دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

همه چیز در مورد واریکوسل

تاریخ : 1397/02/23 همه چیز در مورد واریکوسل

واریکوسل چیست؟

واریکوسل زمانی است که رگ های بیضه ورم می کند و بزرگ تر می شود. این حالت شبیه سیاه رگ های گشاد شده در پاها است. ممکن است آن را مانند یک کیسه پر از کرم احساس کنید. این حالت معمولا در بالای بیضه رخ می دهد و بیشتر در سمت چپ است. زمانی که ایستاده باشید می توانید آن را ببینید اما اگر خم شوید دیگر قابل تشخیص نمی باشد. این عارضه معمولا بی خطر است اما می تواند باعث بروز ناراحتی و درد نیز شود و حتی ممکن است باروری تان را تحت تاثیر قرار دهد. این عارضه خیلی کم شایع است و معمولا در مردان جوان بروز میابد. از هر 100 مرد معمولا 10 الی 15 نفر به آن مبتلا می شوند. اگر شما نیز واریکوسل دارید پزشک شما را نزد متخصص مجاری ادرار می فرستد.

 

علل بروز واریکوسل

پزشکان هنوز از علل قطعی ایجاد این عارضه مطمئن نیستند. این مشکل در اثر مشکلی در جریان داشتن خون در لوله ی اسپرم است که باید خون را به بیضه برساند. اگر لوله های کنار رگ ها به خوبی کار نکند خون به رگ بر می گردد و موجب بزرگتر شدن و ورم رگ ها می شوند.

علائم واریکوسل

 واریکوسل خیلی کم خطر است و معمولا تا متخصص اورولوژی این مشکل را تشخیص ندهد از آن مطلع نخواهید شد. اگر در شما موجب بروز درد کند ممکن است: از حالت بی حسی به حالت فعال در آمده باشد، در زمان ادرار و یا زمانی که ادرار خود را نگه می دارید بدتر شود، با افزایش سن آن نیز پیشرفت می کند و زمانی که به پشت می خوابید نیز بدتر شود.

همه چیز در مورد واریکوسل

تشخیص واریکوسل

هم خودتان و هم پزشک به راحتی می توانید این توده را حس کنید. در غیر این صورت پزشک ممکن است از شما بخواهد بایستید و نفس عمیق بکشید و نفس تان را چند لحظه نگه دارید و در این صورت پزشک می تواند ورم و بزرگ شدن رگ ها را تشخیص دهد. اگر این تست برای مطمئن شدن کافی نباشد ممکن است دکتر متخصص کلیه و مجاری ادراری ممکن است از فراصوت استفاده کند. در این تست از امواج صدا برای گرفتن عکس از کنار بدنتان استفاده می کنند.

 

مقاله پیشنهادی : دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

 

درمان واریکوسل

همه ی واریکوسل ها نیاز به درمان ندارند. درمان در صورتی که موارد زیر را داشته باشید انجام می شود:

اگر احساس درد داشته باشید، اگر مشکل در باروری و فرزند آوری داشته باشید، در صورتی که یک بیضه از دیگری کوچک تر و یا بزرگ تر باشد.

معمولا راهی برای جلوگیری از مبتلا شدن به واریکوسل وجود ندارد. اگر شما نیز آسیب دیده اید پزشک برای دردتان ایپوبروفت تجویز می کند. اگر نیاز به درمان داشته باشید معمولا هدف آن برداشتن رگ هایی است که موجب انسداد شده اند و نمی گذارند خون در آلت جریان داشته باشد. در این صورت از روش های زیر استفاده می کنند:

جراحی باز: در این حالت پزشک یک شکاف بسیار کوچک در بیضه ایجاد می کند. برای بهتر دیدن رگ ها پزشک ممکن است از میکروسکوپ و یا عینک مخصوص درشت کننده استفاده کند. ممکن است از بیهوشی موضعی استفاده کند و یا حتی محل را فقط بی حس کند و یا ممکن است نیاز به بی هوشی کلی داشته باشید تا در طول فرآیند عمل خواب باشید.

