چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

همه چیز در مورد فتق

تاریخ : 1397/03/10 همه چیز در مورد فتق

اگر فتق دارید و یا فکر می کنید به آن مبتلا شده اید بدانید که شما تنها نیستید. تنها پنج میلیون نفر در ایالت متحده هر ساله به آن مبتلا می شوند. فتق کشاله ی رانی شایع ترین نوع این بیماری است که دو سوم افراد به این نوع مبتلا می شوند و نود درصد در مردان یافت می شود. اما چرا فقط بیست درصد از این افراد برای درمان اقدام می کنند؟ قاعدتا این افراد از پیشرفت تکنولوژی برای درمان این بیماری بی خبر هستند. درمان آن از آنچه فکر می کنید بسیار راحت تر است.

 

نحوه تشخیص فتق

آیا فکر می کنید شما نیز بیماری فتق دارید؟ برخی از افراد بیماری شان نشانه ای ندارد اما بیماری فتق رانی ممکن است شامل علائم زیر باشد که عبارتند از:

چیزی که ممکن است حس کنید: دردی کم ، احساس ضعف، سنگینی، فشار، احساس سوزش در زیر شکم و کشاله ی ران و بیضه. ممکن است زمانی که برای مدت طولانی بایستید نیز دردها بدتر شود و یا زمانی که از پله ها بالا می روی، چیز سنگین بلند می کنید ، ورزش می کنید و یا شکم تان کار کند ماهیچه های شکم تان بگیرد.

چیزی که ممکن است ببینید: برآمدگی نرم در کشاله ی ران و بیضه که در صورت فشار دادن به داخل فرو می رود و زمانی که دراز می کشید کوچک تر می شود و یا ممکن است احساس نشود. این برآمدگی در طول روز، زمان سرفه، خم شدن و بلند کردن چیزی ممکن است بیشتر خودش را نشان دهد.

چیزی که ممکن است نظرتان را جلب کند: یک درد ناگهانی و شدید در ناحیه ی کشاله ی ران. ممکن است نشانه های دیگری اصلا نداشته باشید و برای چکاب آن باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر برآمدگی داشته باشید که در مواقع فشار فرو نمی رود و رنگ آن قرمز، بنفش و تیره باشد و یا تب و درد و حالت تهوع داشتید بیمارستان بروید.

 

بیماری فتق چیست؟

اگر درد ناگهانی در کشاله ی ران تان داشتید و یا حسی شبیه پاره شدن چیزی در آن ناحیه داشتید ممکن است مبتلا باشید. فتق عبارت است از ضعف و پارگی در دیواره های ماهیچه های شکم که اعضای درون شکم را به هم نگه می دارد. برآمدگی که ممکن است ببینید معمولا یک حلقه ی درونی است که از ماهیچه های پاره شده بیرون میزند. به دلیل مکان رخ دادن فتق بسیاری از افراد خجالت می کشند و آن را به دکتر نمی گویند اما بدانید هر چه زودتر آن را به پزشک بگویید هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی برایتان بهتر است.

 

آیا این بیماری ممکن است بدتر شود؟

در کوتاه ترین جواب باید بگوییم بله. بیماری فتق خود به خود از بین نمی رود و اگر نادیده گرفته شود بدتر خواهد شد. پارگی بزرگ تر می شود و برای ثابت کردن آن نیاز به جراحی بزرگ تری خواهد بود. در ابتدا هر گونه فشار منجر به بروز درد می شود. درد ممکن است فقط در ناحیه ی فتق رخ ندهد و ممکن است به باسن، پشت ، پاها و دستگاه تناسلی منتقل شود. هرچه بیماری فتق تان بدتر شود جنبه های مختلف زندگی تان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و آن را بدتر می کند. حتی اگر دردناک نباشد ممکن است فعالیت های روزانه شما را اذیت کند. این ممکن است روابط تان ،کارتان و روابط جنسی تان را تحت تاثیر قرار دهد.

 

آیا بیماری فتق ممکن است حالت اضطراری پیدا کند و کی باید به اورژانس مراجعه کرد؟

در صورتی که بیماری فتق در حالت دراز کشیده و فشار آوردن به آن فرو نرود، در صورتی که از بیماری خود با خبر باشید و تب و درد و حالت تهوع ، استفراغ و خون در مدفوع ببینید و قادر به دفع مدفوع نباشید، در صورتیکه بر آمدگی ها قرمز، بنفش و یا تیره شوند و در صورتی که دردها ناگهانی و شدید شوند به اورژانس مراجعه کنید.

تنها راه رفع این بیماری جراحی است. این روش از دیرباز وجود دارد و با پیشرفت تکنولوژی مراقبت های بعد از آن بسیار سریع می توانید به زندگی معمولی و فعالیت های روزانه ی خود بپردازید. گام اول تماس با پزشک و تشخیص دادن بیماری است و ببیند مکان و مقدارش چقدر است. هرچه راجع به مراقبت های بعد از عمل بیشتر بدانید بهتر خودتان را برای عمل آماده می کنید.

 

نکات و حقایقی راجع به بیماری فتق

اگر فکر می کنید به این بیماری مبتلا هستید حتما با پزشک تماس بگیرید. بیاد داشته باشید که این بیماری خود به خود رفع نمی شود و در طول زمان بدتر و شدیدتر می شود. اگر فتق مسدود شود باید هرچه سریع تر درمان اورژانسی را شروع کنید تنها راه آن عمل جراحی است. هرچه سریع تر برای درمان اقدام کنید راه های جراحی متنوع تری برایتان وجود دارد و می توانید راه ساده تری انتخاب کنید.

منبع: medtronic.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی

عوامل  مشکلات نعوظی در اقایان

عوامل مشکلات نعوظی در اقایان

اختلالات نعوظی از جمله مشکلات رایج جنسی آقایان است که می تواند صرفا به دلیل خستگی یا استرس باشد. اما در برخی موارد عواملی برای بروز این مشکل وجود دارد که نادیده گرفته می شوند و می توانند جدی باشند. در این مطلب 9 مشکل سلامتی که ممکن است منجر به بروز اختلالات نعوظی شوند را عنوان می کنیم.

درباره پروستات بدونید

درباره پروستات بدونید

با توجه به آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، سرطان پروستات دومین سرطان شایع در میان مردان است و خطر آن به تدریج با بالا رفتن سن افزایش می یابد. از هر 100 مرد بالای 60 سال شش نفر قبل از سن 70 سالگی به سرطان پروستات مبتلا می شوند و این آمار را نیز مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده است.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی

آخرین مقالات پزشکان متخصص اورولوژی