چهار شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

پاتولوژی دهان | فک و دندان

تاریخ : 1398/05/19 پاتولوژی دهان | فک و دندان

مباحث پاتولوژی دهان در ارتباط با ضایعات ایجاد شده در تمامی قسمت های دهان ، فک و صورت است و تومورها و ضایعات خوش خیم و بدخیم بافت نرم و سخت حفره دهان را نیز شامل می شود البته خوشبختانه این ضایعات در صد کمی اتفاق افتاده و به همین دلیل همکاران دندان پزشک عمومی کمتر با آن سر و کار دارند.

آسیب شناسی دهان ، فک و دندان ، ترکیب دندانپزشکی و اسیب شناسی است که در ارتباط با طبیعت ، شناسایی و مدیریت بیماری هایی که روی دهان و فک و دندان اثر می گذارد می باشد. علمی که در جستجوی علت ها ، پروسه و تاثیر آن بیماری ها می باشد.

آسیب شناسی دهان و فک و دندان ، شایعترین عفونت های بافت نرم حفره دهان را عفونت های قارچی دانست این عفونت ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند پروتزهای دندانی ، بهداشت ضعیف یا ضعف سیستم ایمنی به وجود آیند.

پاتولوژی به چه معناست؟

معنای کلمه پاتولوژی آسیب شناسی می باشد. آسیب شناسی بین علوم پایه و بالینی ارتباط ایجاد می کند و شامل بررسی علت زمینه ای بیماری ها و نیز اتفاقاتی است که منجر به ایجاد علائم و نشانه های بیماری می شود همچنین به متخصصین این دوره پاتولوژیست می گویند.

بیماری های دهان ، بیماری هایی است که مربوط به دهان و فک و حساسیت دندان می باشد . دهان از ارگان های عمومی با کارکردهای متفاوتی است به همین دلیل به سرعت درگیر بیماری های دهانی می شود.

هدف پاتولوژیست :

پاتولوژیست ها به منظور فهمیدن تغییرات ایجاد شده در بدم از تکنیک های مختلف مولکولی ، میکروب شناسی و ایمنی شناسی استفاده می کنند.

این افراد تغییرات ماکروسکوپیک بدن ، تغییرات میکروسکوپیک بدن و تغییرات مایعات بدن را به منظور پایه ریزی تشخیص و راهنمایی درمان بیماری ها شناسایی می کنند.

از جمله توانایی های یک متخصص پاتولوژی شامل :

  1. آماده سازی نمونه بافتی با استفاده از تکنیک ها و تشخیص میکروسکوپی ضایعات دهان و فک و دندان
  2. شناخت بیماری های سیستمیک و آثر آن در دهان و فک و دندان
  3. مکانیسم ایجاد تغییرات ضایعات میکروسکوپی و ارتباط آنها با علائم بالینی
  4. شناخت ماهیت تغییرات بالینی با استفاده از رادیوگرافی

پاتولوژی دهان و دندان

بیماری های شایع مربوط به دهان ، فک و دندان :

بعضی از بیماری ها اکتسابی و برخی مادرزادی هستند. بیماری های مادرزادی شامل شکاف لب و کام ف سندروم عقاب ، مال اکلوژن ، زبان بزرگ ، گره زبانی و ... میباشد.

و از جمله بیماری های اکتسابی می توان به اختلالات عفونی ، پلاک ف تب مخملک ، ویروسی ، قارچی ، سرطان ، سندروم ها ، آفت ها و ... می باشد.

در ادامه به توضیح این بیماری ها می پردازیم :


مقاله پیشنهادی :  دندانپزشک عمومی

تب مخملک :

عامل بیماری تب مخملک یک نوع باکتری استرپتوکوکی است که می تواند باعث گلو درد چرکی و عفونت پوست شود.

این باکتری در گلوی فرد سبب عفونت می شود و با آزاد کردن نوعی سم باعث به وجود آمدن واکنش پوستی و بروز بثوراتی روی پوست می شود. سن ابتلا به این بیماری بین 2 تا 8 سال است و بیشتر بر روی کودکان تاثیر می گذارد.

