پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

همه چیز درباره ارتودنسی

تاریخ : 1394/09/15 همه چیز درباره ارتودنسی

بریس دندان چیست ؟

بریس های دندانی ابزارها یا وسیله هایی هستند که برای جا به جا کردن دندان ها روی آن ها سوار می شوند . همه ما بریس های دندانی را رایج ترین روش برای صاف کردن دندان ها به شمار می آوریم. جدا از صاف کردن دندان ها در هر فک ، بریس های دندانی قرار گرفتن دندان ها در دوفک بالایی و پایینی را هم اصلاح می کنند. به کارگیری بریس های دندانی توسط پزشک متخصص با عنوان ارتودنتیست انجام می شود که دوره تخصصی اصلاح و درمان جفت شدن نا مناسب دندان ها یا مال اوکلوژن را گذرانده است . درمان های ارتودنسی با کمک بریس های دندانی علاوه بر اصلاح نا به جایی دندان ها ، زیبایی دندان ها را هم در بر می گیرد.

بریس ها ، وسیله هایی هستند که به دندان ها متصل می شوند . بریس ها به طور معمول از براکت درست می شوند که دورتا دور دندان قرار گرفته و توسط سیم های فلزی که در آن فرورفته است محکم می شود . سیم های فلزی به براکت ها بسته و محکم می شوند تا دندان ها را در جای مناسب قرار دهند . به غیر از این ها وسایل یا قطعات دیگری هم موجودست که به منظور جا به جایی دندان ها ، فک و استخوان همراه با بریس به کار می روند از جمله بریس های سربند ( headgear) و بریس های گسترش دهنده . ارتودنتیست ها با جا به جا کردن دندان ها به اصلاح نا به جایی دندان ها می پردازند اما در عین حال رشد استخوان های صورت که ابعاد مناسب و رابطه بین فک بالا و پایین را سبب می شود در نظر می گیرند .

 

چه کسی باید از بریس دندان استفاده کند ؟

بریس های دندان در همه گروه های سنی به کار می روند اما زمان استفاده از آن ها به انتخاب فرد بستگی دارد. امروزه مردم بر این باورند که کودکان از سن 7 سالگی باید تحت نظر ارتودنتیست باشند و معاینه شوند تا اگر لازم است اقدامات مداخله گرانه انجام گیرد . درصورت نیاز ، از آن جا که کودک در مرحله رشد استخوانی است انجام مداخلات اولیه موثرتر خواهد بود. در این سن درمان های ارتودنسی در دو مرحله انجام می شود ، فاز یک و فاز دو . در مرحله اول یا "فاز یک " درمان تعقیب کننده انجام می شود به این معنا که با توجه به رشد هماهنگ استخوان های فک مشکلات تجمع دندان ها در فک بالا و پایین و گاز زدن در سنین کم اصلاح می شود . به طورمثال ، یکی از موارد درمان تعقیب کننده این است که فک بالا باریک باشد و با فک پایین به خوبی جفت نشود . در این صورت لازمست که از یک دستگاه یا ابزار گسترش دهنده استفاده کنیم ، مانند پالاتال اکسپندر یا گسترش دهنده کام . به کارگیری این وسیله به فک بالا کمک می کند تا راحت تر با فک پایین جفت شود و فضای کافی برای صاف قرار گرفتن دندان های فک بالا به وجود بیاید. گسترش دادن کام فقط در یک دوره زمانی کوتاه امکان پذیرست و باید پیش از رشد کامل استخوانی کودک و رسیدن به مرحله تغییر ناپذیری آن انجام گیرد. در فاز یک استفاده از بریس بستگی به موقعیت دارد. پس از فاز یک ، باید یک مرحله استراحت طی شود تا همه دندان های دائمی کودک در بیاید.

نزدیک به سن 12 تا 13 سالگی ، فاز دو درمان شروع می شود : در این فاز با استفاده از بریس ، همه دندان های دائمی در یک راستا قرار می گیرد.

اگر دو مرحله یاد شده برای انجام کارهای ارتودنسی گذشته باشد ، هنوزهم می توان امیدوار بود که با یک درمان یک مرحله ای نتایج مطلوب را به دست آوریم . هر چند اگر تجمع و فشردگی دندان ها زیاد باشد ممکن است گسترش دهنده به کار رود تا فضای کافی برای جا به جایی دندان ها و صاف قرار گرفتن آن ها فراهم شود . روش دیگر برای ایجاد فضای کافی جهت قرار گرفتن دندان ها IRP ( کاهش اینترپروکزیمال) یا کاهش فضای بین دندانی است. در این روش بخش های کوچکی از ساختار دندان در طرفین هر دندان برداشته می شود تا فضای بیشتری ایجاد گردد. این روش در فشردگی متوسط دندان ها به کار می رود .

در اصل ، هر کسی که بخواهد دندان های صاف تری داشته باشد یا عمل گاز زدن را بهتر کند می تواند جهت درمان به ارتودنتیست مراجعه کند .

 

انواع بریس کدامند ؟

در حال حاضر بریس های گوناگونی در دسترس است . انتخاب بریس مناسب با توجه به ملاحظات متعدد صورت می گیرد از جمله زیبایی شناسی ، هزینه و حساسیت داشتن به آن .

بریس هایی با سیم فلزی :

این بریس ها پُر مصرف ترین نوع به شمار می روند . به طور معمول از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند . براکت های فلزی هم به کمک سیم و بند لاستیکی روی دندان ها سوار می شوند . به جای استفاده از بند لاستیکی می توان براکت هایی را به کار برد که خودشان بدون نیاز به بند ، در جای خود به سیم بسته می شوند.

بریس های سرامیکی :

بریس های سرامیکی که به نام بریس های شفاف هم نامیده می شوند ، ظاهر زیباتری نسبت به بریس با سیم فلزی دارند . براکت ها از جنس سرامیک و همرنگ دندان هاست و از بندهای بیرنگ استفاده می شود . براکت های سرامیکی بدون سیم فلزی هم موجود است . نقطه ضعف براکت های سرامیکی این است که به راحتی می شکنند .

بریس های زبانی :

این بریس ها روی سطح زبانی دندان ها ( ناحیه خلفی ) قرار گرفته و به سادگی قابل مشاهده نیستند . این بریس فقط مصارف زیبایی دارد و مدت زمان درمان با آن طولانیست .

بریس های فلزی دیگر :

بریس هایی از جنس فولاد ضد زنگ با روکش طلا یا براکت های تیتانیوم هم برای افرادی که به نیکل حساسیت دارند به کار می روند .

الاینر های شفاف :

این بریس ها از پلاستیک شفاف ساخته می شوند و براکت یا سیم در آن ها به کار نرفته است . به آن ها بریس شفاف هم گفته می شود و گزینه ای بسیار راحت برای درمان نامنظمی دندان ها به شمار می رود . البته استفاده از این روش محدودیت هایی هم دارد . آن ها فقط دندان ها را در جای خود می چرخانند و حرکت می دهند . درست بر عکس ، براکت ها یا بریس های سنتی سبب حرکت کلی یک دندان ( و ریشه آن ) و قرار گرفتن آن در جای مناسب می شوند .

 

هایپر دنتی چیست ؟

هایپر دنتی عارضه دهانی است که در آن دندان های زیادی در دهان وجود دارد . به طور طبیعی تعداد دندان های موقتی یا شیری 20 عدد و تعداد دندان های دائمی 32 عدد است . دندان های شیری یا موقتی اولین دندان هایی هستند که تا 36 ماهگی در دهان فرد می رویند و تا سن 12 سالگی می ریزند . دندان های دائمی جای دندان های شیری را می گیرند و تا سن 21 سالگی کامل می شوند . اگر فردی بیش از 20 دندان شیری یا بیش از 32 دندان دائمی در دهان خود داشته باشد به هایپر دنتی مبتلاست . دندان های غیر طبیعی دندان های اضافی به شمار می روند .

منبع: medicinenet.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتودنسی

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتودنسی

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتودنسی