یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

همه ی چیزهایی که راجع به موهای سفید باید بدانید

تاریخ : 1397/03/22 همه ی چیزهایی که راجع به موهای سفید باید بدانید

تغییر رنگ موها با افزایش سن امری طبیعی است اما ممکن است در هر مرحله از طول عمرتان این موهای سفید را تجربه کنید. حتی گاهی اوقات نوجوانان و افراد زیر بیست سال نیز ممکن است موی سفید لابه لای موهای خود پیدا کنند. بدن انسان ها میلیون ها فولیکول مو یا کیسه های کوچک متصل به پوست دارد که فولیکول ها رنگ مو و رنگدانه های مو را که حاوی ملانین است را تولید می کنند. با گذشت زمان فولیکول ها رنگدانه های خود را از دست داده و نهایتا منجر به سفیدی مو می شوند. در این مقاله به برخی از علل شایع که موجب سفیدی موها می شوند می پردازیم و راهکارهایی برای پیشگیری و کم کردن سفیدی مو فراهم می کنیم.

دلایل سفید شدن مو و درمان آن

حقایقی راجع به سفیدی موها

کمبود ویتامین ها منجر می شود موها کم کم سفید شوند، سیگار کشیدن اثر بسیار مستقیمی بر سفیدی موها دارد، جلوگیری از سفیدی موها بستگی به علت سفید شدن موها دارد.

 

علل بوجود آمدن موی سفید:

 

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین ب 6، ب 12 ، بیوتین، ویتامین دی و ویتامین ای منجر به خاکستری شدن موها می شود. طبق گزارشی در مقاله ای در سال 2015 که بر روی کمبود ویتامین ها و ویتامین د3 وب 12 کار کرده بود نشان داد کمبود این دو نیزمنجربه خاکستری شدن موها می شود. طبق یافته های تحقیق کمبود ویتامین موجب کم شدن رنگدانه های مو می شود پس با مصرف آن ها می توان دوباره موها را به  رنگ قبلی برگردانیم. مطالعه ی دیگری در سال 2016 روی جوانان هندی زیر 25 سال انجام شد که علت سفیدی مو را کمبود آهن و ویتامین ب 12  و چربی خون مفید بدن گزارش دادند.

 

ژنتیک

تغییر رنگ و خاکستری شدن موها تا حد زیادی به ژنتیک نیز بستگی دارد. قوم و نژاد نیز در این امر می توانند شریک باشند.بر اساس برخی از مطالعات در سال 2013، خاکستری شدن موها از سن 20 سالگی معمولا شروع می شود ، در آسیا این تغییر رنگ از 25 سالگی معمولا شروع می شود  و در آفریقا و آمریکا این سن به 30 سالگی می رسد.

 

مقاله پیشنهادی : همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و انواع آن

واکنش های اکسایشی

با وجود نقش دادن عامل وراثت در سفید شدن موها، عامل اکسایشی نیز در بدن می تواند موثر باشد. واکنش های اکسایشی زمانی که آنتی اکسیدان ها در بدن کافی نباشند تا اثر رادیکال های آزاد را در بدن خنثی کنند، موجب عدم تعادل می گردند. رادیکال های آزاد مولکول های غیرثباتی هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و منجر به پیری و بروز بیماری می گردند.  واکنش های اکسایشی بسیار زیاد می تواند پیشرفت بیماری ها مانند پیری زودرس پوست را افزایش دهد. ویتیلیگو نیز با کشتن ملانین و کم کردن عملکرد سلول ها موجب سفید شدن موها می شود.

 

عوارض برخی از داروها

عوارض برخی از داروها مانند داروهایی که برای بیماری های مربوط به سیستم ایمنی مصرف می شوند ممکن است سفید شدن زودتر مو را بدنبال داشته باشد. در حقیقت مطالعه ی منتشر شده در سال 2008 ارتباطی بین اختلال تیروئید و نابهنجاری در موها را نشان داد. سفید شدن موها همچنین در نوعی بیماری پوستی منجر به پوسته پوسته شدن صورت و سایر نقاط بدن و از دست دادن موها می گردد. زمالنی که موها مجددا رشد می کنند به دلیل کمبود ملانین به رنگ سفید می شوند.

 

استرس های زندگی

تحقیقات کلیشه های بسیاری در مورد استرس های زندگی بر سفید شدن موها و آسیب به آنها وجود دارد. مطالعه ای از انشگاه نیویورک نشان داد سلول هایی که وظیفه ی رنگ موها را بر عهده دارند با افزایش استرس کاهش میابند. مطالعه ی دیگری نیز نشان داد که استرس نقش مهمی در بروز بیماری های مختلف دارد.

 

سیگار کشیدن

مطالعه ی منتشر شده در سال 2013 در ژورنال ایتالایی نشان داد که افراد سیگاری تا قبل از سن 30 سال 21 بار بیشتر در معرض سفیدی موها قرار دارند. در مطالعه ی منتشر شده در سال 2015 همچنین نشان داد که سیگار کشیدن منجر به سفیدی زودرس مو در مردان جوان می گردد.

 

محصولات شیمیایی و رنگ های شیمیایی مو

رنگ ها و محصولات شیمیایی مربوط به موها  و حتی شامپوها نیز به خاکستری شدن موها کمک می کنند. بسیاری از این محصولات شامل محصولات مضری هستند که ملانین را کاهش می دهند. هیدروژن پروکسید که در بسیاری از رنگ موها وجود دارد یکی از مواد شیمیایی مضر است.

