافه وزن داشتن
 2. سن  55 سال یا بیشتر
 3. سابقه شخصی یا خانوادگی در سکته مغزی
 4. شیوه زندگی غیر فعال
 5. تمایل به نوشیدنی های الکلی، سیگار کشیدن یا استفاده از دارو های ممنوع

 

علائم سکته مغزی

علائم سکته مغزی اغلب بدون هشدار ظاهر می شود.

علائم اصلی سکته مغزی عبارتند از:

 1. گیجی، همراه با مشکل در تکلم و فهمیدن
 2. سردرد، احتمالا همراه با کاهش هوشیاری و استفراغ
 3. بی حسی یا ناتوانی در حرکت قسمت هایی از صورت، بازو یا پا، به خصوص در یک طرف بدن
 4. مشکلات بینایی در یک یا هر دو چشم
 5. مشکل در راه رفتن از جمله سرگیجه و عدم هماهنگی

سکته می تواند منجر به مشکلات سلامتی در درازمدت شود. بسته به اینکه چقدر سریع تشخیص و درمان شود، فرد می تواند بعد از سکته مغزی، اختلالات موقت یا دائمی را تجربه کند.

علاوه بر ماندگاری مشکلات ذکر شده در بالا، افراد ممکن است از موارد زیر نیز برخوردار باشند:

 1. مشکلات کنترل مثانه یا اجابت مزاج
 2. افسردگی
 3. درد در دست ها و پاها که با تغییرات حرکت و دما بدتر می شود
 4. فلج یا ضعف در یک یا هر دو طرف بدن
 5. مشکل کنترل یا بیان احساسات

منبع: medicalnewstoday

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص سکته مغزی

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص سکته مغزی

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص سکته مغزی