علائم شروع این بیماری نیز با تب است و سپس التهابات روی پوست نمایان می شود و بر روی زبان کودک به صورت جوش و پوششی قرمز رنگ نمایان می شود.

پلاک :

این بیماری که التهاب لثه می باشد در اثر وجود باکتری به وجود می آید . باکتری ها همراه با مخاط یک ماده بی رنگ چسبنده به نام پلاک که حامل باکتری است به وجود می آید.

این پلاک ها به راحتی با مسواک زدن از بین می روند و در صورتی که باقی بمانند بیشتر و سخت تر می شوند باکتری ها می توانند باعث التهاب ، تورم و قرمزی لثه شوند و در این زمن که لثه قرمز و متورم است به راحتی خونریزی می کند.

برای درمان در ابتدا از مایع دهانشویه کلر هگزیدین و شستشو با مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید برای کشتن باکتری ها می توان استفاده کرد و برای نوع پیشرفته ان گاهی نیاز است از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.

آفت :

آفت زخم های کوچکی است در قسمت داخلی دهان ، زبان و لب ها ایجاد می شود . بیشتر افت ها بین 10 تا 14 روز خوب می شوند. استرس و تنش نقش زیادی در ایجاد آفت دارد.

آفت حس خارش و سوزش را با خود به همراه می آورد و برخلاف تبخال ، آفت در داخل دهان دیده می شود و کمتر دردناک است .

تبخال :

تبخال بیماری بسیار شایعی است که در اثر ویروس هرپس ایجاد می شود تاول ها در عرض 3 تا 10 روز بهبود پیدا می کنند اما بسیار عفونی هستند بیماری های عود کننده در طبیعت متعادل هستند و در صورتی که اون فرد در معرض استرس ، تابش خورشید ،ضربه ی روحی و ... قرار بگیرند دوباره عود می کند.

اوریون

اوریون :

اوریون یکی از بیماری های ویروسی می باشد که غدد بزاقی بناگوش را درگیر می کند. علائم آن شامل سرماخوردگی خفیف از جمله تب ، سردرد ، ورم بناگوش و لوزه ها و گوش درد می باشد.

این بیماری در سنین 5 تا 10 سالگی شایع است. این ویروس از طریق بزاق دهان و تنفس منتقل شده و 7 تا 8 روز طول درمان آن زمان می برد. گاهی اوریون باعث التهاب مغز یا از دست دادن شنوایی می شود.

سرطان دهان :

سرطان دهان می تواند در لب ، زبان ، لثه ، کف دهان و داخل گونه ها ایجاد شود. این سرطان در مراحل ولیه بدون نشانه است و به شک زخم دیده می شود.

از علت های این سرطان می توان به مصرف سیگار ، مصرف بیش از حد الکل ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و جویدن تنباکو اشاره کرد.

عفونت قارچی :

برفک دهان از عفونت های رایج دهان می باشد. افرادی که پیوند عضو دریافت کرده اند ، افراد مبتلا به ایدز و سرطان بیشتر دچار کاندیدا و پوسیدگی دندان می شوند.

علائم آن شامل لکه های سفید رنگی است که با درد و سوطش همراه می باشد و این بیماری را یک پاتولوژیست می تواند از طریق تجویز انواع داروهای ضد قارچی درمان کند.

مشاهده ویدیو : وظیفه جراح فک و صورت چیست؟

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی دهان ، فک و صورت

جراحی فک و دهن چیست

جراحی فک و دهن چیست

جراحی دهان و فک و صورت جراحی‌ای است که طیف وسیعی از بیماری‌ها، صدمات و نقوص سر و صورت و فک و گردن و طاق جمجمه، چه بافت نرم و چه بافت سخت ناحیهٔ دهان و فک و صورت را اصلاح می‌کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی دهان ، فک و صورت

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت