سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

وظائف پزشک متخصص آلرژی کودکان (ایمونولوژیست)

تاریخ : 1396/08/07 وظائف پزشک متخصص آلرژی کودکان (ایمونولوژیست)

در ادامه به معرفی ماهیت متخصص آلرژی کودکان و ایمونولوژی اطفال پرداخته و وظائف و روش‌های درمانی آن را توضیح می‌دهیم.


حتما بخوانید: وظیفه متخصص اطفال چیست؟


وظائف متخصص آلرژی کودکان (ایمونولوژیست)

اگر کودک شما از آلرژی و یا مشکلات دیگری با سیستم ایمنی بدنش رنج می برد، یک متخصص آلرژی اطفال (ایمونولوژیست ) دارای مهارت های ویژه‌ای برای درمان فرزند شما است.

سیستم ایمنی کودک شما با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. اگر کودک شما آلرژی داشته باشد؛ سیستم ایمنی بدن به اشتباه به چیزهایی که معمولا بی ضرر هستند واکنش نشان می دهد. حشرات، حیوانات خانگی، گرد و غبار، غذا و داروها نمونه هایی از این موارد هستند. این واکنش ممکن است بدن او را به مشکلات بهداشتی مانند آسم، تب یونجه، اگزما (یک بثورات) یا یک واکنش بسیار شدید و غیر معمول به نام آنافیلاکسی دچار کند.

گاهی اوقات، اگر سیستم ایمنی کودک شما درست کار نکند، ممکن است از عفونت های مکرر، شدید و یا غیر معمول رنج ببرد. نمونه هایی از این عفونت ها عبارتند از سینوزیت (التهاب یک یا چند سینوس)، پنومونی (عفونت ریه)، تورش (عفونت قارچی دهان) و آبسه‌ها (مجموعه ای بافت ملتحمه).

یک پزشک متخصص آلرژی کودکان یا ایمونولوژیست اطفال این آلرژی ها و مشکلات سیستم ایمنی را شناسایی کرده و روش‌های درمانی را برای آن‌ها تعیین می‌نماید که ‌می‌تواند موثر باشد.

متخصص آلرژی اطفال کیست؟

متخصص آلرژی کودکان  بر درمان بیماران تازه متولد شده تا سال های نوجوانی فعالیت می‌کند. انتخاب آنها برای تخصص در آلرژی و ایمنولوژی اطفال آنها را برای ارائه بیشترین تجربه در برخورد با نیازهای پزشکی منحصر به فرد کودکان مبتلا به آلرژی و مشکلات سیستم ایمنی فراهم می کند. برای بدست آوردن گواهی و کسب تجربه در این تخصص، افراد حداقل 4 سال دوره دانشکده پزشکی، سه سال مراقبت های اولیه از کودکان حداقل 2 تا 3 سال مطالعه در برنامه آلرژی و ایمونولوژی را سپری می‌کنند.

متخصص آلرژی اطفال از چه روش‌های درمانی استفاده می‌کند؟

پزشک آلرژی کودکان به طور کلی درمانهایی را برای موارد زیر ارائه می دهند.

بیماری‌های زیر نظر متخصص آلرژی اطفال:

  • - آسم
  • -تب یونجه (رینیت آلرژیک)
  • - سینوزیت
  • - اگزما
  • - کهیر
  • - واکنش شدید به مواد غذایی، نیش حشرات و داروها (آنافیلاکسی)

اختلالات سیستم ایمنی که منجر به موارد زیر می شوند:

  • سینوزیت مکرر، پنومونی یا اسهال
  • ریزش و آبسه‌هایی که به طور مکرر باز ‌می‌گردند.
  • عفونت های شدید، غیر معمول

یک ایمونولوژیست ها با استفاده از تست های ویژه، شرایط آلرژیک را تشخیص می دهد. روش‌های جدید این آزمایشها تقریبا بدون درد است. طریقه درمان ممکن است شامل نکاتی برای از بین بردن نشانه‌ها و علائم آلرژی، ایمنوتراپی (عکس های آلرژیک) و یا درمان دارویی باشد. تست ها و درمان های موثر نیز برای علل مختلف سیستم ایمنی ضعیف در دسترس هستند.

از آنجا که این حرفه با کودکان و افراد کم سنی سر و کار دارد که ممکن است نتوان به آسانی بزرگسالان از آن‌ها اطلاعات دریافت کرد؛ پدر و مادر ممکن است نتوانند به خوبی عامل بروز را شناسایی کنند اما یک پزشک متخصص آلرژی اطفال توانایی ارتباط با افراد خردسال را داشته و می‌تواند با ایجاد فضای امن برای آن‌ها با تشخیص دقیق، یک روش درمانی صحیح را برای آن‌ها انتخاب کند که حداقل در مرحله اول با ارائه دستورات کافی می‌توان عوامل بروژ آلرژی در کودکان را کاهش داده و پس به تقویت سیستم ایمنی و حل مشکل پرداخت.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص الرژی کودکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص الرژی کودکان

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص الرژی کودکان