جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

وزوز گوش و از دست دادن شنوایی

تاریخ : 1397/12/01 وزوز گوش و از دست دادن شنوایی

علائم وزوز گوش

صدا دادن در گوش و یا احساس سنگینی در سر معمولا شایع ترین عوامل وزوز گوش هستند. با وجود اینکه وزوز گوش بسیار در بین افراد شایع است، این صداها ممکن است مثل صدای ورور، وزوز و صدای خش خش در گوش باشند. این وزوزها ممکن است خیلی آرام و یا خیلی شدید باشند و در هر زمانی ممکن است در گوش رخ دهد. در برخی موارد این صداها در شب تشدید میابند مثلا درست قبل از اینکه به رختخواب می روید و یا زمانی که حتی به خواب رفته اید، ممکن است این صداها برایتان آزار دهنده باشند. این وزوز گوش ممکن است دائمی باشند و یا در برخی از افراد ممکن است لحظه ای شروع شوند و لحظه ای بعد تمام شوند. در موارد بسیار شدیدتر و حادتر، این صدای وزوز آن قدر بلند می شود که حتی فعالیت های روزانه ی فرد را ممکن است به تشویش بیاندازد. حتی افرادی که وزوز خفیف دارند ممکن است یک سری صداهای دائمی ولی آرامی را در گوش و سر خود تجربه کنند.

 

علل وزوز کردن گوش

از آن جایی که افراد بسیار زیادی در سرتاسر دنیا از وزوز کردن گوش های خود رنج می برند، بنابراین مشخص کردن علل این مشکل می تواند بسیار مفید و موثر باشد. با وجود اینکه علت نهفته ی وزوز کردن گوش معمولا ناشناخته است و کسی به درستی علت آن را کشف نکرده است، اما باز هم یک سری مشکلات وجود دارند که به طور کلی به عنوان دلیلی برای بوجود آوردن این مشکل می توانند موثر باشند، برخی از علل آن عبارتند از:

سن یا افزایش سن: معمولا نزدیک به سن شصت سالگی حساسیت گوش ها بیشتر و شدید تر می شود. اگر از دست دادن شنوایی به دلیل افزایش سن باشد به آن پرسبیکیوسیس یا پیرگوشی می گویند که معمولا با وزوز کردن گوش ها همراه می شود.

قرار گرفتن در معرض صدای بلند: قرار گرفتن در معرض صدای بلند یکی از علل بوجود آمدن وزوز گوش است. حتی اگر در معرض صدای بلند نباشید ممکن است با شنیدن موسیقی با صدای بلند از طریق هدفون و یا شرکت در یک پخش زنده ی موسیقی و حضور در مکان های پر سر وصدا ممکن است با مشکل مواجه شوید.

عادت های ناسالم: محققان هنوز نسبت به این موضوع مطمئن نیستند اما مصرف الکل، سیگار کشیدن، مصرف زیاد فست فود می تواند منجر به وزوز کردن گوش شود.

بیماری های شایع: داشتن بی خوابی، حساسیت، فشار خون بالا، مشکلات قاعدگی، دیابت و تیروئید از علل بوجود آمدن وزوز در گوش ها هستند.

وزوز گوش

درمان وزوز گوش

افرادی که وزوز گوش دارند معمولا هر روز از این مشکل رنج می برند. اگرچه هیچ راهی برای پیشگیری از مبتلا شدن به وزوز گوش وجود ندارد، اما راه کارهایی برای درمان آن ها وجود دارد. برای درمان این وضعیت باید به پزشک مورد نظر مراجعه کنید و معمولا پزشک می تواند برای شما وسایل کمک شنوایی تجویز کند. یک راه درمانی دیگر درمان به روش بازآموزی است که در آن به بیماران آموزش داده می شود که صداهایی که در گوش خود می شنوند را نا دیده بگیرند. علاوه بر این ها، جلسات مشاوره ای برای بیماران تشکیل می شود و از یک ژنراتورنویزسفید شنوایی استفاده می کنند تا محیط پر سر و صدایی تشکیل شود و افراد متوجه وزوز گوش خود نشوند . اما تشخیص نوع درمان فقط و فقط باید توسط پزشک انجام شود و استفاده از هر گونه وسیله ای بدون نظر پزشک مطلقا ممنوع است.

 

کمک برای رفع وزوز گوش

اگر شما هم وزوز گوش دارید و از آن خسته و کلافه و حتی گوشه گیر شده اید، افسرده و ناراحت نباشید. نا امید هم نشوید. اولین اقدام مراجعه به پزشک متخصص در این زمینه است. در اسرع وقت پس از به پزشک متخصص در کلینیک های تخصصی شهرتان مراجعه کنید و پزشک پس از معاینه، بهترین و مناسب ترین درمان را برای شما در نظر می گیرد. به یاد داشته باشید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید درمان نیز زودتر انجام خواهد گرفت.


کلینیک تهران صفیر

دکتر ایوب ولدبیگی

تنظیم و تجویز انواع سمعک ها
تجویز سمعک نامرئی
تجویز سمعک وایرلس
تجویز سمعک هوشمند
تجویز سمعک ضد آب
ساخت قالب سمعک
ساخت قالب ضدآب
ساخت قالب ضد صدا
ارزیابی وزوز
درمان وزوز با استفاده از سمعک های مدرن
توانبخشی وزوز
ارزیابی تعادل و سرگیجه
توانبخشی تعادل

نشانی: تهران - خیابان شریعتی - بالاتر از خیابان یخچال - ساختمان سبز قلهک- پلاک 1495- طبقه 2 واحد 10

تلفن همراه: 09129214119

شماره تماس: 22648270

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص شنوایی و تجویز سمعک

آخرین مطالب پزشکی متخصص شنوایی و تجویز سمعک

  • کاشت حلزون و تکنولوژی کاشت حلزون

    کاشت حلزون و تکنولوژی کاشت حلزون

    کاشت حلزون یک وسیله ی پزشکی الکترونیکی است که به عنوان بخشی از عضو آسیب دیده ی گوش داخلی عمل می کند و کار آن انتقال امواج صوتی به مغز است. در واقع در کاشت حلزون با تحریک

آخرین مقالات پزشکان متخصص شنوایی و تجویز سمعک