دوشنبه ۱۰ آذر۱۳۹۹

همه چیز در مورد انواع فلج ها

تاریخ : 1397/03/16 همه چیز در مورد انواع فلج ها

فلج عضلانی عدم توانایی - موقت یا دائمی - برای حرکت بخشی از بدن است . تقریبا در همه موارد ، فلج ناشی از آسیب عصبی و نه آسیب به منطقه آسیب دیده است. به عنوان مثال، آسیب در ناحیه میانی یا پایین تر از نخاع ممکن است عملکرد آن ناحیه را مختل سازد، از جمله توانایی حرکت پاها و حس را مختل کند، حتی اگر اندام ها به ظاهر سالم باشند.

 

چه عاملی باعث فلج شدن می شود؟

سکته مغزی شایع ترین علت فلج و ناتوانی است چرا که باعث آسیب مغزی و عدم ارتباط با نخاع می شود. سکته مغزی 29٪ موارد فلج شدن را شامل می شود. جراحت های نخاعی 23٪ از موارد فلج شدن را از طریق حوادث، سقوط، آسیب های ورزشی و خشونت های بین فردی که بیشترین آسیب نخاعی را ایجاد می کند، شامل می شود.

سایر علل رایج فلج عبارتند از:

مولتیپل اسکلروزیس 17٪

فلج مغزی7 ٪

سندرم پس از فلج اطفال 5٪

آسیب مغزی ناشی از ضربه و جراحات 4٪

نوروفیبروماتوز  4٪

نقص هنگام تولد 2٪

 

مقاله پیشنهادی : فلج مغزی چیست و چه چیزی باعث آن می شود؟

 

انواع فلج

در واقع، بسیاری از انواع فلج وجود دارد زیرا روش های بی شماری وجود دارد که بدن می تواند از آن مجروح شود. با این وجود، چهار دسته اصلی از فلج وجود دارد که با بخشی از بدن که تحت تاثیر قرار می گیرد، در ارتباط است.

همه چیز در مورد انواع فلج ها

منوپلژی

منوپلژی عبارت است از فلج یک ناحیه بدن، که بیشتر به طور معمول یک اندام در آن فلج می شود. افرادی که مبتلا به این نوع عارضه هستند معمولا کنترل بقیه بدن خود را حفظ می کنند، اما نمیتوانند در اندام آسیب دیده حرکت کنند یا حسی داشته باشند. اگرچه فلج مغزی علت اصلی منوپلژی است، سایر دیگر آسیب ها و بیماری ها نیز می توانند به این شکل فلج ناقص منجر شوند، از جمله:

 

همی پلژی

همی پلژی یک دست و پا را در یک طرف بدن فلج می کند و همانند منوپلژی، شایع ترین علت آن فلج مغزی است. با همی پلژی، میزان فلج شدگی در هر فرد متغییر است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. همی پلژی اغلب با احساس سوزن سوزن شدن، شروع می شود، به ضعف عضله پیش می رود و موجب فلج شدن می شود.

 

پاراپلژی

پاراپلژی به فلج زیر کمر اشاره دارد و معمولا بر روی هر دو پا، ناحیه کمر و سایر عملکردها مانند از بین رفتن تمایل جنسی تاثیر می گذارد. اگر چه افراد مبتلا به این بیماری نمی توانند پیاده روی کنند، پاهای خود را حرکت دهند یا احساسی در کمر خود داشته باشند، واقعیت پاراپلژی از فرد به فرد و گاهی اوقات روز به روز متفاوت است.

 

مقاله پیشنهادی : بیماری ام اس (MS) چیست؟

 

کوادری پلژی

کوادری‌پلژی، که اغلب تتراپلژی خوانده می شود، فلج زیر گردن است. هر چهار اندام و همچنین لگن معمولا تحت تاثیر قرار می گیرند. با این حال، مانند پاراپلژی، درجه ناتوانی و از دست دادن عملکرد ممکن است از فرد به فرد و حتی از لحظه ای تا لحظه متفاوت باشد. به همین ترتیب، بعضی از افراد مبتلا به این نوع فلج به طور خود به خود برخی یا همه عملکرد اندام های خود را دوباره بدست می آورند و سایر افراد به آرامی عملکرد مغز و بدن خود را از طریق درمان فیزیکی و ورزش اختصاصی دوباره بدست می آورند.

فلج عضلانی چیست

گاهی اوقات، کوادری‌پلژی یک وضعیت موقت به علت آسیب مغزی، سکته مغزی، یا فشرده سازی موقت اعصاب نخاعی است. بعضی از بازماندگان آسیب نخاعی به طور موقت بلافاصله بعد از آسیب، از کوادری‌پلژی رنج می برند، در نتیجه یک اصول ساده تر از فلج به وجود می آید، چون تورم پایین می آید، اعصاب کمتر فشرده می شوند، یا عمل جراحی برخی از آسیب ها را خنثی می کند.

منبع: spinalcord.com


پزشکان مرتبط

 

مرتضی آقایی افشار

دکتر مرتضی آقایی افشار

متخصص آسیبهای ورزشی،عضلانی،اسکلتی

رامین ارژنگ

دکتر رامین ارژنگ

فوق تخصص جراحی زانو

حسن درتاج

دکتر حسن درتاج

فوق تخصص جراحی شانه

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص آسیبهای ورزشی،عضلانی،اسکلتی

آخرین مطالب پزشکی متخصص آسیبهای ورزشی،عضلانی،اسکلتی

  • انواع درد آرنج به همراه درمان

    انواع درد آرنج به همراه درمان

    خشکی و سفتی آرنج | ورم مفاصل آرنج | آرنج تنیس بازان و آرنج گلف بازان | آماس کیسه های مفصلی اولترانون یا بوریست اولترانون | سندرم تونل شعاعی و زندی | شکستگی عضله ی انتهایی

آخرین مقالات پزشکان متخصص آسیبهای ورزشی،عضلانی،اسکلتی