عمل جراحی لاپراسکوپیک: پزشک ممکن است ممکن است برش خیلی کوچک تری ایجاد کند و یک لوله را که همراهش یک قطعه ی جراحی است و دوربین مخصوص است وارد کند تا بتواند داخل را ببیند. در این حالت نیز معمولا از بی هوشی کلی استفاده می کنند تا در حین عمل بخوابید.

 

مقاله پیشنهادی : روش‌های درمان ناباروری و نازایی در مردان و زنان

 

نتایج هر دو عمل جراحی یکسان است زیرا برش ها بسیار کوچک هستند. اما در برخی افراد ممکن است: واریکوسل رفع نشود و یا برگردد، بیضه ها آب بگیرند و یا بیضه ها آسیب ببینند.  این موارد بسیار نادر هستند.

یک درمان سوم که بسیار کم انجام می شود نیز وجود دارد:

انسداد جریان خون زیرپوستی: پزشک از یک رادیولوژیست می خواهد تا رگ موجود در کشاله ی ران و یا گردن را برش دهد و لوله ای و یا حلقه از آن وارد کند. او از اشعه ی ایکس استفاده می کند تا لوله را به واریکوسل برساند و و بالون را از طریق لوله وارد آن کند. با این کار جریان خون را مسدود می کند و موجب کوچک تر شدن آن می شود. این کار با بی هوشی کلی انجام می شود. مشکلاتی که این روش به همراه خواهند داشت عبارتند از: واریکوسل رفع نشود و یا دوباره برگردد، حلقه حرکت کند، احتمال بروز عفونت در زمان ایجاد برش توسط پزشک.

واریکوسل

انتظارات بعد از درمان

معمولا یک روز بعد از جراحی می توانید به سر کار برگردید. اما به مدت دو هفته نباید ورزش کنید. ریکاوری بعد از روش سوم معمولا سریع تر است. بعد از این روش یک الی دو روز می توانید سرکار برگردید و بعد از یک هفته الی ده روز می توانید ورزش کنید. واریکوسل بعد از این درمان بیشتر احتمال بازگشت دارد اما گاهی اوقات این بهترین روش است. اگر می خواهید باروری انجام دهید 3 الی 4 ماه تحت نظر دکتر اورولوژی خوب باشید و ممکن است بعد از 6 ماه بهبود یابید و یا به یک سال نیز برسد. نیمی از مردان بعد از عمل قادر به باروری شده اند.

منبع: webmd.com


پزشکان مرتبط

دکتر سهراب نقی زاده

دکتر سهراب نقی زاده

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

دکتر سهیلا پیرو

دکتر سهیلا پیرو

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

دکتر سید محمد موسوی

دکتر سید محمد موسوی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

مقالات مرتبط

دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

مشاهده مقاله
دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

گوشت دشمن کلیه ها

مشاهده مقاله
گوشت دشمن کلیه ها

شایع ترین علل تخریب کلیه

مشاهده مقاله

شایع ترین علل تخریب کلیه

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی

درباره پروستات بدونید

درباره پروستات بدونید

با توجه به آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، سرطان پروستات دومین سرطان شایع در میان مردان است و خطر آن به تدریج با بالا رفتن سن افزایش می یابد. از هر 100 مرد بالای 60 سال شش نفر قبل از سن 70 سالگی به سرطان پروستات مبتلا می شوند و این آمار را نیز مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده است.

عوامل  مشکلات نعوظی در اقایان

عوامل مشکلات نعوظی در اقایان

اختلالات نعوظی از جمله مشکلات رایج جنسی آقایان است که می تواند صرفا به دلیل خستگی یا استرس باشد. اما در برخی موارد عواملی برای بروز این مشکل وجود دارد که نادیده گرفته می شوند و می توانند جدی باشند. در این مطلب 9 مشکل سلامتی که ممکن است منجر به بروز اختلالات نعوظی شوند را عنوان می کنیم.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی

آخرین مقالات پزشکان متخصص اورولوژی