پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

پاره شدن منیسک زانو: علل، علائم و بهبودی

تاریخ : 1396/07/19 پاره شدن منیسک زانو: علل، علائم و بهبودی

اگر دچار پارگی میسنک زانو شده‌اید و یا در صورت وجود عارضه مشابه، می‌خواهید با علائم آن آشنا شده و آن را بهبود ببخشید؛ در ادامه به بررسی کامل این عارضه می‌پردازیم.


حتما بخوانید: داروهای طبیعی برای درمان زانو درد


علل، علائم و نحوه بهبودی پاره شدن منیسک زانو

آسیب زانو مشکلی برای بسیاری از مردم است. شايع ترين آسیب زانو، منيسک پاره است. اگرچه منیسک پاره  برای هر کسی اتفاق می افتد، اما این آسیب بیشتر برای ورزشکاران اتفاق می افتد.

منیسک پاره اغلب  به طور ناگهانی در طول ورزش یا فعالیت های دیگر به سبب پیچ خوردن، چرخش، خم شدن یا بالا بردن اشیاء اتفاق می افتد. منیسک پاره  موجب درد زانو می شود که اغلب در عرض چند روز بدتر می شود.

برای برخی از افراد مبتلا به مینیسک پاره، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای تقویت عضلات کناری توصیه کند. اغلب درمان فیزیوتراپی همراه با جراحی توصیه می شود.

مینیسک پاره چیست؟

زانو دارای دو قسمت منحنی غضروفی است که ناحیه بین استخوان ران (فمور) و استخوان قلم پا (تیبیا) را کاهش می دهد و باعث ایجاد ثبات در زانو می شود.

این ناحیه محکم و قسمت کش مانند غضروف، مینیسک نامیده می شود. هنگامی که این قسمت غضروف پاره شود، منیسک پاره رخ می دهد.

علل و عوامل خطرزا  برای منیسک پاره شده

هر فردی فعالیت هایی را انجام دهد که سبب خم شدن یا چرخاندن زانو بیشتر از حد طبیعی شود، منیسک پاره  را در معرض خطر قرار می دهد.

آسیب های ورزشی شایع ترین علت است. بعضی اوقات برخورد های مستقیم مانند مسابقات فوتبال منیسک پاره را ایجاد می کند.

افرادی که بیشتر در معرض این آسیب هستند شامل ورزشکاران و رقاصان میشوند، به ویژه کسانی که بیشتر ورزش می کنند.

علاوه بر این، افراد بزرگسال به علت تغییرات مرتبط با سن به طور طبیعی در معرض افزایش صدمات زانو همچون  پاره شدن منیسیک زانو هستند. در این موارد اغلب حوادث مستقیم نقش ندارند.

هر کسی هم که آسیب قبلی زانو داشته باشد ممکن است در معرض خطر بیشتر برای پاره شدن منیسک باشد که به طور همزمان به علت آسیب های ناشی از آسیب دیگر اتفاق می افتد.

پاره شدن منیسک زانو: علل، علائم و بهبودی

علائم منیسک پاره

درد زانو واضح ترین نشانه است. بعضی از مردم حتی ممکن است در زمان آسیب احساس سوزش کنند. علائم شایع منیسک پاره عبارتند از:

 • - تورم و سفتی در زانو آسیب دیده
 • - درد در زانو
 • - دشواری صاف کردن زانو
 • - احساس قفل شدن زانو
 • - محدود شدن حرکت
 • - احساس سوزش زانو

 بسیاری از افراد مبتلا به منیسک پاره هنوز هم می توانند با صدمه وارده راه بروند. بعضی از ورزشکاران حتی ممکن است به ورزش خود ادامه دهند، به خصوص پس از حادثه که چندین روز ممکن است طول بکشد تا سفتی و تورم به طور کامل بهبود پیدا کند.

اگر فعالیت بیش از حد ادامه یابد، قطعه ای از منیسک ممکن است از بین برود و به مفصل رانده شود که علایم شدیدتری دارد از جمله:

• لغزش کشکک زانو

• صدای ترق ترق دردناک در زانو

• قفل شدن زانو

نحوه تشخیص منیسک پاره ؟

گرچه ممکن است برخی از افراد همچنان با منیسک پاره به راه رفتن یا ورزش ادامه دهند، تشخیص درست برای درمان مناسب و بهبودی بسیار مهم است.

یک پزشک احتمالا با مرور سوابق و علائم پزشکی شخصی شروع خواهد کرد. پس از آن پزشک، تورم زانو را در بین مفاصل بررسی می کند.

