چهار شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

هشت درمان خانگی برای درمان زانو درد

تاریخ : 1397/02/09 هشت درمان خانگی برای درمان زانو درد

دردتان را شناسایی کنید

دردهای خفیف و متوسط زانو معمولا با درمان های خانگی قابل درمان هستند. با توجه به اینکه درد زانو ناشی از رگ به رگ شدن زانو باشد یا ناشی از آرتروز باشد درمان متفاوتی برایش وجود دارد. قبل از شروع درمان برای درد زانوهایتان در خانه باید هشیار باشید. اگر درد زانویتان بسیار شدید است و یا ناشی از ضربه به آن ها باشد باید از روش های درمانی برای درمان آن استفاده کنید. برخی از دردهای زانو با جراحی قابل درمان هستند. معمولا برای درمان آماس زانو از روش جراحی استفاده می کنند. اگر درد زانو ناشی از آماس، التهاب و یا درد خفیف باشد نیاز به روش های درمانی نیست و با روش های خانگی قابل درمان هستند. با ما همراه باشید و روش های درمانی خانگی برای رفع زانو درد را ببینید.

 

1- از روش آر آی سی ای برای درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن زانو بکار ببرید

اگر پاتون پیچ خورده و یا به شدت افتاده اید و یا زانویتان کشیده شده است بهترین کار استراحت کردن در خانه است. از روش آر آی سی ای که مخفف کلمات استراحت، یخ درمانی، کمپرس و زاویه دادن به زانو است استفاده کنید. پایتان را حرکت دهید و کمپرس آب سرد و یا کیسه ی آب سرد بر زانوی خود بزنید. سبزیجات یخ زده در فریزر نیز می تواند به جای یخ جایگزین مناسبی باشد. زانویتان را با باند کمپرس ببندید تا از ورم کردن آن جلوگیری کنید ولی مواظب باشید آن قدر محکم نبندید که جریان خون را در بدنتان و زانویتان قطع کنید. در حالی که استراحت می کنید به پای خود زاویه دهید.

 

مقاله پیشنهادی : ۵ تمرین مناسب برای افرادی با زانوهای ضعیف

 

2- تای چی

تای چی یک روش چینی قدیمی است که نوعی ورزش مغز محسوب می شود و برای حفظ تعادل و انعطاف پذیری بکار می رود. در مقاله ی منتشر شده راجع به آماس مفاصل و رماتیسم دانشمندان یافتند که روش تمرین تای چی برای درمان آرتروز مناسب است. این روش درد را کاهش می دهد و میزان حرکت را بیشتر می کند. برای درمان دردهای شدید از روش های درمانی تمرکزی و فکری استفاده می کنند.

هشت درمان خانگی برای درمان زانو درد

3- ورزش کنید و وزن تان را کنترل کنید

ورزش روزانه برای حرکت مفاصل و کاهش دردهای زانو در برخی از افراد موثر است. برای افرادی که آرتروز دارند پای خود را ثابت نگه دارید و یا میزان حرکات را کاهش دهید زیرا این کار باعث گرفتگی بیشتر زانو و دردهای مزمن می شود و ممکن است وضعیت را بدتر کند. اضافه وزن نیز به بدتر شدن دردها کمک می کند بنابراین بهترین کار تنظیم وزن است.

 

مقاله پیشنهادی : شکستگی کشکک زانو

 

4- سرما و گرما درمانی

استفاده از پدهای گرمایشی در هنگام استراحت کردن می تواند از سفت شدن ماهیچه های زانو جلوگیری کند. مالیدن پک سرمایی ژل مانند و یا گذاشتن کمپرس آب سرد در اطراف آن درد و التهاب را می تواند تا حد زیادی کاهش دهد. این کار را با کمپرس سرد و گرم به طور تناوبی انجام دهید. معمولا در بیست و چهار ساعت اولیه بعد از جراحت از کمپرس آب سرد باید استفاده کنید.

درمان زانو درد با روش های خانگی

5- استفاده از پمادهای گیاهی

در مقاله ی منتشر شده در مجله ی علوم زیستی در پاکستان ، محققان مسکنی از دارچین، زنجبیل، کندر و روغن کنجد برای کاهش دردها ساختند. آن ها دریافتند که مسکن ها و پمادهای موضعی تنها شامل سالیسیلات است که تنها دردها را آرام می کند و نوعی مسکن است. 

