شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸

پارگی شبکیه و جداشدگی شبکیه چیست؟ + درمان

تاریخ : 1398/01/21 پارگی شبکیه و جداشدگی شبکیه چیست؟ + درمان

پارگی شبکیه چیست؟

شبکیه لایه ای از بافت های عصبی است که خط زیرین چشم شما است. شبکیه شامل حسگرهای حساس به نور است که با ارسال نور به مغز باعث می شوند شما تصاویر را ببینید . شبکیه خیلی باریک است و پارگی آن خیلی جدی است و مشکلات بینایی بوجود می آورد. اگر پارگی شبکیه بیشتر شود موجب وارد شدن آب به داخل شبکیه شده و باعث جداشدن شبکیه می گردد. علائم شایع که نشان دهنده ی پارگی شبکیه است عبارت است از حساسیت به نور در چشم ها و فلوتر یا شناورها. گاهی اوقات پارگی شبکیه می تواند مربوط به خون ریزی در چشم و یا وجود صدها فلوتر باشد.

 

در صورت پارگی شبکیه چه اقدامی باید انجام دهید؟

چشمان ما با جسمی ژله مانند و براق به نام زجاجیه پر شده است . هر چه سن بیشتر می شود این ژله شکسته می شود و حالت مایع مانند پیدا می کند . معمولا از سن شصت سالگی این ژله به مایع تبدیل شده و از پشت چشم جدا می شود. برخی از عوامل خطر زا نیز وجود دارند که بیشتر افراد را در معرض پارگی شبکیه قرار می دهند که برخی از آن ها عبارتند از:

نزدیک بینی ، نازک شدن نقاطی در شبکیه ، آب مروارید و یا بیماری های چشمی که با جراحی درمان می شوند ، سابقه ی داشتن تومور در چشم ، سابقه ی داشتن پارگی شبکیه ، داشتن سابقه ی خانوادگی در مورد پارگی شبکیه.

 

بررسی پارگی شبکیه

معمولا پارگی شبکیه با انجام معاینه توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود . جراح به دقت چشم را بررسی می کند تا محل پارگی را پیدا کند ، گاهی اوقات وی مجبور می شود با فشار بر چشم شبکیه را پیدا کند . اگر پارگی شبکیه پیدا شود پزشک نسبت به درمان اقدام می کند و از بروز جداشدن شبکیه جلوگیری می نماید.

 

درمان پارگی شبکیه

درمان پارگی به این صورت است که پزشک با ایجاد شکاف در اطراف محل پارگی بافت همبند ایجاد می کند تا از ورود مایع از آن محل و همچنین جداشدن شبکیه جلوگیری نماید . این کار از دو راه انجام می شود که عبارتند از :

لیزر : با استفاده از لیزر سوختگی هایی را در محل پارگی ایجاد می کند که با خوب شدن جای سوختگی زخم هایی در اطراف پارگی ایجاد می شود که آن را می بندد . این کار شایع ترین راه درمان است .

کریوپکسی : گاهی اوقات پارگی شبکیه با خون ریزی همراه است که در این صورت از لیزر نمی توان استفاده کرد و به جای آن از کریوپکسی استفاده می شود. کریوپکسی در بیرون چشم و از طرف پارگی فشار داده می شود . ابتدا میله را کاملا سرد می کنند تا در اطراف پارگی سوختگی ناشی از یخ زدگی ایجاد نمایند . این سوختگی پارگی را می بندد . اگر شما نیز اقدام به درمان پارگی شبکیه کرده اید معمولا بعد از درمان یک الی دو هفته محدودیت خواهید داشت.

محدودیت هایتان عبارتند از نداشتن هر گونه تکان ناگهانی و تکان دادن زیاد سر، زیرا زخم ها هنوز تا یک هفته ی اول قدرت کافی ندارند.


دکتر محمدرضا منصوری

جراح و متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه و لیزر جراحی عیوب انکساری با لیزر

نشانی: تهران - ملاصدرا - بین شیراز و شیخ بهایی - جنب بانک ملت - ساختمان 85 - پلاک 109 - واحد 203

شماره تماس: 88057081 - 88057082 - 88057083

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص شبکیه چشم

علت مهم نزدیک بینی

علت مهم نزدیک بینی

کار زیاد با کامپیوتر می تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت چشمان ما بگذارد و موجب تغییرات زیادی در دید ما شود نزدیک بینی از شایع ترین عوارض ناشی از صرف وقت زیاد با مانیتو و صفحه های الکترونیکی مانند موبایل است

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص شبکیه چشم