در طول این آزمایش، دکتر ممکن است تست مک موری را انجام دهد. برای انجام این کار، دکتر زانو را خم و راست می کند و سپس آن را میچرخاند. در حالی که این کار را انجام می دهد، به صدای کلیک زانو گوش می دهد، این صدا پاره شدن منیسک را نشان میدهد.

از آنجا که بسیاری از مشکلات دیگر زانو همانند منیسک پاره  است، پزشک احتمالا تست های تصویربرداری مانند MRI را برای تشخیص اینکه آیا آسیب به غضروف یا  بافت های نرم دیگر وارد شده، تجویز میکند. اگرچه  اشعه ایکس منیسک پاره را نشان نمی دهد، ممکن است پزشک همچنان تصمیم به انجام این کار داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ آسیبی برای استخوان های اطراف وجود نداشته و یا شرایط دیگر مانند استئوآرتریت را رد نکرده است. توجه داشته باشید که شناسایی این عارضه و سطح آن مختصا وظیفه پزشک ارتوپد و به طور دقیق، فوق تخصص جراحی زانو است که پیشنهاد می‌شود با مشاوره از میان بهترین متخصصین ارتوپد در خانه‌پزشکان، از وضعیت خود آگاهی بیشتری بدست آورید.


حتما بخوانید: زانو درد را درمان کنید


پاره شدن منیسک زانو: علل، علائم و بهبودی

درمان پارگی مینسک زانو

افراد مبتلا به منیسک پاره دارای گزینه های مختلف درمانی هستند. درمان منیسک پاره  شامل موارد زیر است:

 • - مدیریت محافظه کارانه
 • - درمان فیزیوتراپی
 • - عمل جراحي

اگر پارگی کم باشد، پزشکان مدیریت محافظه کار را برای  منیسک پاره شده در نظر می گیرند. مدیریت محافظه کار شامل روش RICE است که ترکیبی از موارد زیر است:

 • - استراحت دادن به آن منطقه فرصتی برای بهبودی میدهد
 • - قرار دادن یخ روی آن قسمت برای کاهش تورم و درد
 • - کمپرس کردن ناحیه برای کاهش تورم و حمایت از ناحیه اسیب دیده.
 • - بلند کردن آن قسمت  در حین استراحت برای کاهش تورم.

اگر پارگی شدید باشد، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. چندین روش جراحی در دسترس است، از جمله:

 • - آتروسکوپی زانو روشی است که در آن پزشک یک برش کوچک در زانو انجام می دهد و یک دوربین را برای بررسی هر گونه آسیب در بافت قرار می دهد. سپس دکتر منیسک پاره را ترمیم میکند و یا آن را بر میدارد.
 • - منیسک کتومی جزئی، روشی است که جراح بخشی از منیسک را از بین می برد
 • - ترمیم منیسک روشی است که در آن جراح با استفاده از بخیه، بخشی از منیسک را به هم متصل می کند.

پس از جراحی، پزشک با فرد مبتلا به منیسک پاره در مورد مدت زمان استراحت و زمان فیزیوتراپی صحبت میکند. فرد باید از توصیه دکتر خود برای مراقبت و بهبودی استفاده کند.

دکتر یک دوره مناسب درمانی را توصیه می کند که به طور معمول ترکیبی از روش های فوق را شامل می شود.

زمان بازسازی منیسک پاره شده چقدر طول میکشد؟

اگر پارگی به درستی درمان و مدیریت شود، اکثر مردم می توانند انتظار داشته باشند که کامل بهبود یابند، و ورزشکاران به طور کلی به توانایی های قبل از آسیب خود باز می گردند. منیسک پاره حاد بخشی از آرتریت شدید است که در طول زمان کاهش می یابد.

جلوگیری از منیسک پاره

تنها راه جلوگیری از پاره شدن منیسک و اجتناب از آن، اجتناب از فعالیت هایی است که زانو را به شدت پیچ و تاب می دهد، خم میکند یا میچرخاند.

اگر فرد نمی تواند از این فعالیت ها اجتناب کند، باید تا حد امکان هنگام تمرین مراقب باشند.

منبع: medicalnewstoday

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص زانو

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

هنگام زانو درد، بالا انداختن یک قرص شاید آسان ترین راه باشد، اما این فقط یک درمان موقت و سریع است. این مسکن های بدون نیاز به نسخه شاید بتوانند درد و تورم مفاصل را آرام کنند، اما جنبه های منفی نیز دارند، از ناراحتی دستگاه گوارش گرفته تا بالا رفتن خطر حمله قلبی و سکته مغزی. با استفاده از یک یا دو مورد از روش هایی که در ادامه می گوییم خود را از مسکن ها خلاص کنید. این روش ها ایمن و تاثیر گذار هستند.

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص زانو

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص زانو