شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

همه چیز در مورد سیاتیک و درمان آن

تاریخ : 1397/02/22 همه چیز در مورد سیاتیک و درمان آن

درمان سیاتیک

در مواردی که دردهای سیاتیک بسیار شدید شود اگر درمان صورت گیرد می تواند از بروز دردهای بعدی عصب سیاتیک جلوگیری شود. درمان های غیر جراحی موجود و تمرین های منظم در طولانی مدت می تواند دردها را بهبود ببخشد. در مواردی که دردها شدیدتر شوند و خود به خود درمان نشوند جراحی های موجود می تواند برای کاهش دردها و جلوگیری از دردهای بعدی مفید باشد.

 

درمان های غیر جراحی برای دردهای سیاتیک

هدف درمان های غیر جراحی برای سیاتیک کاهش دردها و هر گونه علائم عصب شناختی است. برای درمان سیاتیک انتخاب های بسیاری وجود دارد. یک روش درمانی و یا بیشتر به همراه ورزش برای درمان ارائه می شود.

 

گرما و سرما

برای دردهای حاد سیاتیک از پک های گرمایشی و سرمایشی موجود برای کاهش درد پا به خصوص در روزهای اولیه ی بروز دردها استفاده می کنند. معمولا کمپرس سرد و گرم را بیست دقیقه بر محل بگذارید و هر دو ساعت یکبار تکرار کنید. برخی از افراد با کمپرس آب سرد بهتر می شوند اما برخی دیگر کمپرس گرم را ترجیح می دهند. هر دو کمپرس نیز می توانند موثر باشند. اگر کمپرس سرد استفاده می کنید بین پوست و کمپرس یک حوله قرار دهید تا پوست تان با یخ نسوزد.

همه چیز در مورد سیاتیک و درمان آن

داروهای مسکن

داروهای تجویز شده معمولا برای کاهش دردهای سیاتیکی هستند. داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی و داروهای استروئیدی خوراکی معمولا التهاباتی که موجب درد شده را درمان می کند. داروهای مسکن و آرام بخش برای کوتاه مدت و معمولا برای دو روز و یا یک هفته تجویز می شوند.

 

مقاله پیشنهادی : پیاده روی روزانه با فواید باورنکردنی

 

تزریق استروئید

اگر دردها خیلی حاد باشند از این نوع تزریق برای کاهش عفونت استفاده می کنند. بر خلاف داروهای خوراکی، تزریق مستقیما به سمت ناحیه ی التهاب عصب سیاتیک که موجب بروز درد شده می رود. اثر ژن معمولا موقتی است و در هر فردی نیز جواب نمی دهد اما برای کاهش دردهای بسیار مزمن موثر است. این روش با کاهش درد می تواند به بیمار این امکان را بدهد تا ورزش های مربوطه را انجام دهد.

 

درمان های جایگزین

علاوه بر داروهای استاندارد برای درمان سیاتیک، درمان های جایگزین متعددی نیز وجود دارند که در بسیاری از افراد موجب کاهش درد می شوند. از شایع ترین داروهای جایگزین می توان به ماساژ با دست،طب سوزنی، رفتارشناختی درمانی و ماساژ درمانی اشاره کرد.

 

ماساژ دستی

روش های ماساژی بسیار و ویژه ای توسط افراد متخصص در این زمینه در مراکز درمانی مخصوص انجام می شود و هدف آن ها منطبق کردن ستون فقرات است که می تواند با کاهش عوامل تحتانی به کاهش درد عصب سیاتیک کمک کند. اگر این ماساژ توسط افراد متخصص و در مراکز معتبر انجام شود درمان بهتر و بدون دردتر انجام می شود.

سیاتیک چیست؟ علائم٬ تشخیص و درمان سیاتیک

طب سوزنی

این تمرین توسط استادی که در زمینه ی انرژی درمانی از طریق ایجاد شاه راه هایی در بدن، مهارت دارد و آموزش دیده است انجام می گیرد. سوزن بسیار باریک در حد مو در پوست و در محل درد وارد بدن می کنند. طب سوزنی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاهش دردهای پشت و کاهش دردهای سیاتیک مورد تایید است.

 

مقاله پیشنهادی : هشت درمان خانگی برای درمان زانو درد

 

رفتار شناختی درمانی

این درمان برای کنترل و تغییر رفتار شکست پذیری فرد برای کاهش دردهای سیاتیک انجام می گیرد. جلسات معمولا به صورت حضوری و یا حتی غیرحضوری و آنلاین نیز خواهد بود.

سیاتیک

ماساژ درمانی

فرم های خاصی از ماساژ درمانی نشان داده که برای کاهش دردهای کمر و افزایش چرخش خون در بدن ، آرام کردن ماهیچه ها و آزاد کردن اندورفین در بدن موثر هستند.

 

در لیست بالا شایع ترین درمان ها که زیاد فراگیر نیستند را ذکر کردیم. راه های درمانی بسیاری وجود دارد که بیمار می تواند هر کدام که برای او مناسب تر باشد را با مشورت پزشک انجام دهد.

 

مقاله پیشنهادی : شکستگی کشکک زانو

 

درمان برای جلوگیری از بازگشت دردهای سیاتیکی

یک خبر خوب برای بسیاری از افراد این است که دردهای سیاتیک خود به خود برطرف می شوند و روند درمان چند روز تا چند هفته طول می کشد. به طور کلی بیشتر این دردها شش الی دوازده هفته طول می کشند. استفاده از دروها و انجام تمرین ها و ورزش های مناسب می تواند به کاهش دردها و جلوگیری از بروز دردهای بیشتر جلوگیری کند.

 

چه متخصصی می تواند دردهای سیاتیک را درمان کند؟

متخصصان غیر جراحی بسیاری در زمینه ی ستون فقرات وجود دارند که تخصص شان درمان علائم دردهای سیاتیک است وجود دارند. برخی از این متخصصان عبارتند از افراد متخصص در ماساژ ، فیزیوتراپ ها و پزشکان عمومی که در زمینه ی کاهش درد و جلوگیری از دردهای بعدی تخصص دارند. بهتر است برای درمان به مراکز معتبر و متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

منبع: spine-health.com


پزشکان مرتبط

 

مرتضی آقایی افشار

دکتر مرتضی آقایی افشار

متخصص آسیبهای ورزشی،عضلانی،اسکلتی

رامین ارژنگ

دکتر رامین ارژنگ

فوق تخصص جراحی زانو

حسن درتاج

دکتر حسن درتاج

فوق تخصص جراحی شانه

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص جراحی ستون فقرات

روشهای اصلاح قوز کمر

روشهای اصلاح قوز کمر

بهترین راه های پیشگیری و درمان قوز کمر از زبان پروفسور کامران آزما

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص جراحی ستون فقرات

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص جراحی ستون فقرات