پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

پرخاشگری در کودکان سه تا هشت سال

تاریخ : 1397/03/14 پرخاشگری در کودکان سه تا هشت سال

پرخاشگری یکی از روندهای طبیعی در رشد کودکان است. برخی از کودکان ممکن است اسباب بازی دوستان را خود را بردارند به آن ها ضربه بزنند، سرشان داد بزنند و بسیاری از حرکات دیگر. کودکان کوچک در حال یادگیری بسیاری از مهارت ها هستند مانند حرف زدن در حد کلمه و یا گفتن جملات کوتاه. کودکان می توانند به راحتی هر چیزی را از بقیه تقلید کند و یا خیلی راحت بازی اش را با هم بازی اش تمام کند. اگر کودکتان را برای اولین بار به مهد و یا پیش دبستانی می فرستید او نیز به بودن در فضای بیرون از خانه عادت خواهد کرد. اگر در آن محیط احساس کند نا دیده گرفته می شود تلافی اش را با کارهایی مانند هل دادن سایر بچه ها انجام می دهد. زمانی ممکن است کودک تان خسته و گرسنه شود و نداند باید چه کاری انجام دهد و با ضربه زدن و یا پرتاب کردن چیزی می خواهد کارش را پیش ببرد. همچنین کودکان بزرگتر و مدرسه ای نیز برای کنترل اطرافش این رفتارها را ادامه دهند. ممکن است مشکلات روانی نیز به او ضربه بزنند و نتواند جلوی خشم و پرخاشگری خود را بگیرد. با توجه به دلیل پرخاشگری در کودک تان، با رشد وی او می تواند مشکلات خود را به جای ابراز با دست و انگشت با کلمات و جملات حل کند. کلید اساسی این است که هر چه زودتر او بداند می تواند مشکلش را با صحبت کردن حل کند و نیازی به رفتارهای خشن مانند کشیدن موی دوستش نیست.

 

برای مقابله با پرخاشگری فرزندم چه کنم؟

هر چقدر هم که عصبانی شدید اما سعی نکنید فریاد بزنید و یا به فرزند خود بگویید او بسیار بد است. از کودک خود نخواهید که رفتار خود را تغییر دهد و خیلی ساده به او آموزش دهید که در زمان عصبانیت نباید نه به صورت فیزیکی و نه کلامی عصبانیت خود را بروز دهد. به جای آن خودتان در زمان عصبانیت به آرامی و منطقی برخورد کنید تا او نیز یاد بگیرد.

 

مقاله پیشنهادی : کنترل کودک بهونه گیر

 

به سرعت جواب دهید، زمانی که پرخاشگری از کودک خود دیدید به سرعت به او واکنش نشان دهید و منتظر نمانید تا زمانی که به خواهر و برادرش ضربه بزند. باید به کودک خود بفهمانید کاری که انجام می دهد اشتباه است و همان لحظه به او گوش زد کنید. سعی کنید او را در یک مدت از محیط دور کنید برای کودکانی که هنوز مدرسه نمی روند سه الی چهار دقیقه کافی است. در مورد کودکان بزرگ تر یک مزیت هایی را از او بگیرید مثلا زمان دیدن تلویزیون را کوتاه تر کنید و یا پول تو جیبی اش را کم کنید. در این موارد به او می فهمانید که در صورت پرخاشگری مزیت هایی از او گرفته خواهد شد.

بر روی نظر و نقشه ی خود باقی بمانید، تا جایی که می توانید با پرخاشگری کودک خود به یک شیوه همیشه عمل کنید. هر چه بیشتر قابل پیش بینی باشید کودک می فهمد چه چیزی در انتظارش است و همان انتظار را دارد. حتی کودک نیز می فهمد که در صورت داشتن رفتارهای بد و پرخاشگرانه از چیزهایی که دوست دارد زده خواهد شد.

درمان پرخاشگری کودک

با کودک خود صحبت کنید، بگذارید تا کودک تان کمی آرام شود و سپس راجع به آنچه اتفاق افتاده با او صحبت کنید. بهترین زمان وقتی است که هنوز کاملا موضوع را فراموش نکرده و هنوز خیلی عصبانی هم نیست و از نظر ایده آل نیم ساعت تا یک ساعت بعد است. از او بخواهید هر چه اتفاق افتاده را برایتان توضیح دهد. به او بگویید گاهی اوقات عصبانی شدن او طبیعی است اما خوب نیست همیشه این چنین رفتاری داشته باشد و به او بگویید که راه های دیگری نیز برای نشان دادن ناراحتی اش وجود دارد مثل ضربه زدن به توپ، مشت زدن به بالشت و یا گفتن احساسش به دوستش. راه دیگر این است که از کودک خود بخواهید آرام باشد و برای مدتی بنشیند تا عصبانیتش فروکش کند. دست خود را دور گردن او بیاندزید و بعد از چند دقیقه که صلح برقرار شد کم کم با او راجع به آنچه اتفاق افتاده و اینکه چطور می تواند عصبانیت خود را کنترل کند صحبت کنید. به او یاد بدهید که از شیوه های دیگر برای کنترل عصبانیتش استفاده کند. مثلا به او بگویید در زمان عصبانیت از محل دور شود تا زمانی که بتواند عاقلانه فکر کند. می توانید با کودک خود کتاب بخوانید.

 

مقاله پیشنهادی : اوتیسم چیست ، مشخصات و علت آن

 

برای رفتار خوبش به او هدیه دهید، فقط زمانی که رفتار بدی از خود بروز می دهد به او توجه نکنید بلکه زمانیکه رفتار خوبی از او می بینید نیز به او توجه کنید و برایش جایزه مانند بازی های کامپیوتری در نظر بگیرید. به او بگویید که به او افتخار می کنید. به او بگویید که کنترل کردن خود رفتار بسیار مطلوبی است و از داد و هوار و کتک کاری خیلی بهتر است. برایش به عنوان هدیه بستنی و یا خوراکی هایی که دوست دارد بخرید.

کودکان پرخاشگر

مسئولیت پذیری را به او یاد بدهید، اگر کودک با پرخاشگری باعث خراب کردن چیزی شد باید از او بخواهید چیز آسیب دیده را درست کند مثلا اسباب بازی شکسته را درست کند و یا لگوهایی که بر زمین ریخته را جمع کند. این کارش را به عنوان تنبیه به او نشان ندهید بلکه نشان دهید این وظیفه ی اوست که خودش چیزی را که خراب کرده باید درست کند . به او بفهمانید که باید گاهی از کلمه ی متاسفم استفاده کند.

معمولا زمانی که کودک تلویزیون نمی بیند را با سر و صدا و داد و هوار سر می کند بنابراین در این اوقات از کارتون ها ویدئویی برایش استفاده کنید. این برنامه را متناسب با سن کودک و در زمان محدود برایش انتخاب کنید. اگر وقت دارید با او به تماشای فیلم بنشینید و با او راجع به آن نیز صحبت کنید.

پرخاشگری در کودکان سه تا هشت سال

در زمان نیاز از او کمک بخواهید، برخی کودکان بیشتر به پرخاشگری عادت دارند و اگر دائما و خیلی رفتارهای شدید از او سر می زند و در مدرسه و یا انجام هر کاری به سایر کودکان و بزرگ تر ها حمله می کند حتما به پزشک مراجعه کنید و با مشورت پزشک کودک را به متخصص اطفال و یا روان پزشک ببرید. گاهی اوقات این رفتارها در اثر عصبانیت است و گاهی دیگر به دلیل رفتارهای خانوادگی است مشاور با فهمیدن ریشه ی این رفتارها می تواند به حل مشکل بپردازد و به او یاد بدهد تا در این مواقع خود را کنترل کند.

منبع: babycenter.com


پزشکان مرتبط

 

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

فوق تخصص کلیه کودکان

دکتر حامد شفق

دکتر حامد شفق

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان

دکتر پژمان شادپور

دکتر پژمان شادپور

فوق تخصص کلیه کودکان

مقالات مرتبط

 

بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

مشاهده مقاله
بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

مشاهده مقاله
بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

مشاهده مقاله

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص ارتوپد کودکان

با خمیدگی پا در اطفال چه کنیم؟

با خمیدگی پا در اطفال چه کنیم؟

درباره خمیدگی پا در اطفال چه می دانید و این عارضه در صورت عدم درمان به موقع چه پیامدهایی خواهد داشت تشدید این عارضه تاثیرات منفی روی شکل گیری استخوان ها و مفاصل اطفال خواهد داشت

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص ارتوپد کودکان

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص ارتوپد کودکان