شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

پاپ اسمیر | سرطان رحم

تاریخ : 1398/05/01 پاپ اسمیر | سرطان رحم

تست پاپ اسمیر از نمونه های برداشته شده از گردنه رحم انجام می شود و برای تشخیص سرطان است. سرطان دهانه رحم چهارمین علت مرگ و میر در ارتباط با سرطان است. این تست می تواند انواع عفونت ها از جمله زگیل تناسلی را نیز تشخیص دهد.

آزمایش پاپ اسمیر یک روش غربالگری ارزان است و یک راه مناسب برای تشخیص تومورهای سرطانی و عوارض پیش سرطانی می باشد و معمولا برای تعیین بدخیمی سرطان دهان رحم استفاده می شود.

در این تست بخش عمقی واژن که دیده نمی شود برای تشخیص بدخیمی سرطان دهانه رحم انجام می شود.

اگر سرطان گردن رحم زود تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود ؟

در این تست با وسیله ای به نام اسپکولوم دهانه دستگاه تناسلی را باز می کنند تا بتواند گردن رحم را مشاهده کند.

سپس با یک وسیله ای به نام اسپچولا و یک برس کوچک ، سلول های گردن رحم را جمع آوری می کنندو آن را داخل یک محلول می ریزند و سپس نمونه گرفته شده را به آزمایشگاه می فرستند.

ازمایشگاه به وسیله سانترفیوژ سلول های دهانه رحم را از مایع جدا می کنند و تغییرات را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.

این تست چون داخل مایع است باید تا رسیدن به آزمایشگاه خنک نگهداری شود.

پاپ اسمیر

علت نیاز به پاپ اسمیر :

تست پاپ اسمیر می تواند نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم را پیدا کند و همینطور می تواند سلول های غیر طبیعی دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سلول های سرطانی پیدا کند و درمان انها می تواند به جلوگیری از بیشتر موارد سرطان کمک کند.

در زنان بالای 30 سال این تست ممکن است همراه با تست ویروس پاپیلومای انسانی که به آن اچ پی وی گفته می شود انجام شود. اچ پی وی یک عفونت مقاربتی است که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.

آیا همه زنان نیاز به تست پاپ اسمیر دارند؟

اکثر زنان بین سنین 21 تا 65 سال باید آزمایشات پاپ را انجام دهند. حتی اگر شما در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستید، باید یک تست پاپ را انجام دهید.

زناني که از يائسگي رنج مي برند (هنگامي که پریود زنان متوقف مي شوند) و جوانتر از 65 سال هستند، هنوز به آزمون منظم پاپ اسمیر نيازمند هستند.

چه افرادی نیاز به انجام پاپ اسمیر ندارند ؟

1.    پس از برداشتن رحم : پس از برداشتن کامل رحم پزشک به شما می گوید که نیازی به انجام پاپ اسمیر ندارید. اگر علت انجام این کار شما یک بیماری مانند فیبروم بود ممکن است پزشک انجام منظم پاپ اسمیر شما را قطع کند اما اگر این کار برای درمان بیماری سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم انجام شده باشد امکان دارد از شما بخواهد که تست را به طور منظم انجام دهید.

2.    سن بالا : معمولا پزشکان به افراد بالای 65 سال که در آزمایش های قبلی خود هیچ علائمی نداشته اند می توانند غربالگری را ادامه ندهند.

3.    تعداد ناکافی سلول ها : تعداد کم سلول های غیر طبیعی که خون یا سلول های تحریک کننده آن ها را پوشانده اند. اگر چه ممکن است بار اول سلول های غیرطبیعی تشخیص داده نشوند اما این پیشرفت سرطان دهانه رحم چند سال طول می کشد و اگر یک تست سلول های غیر طبیعی را تشخیص نداد حتما بعدی تشخیص خواهد داد.

نتایج پاپ اسمیر به چه نحوی است؟

معمولا سه هفته زمان می برد تا نتایج آماده شود.

اگر پاپ اسمیر طبیعی بود یعنی گردن رحم طبیعی به نظر می رسد.

پاپ اسمیر غیرطبیعی یعنی سلول های آزمایش شده ظاهر طبیعی نداشته باشند و اگر نتیجه ازمایش مثبت باشد دکتر برای ادامه روند تشخیص آزمایش های دیگری را نیز تجویز می کند مانند کولپوسکوپی.

معمولا چند وقت یکبار باید آزمایش را انجام داد؟

در زمان های قبل بیان می شد که آزمایش باید بعد از اولین امیزش جنسی و یا تا سن 21 سالگی هر سال باید انجام شود. در خانم های زیر 30 سال باید هر سال این آزمایش صورت گیرد و در خانم های بالای 30 سال با انجام سه آزمایش متوالی و سه جواب منفی انجام هر دو تا سه سال ان حتمی است .

هزینه پاپ اسمیر چقدر است؟

تست پاپ اسمیری که روی شیشه انجام می شود زیاد گران نیست اما تستی که روی مایع انجام می شود هزینه بالایی دارد. این هزینه معمولا بین 200 تا 400 هزار تومان است.

چه کسانی باید این تست را انجام دهند؟

پزشکان توصیه می کنند که افراد بالای 21 سال این تست را انجام دهند. اگر فاکتورهای خطر دارید، پزشک پاپ اسمیر را بدون در نظر گرفتن سن شما توصیه می‌کند.

این عوامل خطر عبارت‌اند از:

 1. تشخیص سرطان دهانه رحم یا نتایج تست پاپ اسمیر که نشان‌دهنده سلول‌های پیش سرطانی است.
 2. قرار گرفتن در معرض دئودیلتیزل بسترول (DES) قبل از تولد
 3. عفونت HIV
 4. سیستم ایمنی ضعیف به علت پیوند عضو، شیمی درمانی و یا کورتیکواستروئید مزمن
 5. سابقه مصرف سیگار

تست پاپ اسمیر

خطرات پاپ اسمیر :

پاپ اسمیر یک راه امن برای غربالگری سرطان گردن رحم می باشد اما همیشه هم درست نیست و ممکن است نتایج منفی کاذب نیز دریافت شود یعنی اگر شما سلول های غیرطبیعی داشته باشید شاید تست شما نتیجه ای متفاوت نشان دهد و اگر مبتلا به بیماری باشید آن را نمایش ندهد.

عواملی که منجر به این نتیجه می شوند عبارتند از :

 1. مجموعه ای ناکافی از سلول ها
 2. تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی
 3. سلول های خونی یا التهاب

حتما افرادی که دارای نشانه های زیر هستند این تست را انجام دهند :

 1. افراد دارای عفونت یا زگیل تناسلی
 2. افرادی که دخانیات مصرف می کنند.
 3. افراد مبتلا به ایدز
 4. زنان نازا و یا افرادی که تا به حال زایمان نداشته اند
 5. افرادی که دارای رابطه جنسی با اشخاص متفاوتی هستند
 6. خانم هایی که در سن پایین ازدواج کرده اند
 7. گاهی حتی ممکن است ژنتیکی باشد.

 ریسک انجام پاپ اسمیر :

پاپ اسمیر روشی ایمن برای غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد هرچند که این روش نیز بدون اشکال نیست و ممکن است در نتایج ان اشتباهاتی رخ دهد و فرد دارای سلول های سرطانی باشد اما در تست نشان ندهد.

بعضی از عوامل مانند نمونه گیری ناکافی از سلول ها ، تعداد کم سلول های غیرعادی ، سلول های ملتهب و خون که باعث مبهم شدن سلول های غیر عادی می شوند باعث ایجاد نتایج اشتباه در تست پاپ اسمیر شوند.

چه عواملی باعث ایجاد نتایج پراکنده و یا غیرطبیعی در این آزمایش می شوند؟

یک آزمایش پاپ می تواند به دلایل بسیاری "غیرقابل شناسایی" یا "غیر طبیعی" باشد. اغلب، تغییرات غیر طبیعی سلولی توسط HPV ایجاد می شود. HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم نیز شود.

سایر دلایل نتایج "نامشخص" یا "غیر طبیعی" آزمایش پاپ شامل :

 1. عفونت، مانند عفونت قارچی یا التهاب
 2. رشد یا کیست های خوش خیم (غیرسرطانی)
 3. تغییرات در هورمون ها، مانند حاملگی
 4. سیگار کشیدن، که ممکن است خطر انتقال عفونت HPV را به سرطان دهانه رحم افزایش دهد.
 5. مشکلات سیستم ایمنی بدن شما ناشی از داروهای خاص یا مشکلات بهداشتی مانند دیابت، سرطان، HIV و یا بیماری های خود ایمنی

تست سزطان رحم

نکات مهم قبل از انجام تست پاپ اسمیر :

 1. دو روز قبل از انجام تست از ژل ، کرم و داروهای واژینال استفاده نشود.
 2. تست پاپ اسمیر نباید در زمان خونریزی فرد انجام شود.
 3. بهتر است این تست در فاصله روزهای 12 تا 18 سیکل قاعدگی صورت پذیرد.
 4. انجام این تست در سه ماهه اول حاملگی بلامانع است.
 5. این تست باید حداقل 8 هفته بعد از زایمان انجام شود.
 6. انجام تست مجدد باید با فاصله زمانی 8 هفته از نمونه گیری قبلی انجام شود.
 7. فرد نباید تا دو روز قبل از انجام تست رابطه جنسی داشته باشد.
 8. از تامپون استفاده نکنند.
 9. ممکن است افراد بعد از انجام تست به صورت خیلی مختصر تا چند روز بعد از آن لکه بینی داشته باشند.

مقاله پیشنهادی : درمان زگیل تناسلی

این نکته را بدانید که معمولا حدود 10 تا 15 سال بعد از ورود ویروس به بدن تغییرات سلولی آغاز می شود و انتظار می رود که سرطان در سنین بالای 30 سال خود را نشان دهد به همین علت بیشتر به افراد بالای 30 سال توصیه می شود که فقط تست پاپ اسمیر را انجام ندهند و آزمایش تعیین ویروس را نیز انجام دهند که بتوانند در صورت بروز هرگونه مشکل یا وجود هر نوع ویروسی سریعا با آن مقابله کنند و فرد دچار بیماری نشود.

زیرا یک سری ویروس های پرخطری هستند که اکثرا دیده نمی شوند و امکان دارد فرد را به انواع بیماری ها مبتلا کنند حتی گاهی همان زگیل های تناسلی هم به دلیل وجود همین ویروس ها ظهور می کنند .

این را نیز بدانید که ویروس های دهانه رحم بیش از صد نوع مختلف دارد و از بین آنها 15 نوع پرخطر دارند که با سرطان دهانه رحم ارتباط مستقیمی دارند و افرادی که رابطه جنسی را از سنین کم شروع کرده اند در معرض خطر بیشتری هستند .

پس انجام این تست ها را جدی بگیرید و به طور مرتب با تجویز پزشک و تحت نظر بودن او این آزمایش ها را انجام دهید و برای پیشگیری از هر گونه بیماری خطرناک اقدام کنید.

لیست پزشکان متخصص زنان و زایمان را در خانه پزشکان مشاهده کنید. 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر زنان

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد.

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

بعضی وقت ها باید بیشتر مراقب خودمان باشیم ولی توجه چندانی به این مسئله نداریم. در حالی که همه ما به راحتی می توانیم بیمار شویم و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد. گاهی می خواهیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم ولی برعکس عمل می کنیم و به جای پیشگیری از بیماری، زمینه ابتلا به بیماری را فراهم می کنیم. بعضی وقت ها با خوددرمانی وضعیت بدتری را به وجود می آوریم و گاهی با به تعویق انداختن درمان، برای خود مشکلات زیادی را ایجاد می کنیم.

آخرین مطالب پزشکی دکتر زنان

آخرین مقالات پزشکان دکتر زنان