 

مقاله پیشنهادی : علل و عوامل شایع درد زانو در زنان و نحوه درمان آن

 

6- پوست درخت بید

در مطالعه ای منتشر شده در سال دو هزار و یک، محققان دریافتند که افرادی که از آماس مفاصل زانو رنج می بردند با استفاده از پوست درخت بید برای کاهش دردهایشان استفاده می کردند و این بسیار برایشان موثر بود. حکیمان داروهای گیاهی از عصاره ی آن برای درمان تب، درد وعفونت استفاده می کنند. اگر به آسپرین حساسیت دارید و یا خون تان رقیق است از پوست درخت بید استفاده نکنید. برای کودکان زیر چهار سال نیز از پوست درخت بید استفاده نکنید.

زانو درد

7- عصاره ی زنجبیل

زنجبیل به شکل های مختلف وجود دارد. زنجبیل ممکن است به صورت مکمل غذایی و یا قرص ویتامینه موجود است. ریشه ی زنجبیل و یا چای زنجبیل نیز در سوپرمارکت ها و عطاری ها موجود است. زنجبیل به صورت ادویه نیز بسیار موجود است. مطالعه ای بر افرادی که از آماس مفاصل رنج می بردند نشان داد که مصرف زنجبیل وقتی با داروی تجویز شده برای این افراد مصرف میشد تا حد زیادی دردهایشان نیز کاهش یافت.

 

مقاله پیشنهادی : پاره شدن منیسک زانو: علل، علائم و بهبودی

 

8- گلوکوزامین و سولفات غضروف ساز

گلوکوزامین و سولفات غضروف ساز نیز دو مکمل هستند که در طول دو دهه ی گذشته طرفداران و مصرف کنندگان بسیاری پیدا کردند زیرا طبق تبلیغاتی که انجام گرفته از آن ها به عنوان داروی مفاصل یاد می کردند. تحقیقات همچنین نشان دادند که این ترکیبات اثرات اندکی برای کاهش درد دارند و خیلی کم برای بهبود این مشکل اثر می گذارند. اگرچه به نظر می رسد که این دو مکمل برای افرادی که دردهای بسیار شدید دارند می تواند مفید باشد.

 

درمان های یافته شده

قبل از انجام هر گونه درمان خانگی چه به صورت مکمل و چه به صورت درمان های دیگر، باید با پزشک خود مشورت نمایید. برخی از مکمل ها ممکن است با داروهای دیگر در تضاد باشند و یا اثرات جانبی داشته باشند. همچنین این نکته بسیار مهم است که ابتدا علت دردها را تشخیص دهید. گاهی اوقات برای مسائل بسیار جدی نیاز به استفاده از اشعه ی ایکس و تست خون خواهید داشت. هر چه سریع تر علت بیماری و درد خود را بتوانید تشخیص دهید به همان نسبت سریع تر نیز می توانید به درمان آن بپردازید.

منبع: healthline.com


پزشکان مرتبط

 

مرتضی آقایی افشار

دکتر مرتضی آقایی افشار

متخصص آسیبهای ورزشی،عضلانی،اسکلتی

رامین ارژنگ

دکتر رامین ارژنگ

فوق تخصص جراحی زانو

حسن درتاج

دکتر حسن درتاج

فوق تخصص جراحی شانه

مقالات مرتبط

 

انواع درد آرنج به همراه درمان

مشاهده مقاله
انواع درد آرنج به همراه درمان

شکستگی استخوان سینه

مشاهده مقاله
شکستگی استخوان سینه

خطرا ت زیاد نشستن

مشاهده مقاله

خطرا ت زیاد نشستن

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص زانو

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

هنگام زانو درد، بالا انداختن یک قرص شاید آسان ترین راه باشد، اما این فقط یک درمان موقت و سریع است. این مسکن های بدون نیاز به نسخه شاید بتوانند درد و تورم مفاصل را آرام کنند، اما جنبه های منفی نیز دارند، از ناراحتی دستگاه گوارش گرفته تا بالا رفتن خطر حمله قلبی و سکته مغزی. با استفاده از یک یا دو مورد از روش هایی که در ادامه می گوییم خود را از مسکن ها خلاص کنید. این روش ها ایمن و تاثیر گذار هستند.

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص زانو

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص زانو