دلایل سفید شدن مو و درمان آن

پیشگیری و جلوگیری از سفیدی زودرس موها

اگر عامل سفیدی موها به دلیل وراثت و سن باشد راهی برای بازگشت آن وجود ندارد. درمان سفیدی مو اگر ناشی از مواد شیمیایی باشد قابل انجام شدن است. وقتی رژیم غذایی و ویتامین ها در بدن کم باشند منجر به سفیدی موها می گردد که با تامین آنها می توان این مشکل متوقف و حتی برطرف کرد.

 

مواد حاوی آنتی اکسیدان بیشتری بخورید

رژیم غذایی یک فرد نقش مهمی در جلوگیری از سفیدی موها دارد. رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها می تواند موجب کاهش واکنش های اکسایشی می گردد. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها عبارتند از: میوه های تازه و سبزیجات، چای سبز، روغن زیتون و ماهی.

 

یافتن کمبود ها در بدن

هر فردی که سفیدی موهایش به دلیل کمبود ویتامین ها باشد باید مصرف آن ویتامین ها را در بدنش تامین کند. برای مثال غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت منبع خوبی از ویتامین ب 12 است و شیر و ماهی سالمون و پنیر نیز منبع خوبی از ویتامین دی است. مکمل های ویتامینی نیز برای جبران کمبود ویتامین ها موثر هستند.

 

مقاله پیشنهادی : 12 ماده غذایی که از ریزش مو جلوگیری می کند

ترک سیگار

سیگار کشیدن اثر معکوسی بر بدن دارد و منجر به سفیدی موها می گردد. تحقیقات همچنین  ارتباطی بین سیگار کشیدن و از دست دادن رنگدانه های مو دارد.

 

درمان های طبیعی

رنگ های شیمیایی بساری برای پوشاندن موهای سفید وجود دارند  اما بسیاری از آن ها موجب حساسیت  و عملکرد معکوس می شوند. داروهای طبیعی با آهسته کردن سفیدی موها بدون آسیب رساندن به آنها و بدن عمل می کنند.

برگ کاری در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفت  و زمانی که با روغن های مخصوص مو ترکیب شود  و بر پوست سر مالیده شود سفیدی مو را کم می کند. طبق گزارشی از مقاله ای برگ های کاری منجر به سیاه شدن موها می شوند و حتی از سفید شدن موها نیز جلوگیری می کنند. برگ های کاری در هند در سوپرمارکت ها نیز موجود است.  

برینگاراج یا گل آفتاب گردان دروغین منجر به تیره تر شدن موها می گردد و از سفیدی زودرس مو جلوگیری می کند. آب برگ آن را با روغن نارگیل و یا روغن کنجد می جوشانند و بر موها می زنند. برگ های برینگاراج به شکل روغن موجود هستند.

انگور فرنگی هندی که به آن آملا می گویند یک مکمل گیاهی است با تقویت رنگدانه های مو منجر به بازگشت رنگ موها می شود. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان ها و دارای خاصیت ضد پیری است. آلما به شکل میوه است و می توان به شکل مکمل پودری  در سوپرمارکت ها و یا مراکز خرید آنلاین تهیه کرد. پودر آن را با روغن نارگیل ترکیب کرده و مستقیم به پوست سر می زنند.

چای سیاه موها را تیره تر، نرم تر و شفاف تر می کند. می توانید دو الی سه چای کیسه ای را در 2 فنجان آب جوش ترکیب کرده و به موهای مرطوب و تمیز بزنید.

مس نیز کمبود آن منجر به خاکستری شدن موها می گردد. غذاهای سرشار از مس عبارتند از جگر گاو، عدس، بادام، شکلات سیاه و مارچوبه هستند.

کدو نیز برای ذخیره کردن رنگدانه های مو و تحریک ریشه ی مو مفید است. روغن آن از سفیدی موها جلوگیری می کند.

استفاده ی مرتب از داروهای طبیعی می تواند سفیدی موها را کند کند و حتی رنگ موها را تیره کند. اما موهای هر کسی به مرور زمان سفید می شود و هر کسی باید خودش تصمیم بگیرد می خواهد موهایش سفید باشد و روند طبیعی خود را طی کند و یا آن ها تیره کند.

منبع: medicalnewstoday.com


پزشکان مرتبط

دکتر هدی عین اللهی

دکتر هدی عین اللهی

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

دکتر بهار نریمیسا

دکتر بهار نریمیسا

دکتر و متخصص پوست و مو

دکتر فاطمه بامداد

دکتر فاطمه بامداد

پزشک پوست ، مو و لاغری

مقالات مرتبط

 

هفت راه طبیعی برای رشد سریع تر موها

مشاهده مقاله
هفت راه طبیعی برای رشد سریع تر موها

ریزش مو | علائم، علت و درمان

مشاهده مقاله
ریزش مو | علائم، علت و درمان

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و انواع آن

مشاهده مقاله

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و انواع آن

لیست پزشکان پربازدید

دکتر ساسان وجودی فوق تخصص شبکیه چشم دکتر ژیلا حضرتی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد
دکتر آرزو خسروی متخصص و فوق تخصص قلب و عروق دکتر مریم حقدار ساحلی دکتر روانپزشک
دکتر هاشم شمشادی فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی دکتر سعید فتح آبادی متخصص پوست و مو
دکتر الهام یعقوبی جراحی زیبایی بینی دکتر شیرین شمس جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
دکتر علیرضا سینا متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی) دکتر معصومه طهرانی جوان روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر رامین ارژنگ فوق تخصص زانو

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی