خانه پزشکان

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸

واژینوپلاستی | توسط دکتر شیرین شمس

تاریخ : 1397/04/17 واژینوپلاستی | توسط دکتر شیرین شمس

تنگ کردن واژن

دکتر شیرین شمس، متخصص زنان و زایمان و نازایی، کانال واژن را از مهترین کانال و ارگان بدن معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: در اطرف کانال واژن روده بزرگ، روده کوچک و مقعد قرار دارد و باید یادآور شد که کانال واژن، کانالی است که از طریق آن می‌توان زایمان طبیعی انجام داد و به واسطه آن تولد نوزاد صورت گیرد.

 

علل گشاد شدن و افتادگی واژن

وی علل گشاد شدن واژن را زایمان طبیعی، بارداری، چاق و لاغر شدن، یائسگی و فعالیت‌های سنگینی که در طول روز فرد آن‌ها را متحمل می‌شود می‌داند و می‌گوید: کانال واژن و عضلات آن ممکن است دچار سستی و شلی شوند و استحکام و قوام خود را از دست بدهد که در این موارد هم ورودی کانال واژن گشاد می‌شود و بیمار احساس می‌کند دیگر قدرت قبلی خود را ندارد  و هم اینکه ارگان‌ها و قسمت‌هایی از بدن که در اطراف این کانال قرار دارند، مانند؛ مثانه، رکتوم یا روده کوچک ممکن است که به داخل کانال واژن بی‌افتد که در این موارد می‌توانیم بگوییم بیمار دچار افتادگی شده است.

 

درمان افتادگی واژن

متخصص زنان و زایمان و نازایی با تاکید بر اینکه در موارد مختلف، متخصص زنان به بیمار پیشنهاد می‌دهد که چه اقداماتی انجام شود و بهترین راهکار درمانی را با توجه به شرایط بیمار پیشنهاد می‌دهد، تصریح می‌کند: معمولا در خانم‌هایی که  در سنین پایین هستند و به مقدار خیلی کم احساس شلی و افتادگی واژن دارند، می توان با کمک دستگاه‌های مختلف همانند هایفو تمام این قسمت‌هایی را که سبب شلی واژن شده‌اند به سمت بالا بکشیم و با این روند به سفت شدن عضلات واژن کمک کنیم.

 

درمان افتادگی واژن با واژینوپلاستی

دکتر شیرین شمس با بیان اینکه در مواردی که درجات افتادگی به مراتب بیشتر است و خانم‌هایی که سن بالاتری دارند قبل از یائسگی و یا بعد از یائسگی از مشکلات ادراری رنج می‌برند که در این حال به این افراد توصیه می‌شود از لیزر سی‌او‌دو استفاده کنند، ادامه می‌دهد: این روند بهتر است به صورت ماهیانه، ماهی یکبار در چهار نوبت انجام شود که در این موارد بافت واژن یا لایه سطحی واژن که  بافت خودش را از دست داده است فرسوده و دچار آتروفی می‌شود که با وجود لیزر سی‌او‌دو تمام این لایه‌ها ضخامت خود را باز می‌یابند و ضخامت لایه‌ها طبیعی می‌شود و این امر سبب می‌شود مجاری ادرار و تمام نواحی دخیل، لیفت شوند و به سمت بالا کشیده شوند.

 

آیا تنگ کردن با واژینوپلاستی عوارضی با خود به همراه دارد ؟

وی با اشاره به اینکه ممکن است در اوایل بعد از واژینوپلاستی، بیمار در مدت زمان کوتاه در هنگام نزدیکی درد کمی را احساس کند و گاهی نیز ممکن است درجاتی از خشکی واژن  در اوایل واژینوپلاستی احساس شود، می‌افزاید:  از همین جهت است که در خانم‌هایی که پست منوپوزال و یا یائسه هستند  بیشتر توصیه می‌شود برای درمان افتادگی واژن، لیزر تراپی را انتخاب کنند.

 

این قسمت سوالاتی مطرح می‌شود که توسط دکتر شیرین شمس، متخصص زنان و زایمان و نازایی پاسخ داده شده است؛

آیا بارداری بعد از جراحی واژینوپلاستی نتایج این جراحی را تحت تاثیر قرار نمی دهد ؟

توصیه می شود چنانچه افراد  تصمیم به بارداری دارند، جراحی واژینوپلاستی را بعد از بارداری انجام دهند تا بارداری تاثیر بر نتایج جراحی نداشته باشد.

 

زمان مورد نیاز برای جراحی واژینوپلاستی چقدر است ؟

زمان مورد نیاز برای این جراحی به میزان مهارت جراح  و تکنیک‌های استفاده شده و میزان وجود اختلالات در فرد بستگی دارد.

 

آیا قبل از جراحی واژینوپلاستی نیاز به انجام آزمایشی خاص هست ؟

لازم است تا قبل از هر نوع جراحی تمام شرایط فرد مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.افردی که از سلامت کامل جسمی و روحی بر خورداراست کاندیدای خوبی برای جراحی می‌باشد.لازم است تا برای بهبود نتیجه جراحی آزمایشات خاص از جمله آزمایش خون انجام شود.

 

میزان درد در هنگام جراحی واژینوپلاستی چقدر است ؟

از آنجا که این جراحی همراه با بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام می‌شود در نتیجه بیمار در طی جراحی عملا دردی را احساس نمی‌کند. همچنین برای کاهش درد بعد از جراحی مسکن و آرام بخش برای بیمار تجویز می‌شود.

 

فرد چه مدت بعد از جراحی واژینوپلاستی می‌تواند به روال قبلی زندگی خود بازگردد ؟

به طور طبیعی بیمار نیاز به یک تا دو هفته استراحت نسبی دارد و بسته به شدت جراحی انجام شده  و مراقبت‌های خود فرد بعد از جراحی این زمان می‌تواند متغیر باشد. در نتیجه بهتر است در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.

 

مراقبت های قبل از واژینوپلاستی

متخصص زنان و زایمان و نازایی در رابطه با مراقبت‌های قبل از واژینوپلاستی اینگونه توصیه می‌کند: در صورتی که فرد از داروهای هورمونی مصرف می‌کند به مدت ۲ هفته پیش از جراحی آن را قطع کنید، اگر سیگار می‌کشید یک ماه قبل و بعد از عمل آن را ترک کنید، در صورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم داروهای جایگزین تجویز کند، در صورتی که فرد دارای بیماری عفونت قارچی یا باکتریال در ناحیه تناسلی باشد باید ابتدا درمان کند و سپس جراحی واژینوپلاستی انجام دهد و همچنین در صورتی که فرد دارای بیماری خاص می‌باشد باید به پزشک اطلاع دهد.

 

همه افراد می توانند واژینوپلاستی انجام دهند ؟

دکتر شیرین شمس با اشاره به اینکه افرادی که دارای شرایطی باشند، نمی‌توانند این جراحی را انجام دهند که این افراد عبارتند از؛ افرادی که دارای نوعی بیماری نقص در سیستم ایمنی هستند، زنی که باردار است اگر قصد انجام این جراحی را دارد باید تا ۳ ماه باردار نشود و همچنین در صورتی که فرد دارای عفونت قارچی یا باکتریالی در ناحیه واژینال باشد از انجام این جراحی منع می‌شود.

 

نحوه انجام جراحی واژینوپلاستی

وی با تاکید بر اینکه در ابتدا فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می‌گیرد، می‌افزاید: بعد از بیهوشی بافت‌هایی که توسط دکتر مشخص شده برداشته می‌شود و سپس بخیه زده می شود که مدت زمان این جراحی ۳۰ دقیقه تا یک ساعت می‌باشد.

 

مراقبت های بعد از واژینوپلاستی

متخصص زنان و زایمان و نازایی در خصوص مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی اینگونه می‌گوید: بعد از این جراحی، فرد باید به مدت ۲ روز استراحت کند و بعد از آن می‌تواند به زندگی روزمره خود بازگردد، تا یک ماه از داشتن رابطه جنسی خودداری شود، و توصیه می‌شود در صورتی که احساس درد داشتید از داروهای مسکن استفاده کنید.

 دکتر شیرین شمس با تاکید بر اینکه مطب ما بسته دیلاتورهای مورد نیاز و سایر آیتم‌های ضروری جهت مراقبت پس از جراحی را در اختیارتان قرار خواهد داد، ادامه می‌دهد: جهت انجام مراقبت‌های پس از جراحی هیدروژن پر اکساید، دوش واژینال یا سرکه بدون بو، دو عدد آب فشان کوچک، نوار بهداشتی و دستکش‌های لاستیکی را خریداری کنید.

وی با اشاره به اینکه حفظ بهداشت فردی پس از جراحی بسیار حائز اهمیت است، می‌افزاید: لطفا قبل و بعد از هرگونه تماس با ناحیه تناسلی دستان خود را بشویید، روزانه دوش بگیرید یا خود را بشویید و همچنین از پوشیدن البسه تنگ خودداری کنید چرا که ایجاد اصطکاک می‌تواند انتقال باکتری را سهولت بخشد.

متخصص زنان و زایمان و نازایی بخیه‌های واژینال را از نوع جذبی معرفی می‌کند و تصریح می‌کند: پس از حذف پانسمان ناحیه تناسلی را تا حد ممکن خشک نگه دارید، پس از دفع ادرار یا مدفوع، ناحیه تناسلی یا مقعدی را با اسپری نمودن آب فشان‌های کوچک به آرامی شستشو دهید و به آهستگی خشک کنید، خطوط بخیه خارجی را دو مرتبه در روز با استفاده از مخلوط نیمی آب و نیمی هیدروژن پر اکساید تمیز کنید، جهت انجام دوش واژینال، از مخلوط آب و سرکه استفاده نمایید و همچنین به مدت سه هفته پس از جراحی استحمام نکنید.

دکتر شیرین شمس با تاکید بر اینکه انجام دیلاته بخش فوق العاده مهمی از دوره ریکاوری است که مطب ما آن را در اختیارتان قرار می‌دهد از دستورالعمل‌های مرتبط با دیلاته می‌گوید: ترشح از واژن به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای به مدت چهار الی شش هفته نخست پس از جراحی قابل انتظار است که دوش واژینال آب و صابون می‌تواند به کاهش آن کمک کند، تورم لابیال طبیعی است و به تدریج در عرض شش هفته پس از جراحی ، برطرف خواهد شد، به مدت بیست دقیقه در هر ساعت یخ روی پرینیوم (حد فاصل مقعد و ناحیه تناسلی) قرار دهید. زیرا این امر می‌تواند به تسکین قدری از ورم‌ها کمک کند، روابط جنسی را می‌توانید در عرض چهار هفته پس از جراحی مجددا شروع کنید به جز در صورتی که دستورالعمل متفاوتی بدین منظور دریافت نموده باشید، استحمام کامل، غوطه ور شدن در آب، استفاده از وان آب داغ یا سونا و شنا را می‌توانید یک ماه پس از جراحی مجددا شروع کنید، تا یک ماه پس از جراحی از انجام هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید و همچنین از استعمال سیگار به مدت یک ماه پس از جراحی خودداری کنید.


دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس جراح و متخصص زنان و زایمان

دارای بورد تخصصی جراحی (زنان و زایمان)

خدمات ایشان :
درمان نازایی - لابیاپلاستی - جراحی زنان - سفید کردن واژن - اختلالات کف لگن - درمان افتادگی رحم - جراحی زیبایی واژن - درمان افتادگی لگن

درباره دكتر شیرین شمس
داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان)
کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری
از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند
 

 

نشانی: تهران ، میدان ونک، خیابان شهید صانعی ، ساختمان پزشکان سینا ، طبقه سوم واحد ۱۱

تلفن همراه: ۰۹۱۹۸۴۰۰۰۶۵

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۱۹۲۷۴۸-۹

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی