پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

همه چیز درباره افسردگی مداوم

تاریخ : 1396/12/24 همه چیز درباره افسردگی مداوم

افسردگی دیستیمیا چیست

دیستیمیا معمولا دو نوع خفیف و مزمن افسردگی است که علائم آن از افسردگی اصلی کمتر نمایان است. در دیستیمیا علائم افسردگی معمولا دیرتر از بین می روند و حدود دو سال یا بیشتر ممکن است طول بکشد. افرادی که از دیستیمیا رنج می برند معمولا دوره های افسردگی اصلی را تجربه می کنند که به آن افسردگی مضاعف می گویند.

 

در سیستم طبقه بندی تشخیص مدرن، دیستیمیا وافسردگی مزمن تحت عنوان اختلال افسردگی ماندگار شناخته می شوند.

علل ایجاد دیستیمیا

علل ایجاد دیستیمیا

متخصصان هنوز راجع به علل ایجاد دیستیمیا یا افسردگی مطمئن نیستند. ژن ها ممکن است که تاثیرگذار باشند اما در بسیاری از مردم سابقه ی خانوادگی افسردگی وجود ندارد و افرادی که در خانواده شان سابقه ی افسردگی وجود دارد خودشان به آن مبتلا نیستند. عملکرد نادرست در مغز یا گذرگاه سلول های عصبی که نقاط مختلف مغز را به هم متصل می کند را ممکن است درگیر کند. استرس های بزرگ در زندگی، بیماری های حاد، داروها و مشکلات ارتباطی یا کاری ممکن است شانس مبتلا شدن افراد به دیستیمیا را افزایش دهند.

 

مقاله پیشنهادی : کمبود این ویتامین با افسردگی ارتباط دارد!

 

علائم و نشانه های افسردگی مزمن

علائم و نشانه های دیستیمیا

علائم دیستیمیا مانند علائم افسردگی اصلی است اما تعداد آن و شدت آن بسیار کمتر است و مشکل اصلی ان در همین علائم کم ان است که باعث میشود بیمار کمتر و دیرتر به پزشک مراجعه کند.

 1. حالت افسردگی ناراحتی در طول روز یا به طور روزانه،
 2. لذت نبردن از چیزهای که یک زمانی برایش خوشایند بوده است،
 3. تغییرات بزرگ در وزن ( بدست آوردن یا کم کردن پنج درصد وزن در طول یک ماه)
 4. و یا کم اشتهایی،
 5. بی خوابی و یا خواب زیاد در هر روز،
 6. خستگی فیزیکی روزانه، خستگی یا عدم انرژی در هر روز،
 7. احساس نا امیدی، بد بودن و گناه در هر روز،
 8. داشتن مشکلات تمرکزی و تصمیم گیری در هر روز،
 9. فکر کردن بارها راجبه مرگ و خودکشی ، طرح خودکشی و یا اقدام به خودکشی.

 

تشخیص افسردگی شدید

تشخیص دیستیمیا

متخصصان سلامت ذهنی عموما تشخیص را بر اساس علائمی که فرد دارد انجام می دهند. در موارد دیستیمیا، علائم ممکن است مدت طولانی تری طول بکشند و شدت آن نسبت به افسردگی اصلی کمتر است. در دیستیمیا پزشک می خواهد مطمئن شود که علائم شما به دلایل اختلالات فیزیکی نبوده باشد.اگر شما افسرده هستید و علائم افسردگی را بیشتر از دو هفته داشتید به پزشک یا روان شناس مراجعه کنید. هیچ گونه آزمایش خون، اشعه ایکس و آزمایشات دیگر برای تشخیص آن وجود ندارد.

درمان دیستیمیا، افسردگی حاد

درحالیکه دیستیمیا بیماری بسیار جدی ای است اما براحتی قابل درمان است. با وجود داشتن هر نوع بیماری مزمن، اگر زود تشخیص و درمان شود می توان شدت و دوره ی بیماری را کاهش داد. برای درمان دیستیمیا پزشکان ممکن است از روان درمانی یا گفتار درمانی و داروهای ضد افسردگی و یا ترکیبی از هر دوی این درمان ها استفاده کنند. اغلب دیستیمیا با مراقبت های فیزیکی اولیه قابل درمان هستند.

سوالات متدوال در مورد بیماری

1. روان درمانی افسردگی شدید چیست؟

روان درمانی چیست

روان درمانی یا گفتار درمانی برای دیستیمیا و سایر حالت های رفتاری برای کمک به افراد بیمار برای مقابله کردن با چالش های روزمره ی زندگی و دیدگاه شان نسبت به خودشان استفاده می شود. روان درمانی با استفاده از دارو و ترویج عادت های سالم در زندگی به بیماران و خانواده شان، می تواند کمک بزرگی کند. شما ممکن است از درمان یک به یک، درمان خانوادگی، درمان گروهی و یا با کمک گروه های حمایتی و زندگی کردن با سایر افراد مانند خودتان درمان شوید.

2. چگونه داروهای ضدافسردگی به کاهش دیستیمیا کمک می کند؟

داروهای ضد افسردگی معمولا انواع مختلفی دارند. پزشک با دسترسی به اطلاعات ذهنی و فیزیکی تان و داروهایی که استفاده می کنید برایتان بهترین نوع داروی ضد افسردگی با اثرات جانبی کمتر را انتخاب می کند. معمولا باید چندین هفته مصرف شود تا تاثیر کامل خود را بگذارد. در افسردگی های مزمن و حاد حدود شش الی نه ماه باید مصرف شوند. اگر میخواهید داروی خود را قطع کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا در برخی موارد بعد از اتمام دوره ی دارویی ممکن است دوباره نیاز به مصرف دارو داشته باشید.

3. راه کارهای دیگر برای داشتن احساس بهتر  وجود دارد؟

در افسردگی مزمن تشخیص و درمان به موقع و کامل آن می تواند احساس بهتری را در شما ایجاد کند. همچنین از پزشک خود در مورد فواید عادت های زندگی سالم مانند رژیم غذایی سالم، ورزش مرتب، خودداری از مصرف الکل و سیگار و داشتن روابط نزدیک با خانواده و دوستان بپرسید. این عادت های مثبت برای داشتن زندگی بهتر نیز مفید هستند.

مقاله پیشنهادی : انواع روش های درمانی روانشناختی برای افسردگی

 

4. آیا دیستیمیا می تواند بدتر شود؟

این چیز غیرمعمولی نیست که افراد مبتلا به دیستیمیا به افسردگی حاد و مزمن به طور همزمان مبتلا شوند به همین دلیل تشخیص و درمان به موقع بسیارحائز اهمیت است. پزشک ممکن است درمان های موثری برایتان در نظر بگیرد که بتوانید خودتان را بهتر درک کنید و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

منبع: webmd.com

------------------------------

دکتر ابوالفضل احيايی

دکتر ابوالفضل احيايی

روانپزشک خوب در تهران

 • دکتر احیایی در حیطه های ذیل خدمات ارائه می کند:
 • درمان اختلالات حافظه و بیماری آلزایمر
 • درمان میگرن و بچه های بیش فعال
 • درمان افسردگی، اضطراب و وسواس
 • انجام الکتروانسفالوگرافی، QEEG، EEC، RTMS، TDCS، نوروفیدبک
 • *متخصص اعصاب و روان از دانشگاه تهران
 • *ترک سیگار با جدیدترین روش + مشاوره رایگان

نشانی: سعادت آباد،ميدان كاج، سروغربي، پ٣٣ طبقه 4 واحد 14 - شماره تماس: ۲۶۶۵۴۹۶۱

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک