دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

پیشگیری از کم شنوایی

تاریخ : 1396/09/26 پیشگیری از کم شنوایی

کم شنوایی سومین مشکل گوش در ایالت متحده است که میتواند کیفیت زندگی و حتی روابط شما را تحت تاثیر قرار دهد. تقریبا 48 درصد مردم در ایالت متحده کم شنوایی دارند. شرایط خاص مانند سن، بیماری و وراثت ممکن است در ایجاد کم شنوایی موثر باشند.زندگی مدرن امروزه با این لیست مواردی را اضافه کرده است از قبیل دارو ها و یا صداهای بسیار بلند. از آنجاییکه کم شنوایی درمان قطعی ندارد پیشگیری از آن میتواند به شنوایی شما کمک کند. اگر مقدراری از شنوایی خود را از دست داده اید، برخی راه ها میتواند به ادامه ی ارتباط با اطرافیان و دوستانتان کمک کند.


 

علل کم شنوایی

 

علل کم شنوایی

افزایش سن مهم ترین عامل آن است. از هر سه نفر بین سن 64 تا 75 یک نفر به کم شنوایی مبتلا میشود که بعد از سن 75 این تعداد به دو نفر میرسد. دانشمندان هنوز نمیدانند چرا با افزایش سن کم شنوایی ایجاد میشود. ژن های شما ممکن است در آن اثرگذار باشند. صدا اگر بلند و یا ادامه دار باشد میتواند منجر به کم شنوایی شود. مرکز کنترل بیماری ها گزارش داد که 22  میلیون کارگر آمریکایی شغل هایی دارند که در معرض صداهای پرخطر قرار دارند از قبیل فرشبافان، سربازان، معدنچیان، کارگران کارخانه و کشاورزان. حتی نوازندگانی که برای ما آهنگ میزنند در معرض خطر هستند. یک سری درپوش گوش وجود دارد که به آنها اجازه میدهد آهنگ را بدون صداها مضر آن بشنوند. داروهایی نیز وجود دارند که میتوانند شنوای را به حد تعادل برسانند.  برخی آنتی بیوتیک ها، برخی از داروهای شیمیایی، آسپرین، داروی درمان مالاریا.

از دست دادن ناگهانی شنوایی ، کم شدن سرعت شنوایی کمتر از سی دسیبل میتواند در طول چند ساعت یا بیشتر از سه روز اتفاق بیفتد. از دست دادن شنوایی ناگهانی فقط در یک گوش اتفاق میفتد.

بیماری، از قبیل بیماری قلبی، فشار خون و دیابت با ایجاد فشار در گوش خطر کم شنوایی را افزایش میدهد. استسکلوریس بیماری استخوانی در گوش میانی است و بیماری منییر گوش درونی را تحت تاثیر قرار میدهد که هر دو موجب کم شنوایی میشوند.

ضربه به خصوص شکستگی جمجمه یا آسیب پرده ی گوش خطر کم شنوایی را افزایش میدهد.

عفونت یا جرم گوش، کانال گوش را مسدود و شنوایی را کم میکند.

علائم و سطح کم شنوایی

کم شنوایی در طول زمان و کم کم اتفاق میفتد. در این صورت شما فکر میکنید افراد زیر لب صحبت میکنند ، همسرتان باید بلندتر صحبت کند . تا زمانیکه میتوانید صداهایی را بشنوید فکر نمیکنید مشکل شنوایی داشته باشید. اما به مرور زمان صداها و صحبت های اطراف تان را خوب نمیشنوید.


حتما بخوانید: بیماری ها و اختلالات گوش ؛ نشانه‌ها، علائم و درمان هر کدام


پزشکان کم شنوایی را درجه بندی میکنند.

کم شنوایی خفیف، که در آن فرد با مکالمه ی فرد با فرد مشکلی ندارد اما وقتی در محیط سر و صدا باشد فرد به مشکل برمیخورد.

کم شنوایی متوسط، در این حالت فرد حین مکالمه با تلفن یا رودر رو از شما میخواهد حرفتان را تکرار کنید.

کم شنوایی شدید، که فرد با وسایل کمک شنوایی نیز خوب متوجه مکالمه نمیشود.

کم شنوایی عمیق، فرد در صورتیکه حتی افراد بلند صحبت کنند متوجه حرفهایشان نمیشود.

و حتی با وسایل کمک آموزشی و کاشت حلزون نمیتواند خوب بشنود.

درمان کم شنوایی

درمان بستگی به نوع کم شنوایی شما دارد. درمان سریع دارویی برای کم شنوایی ناگهانی میتواند شانس درمان شما را بالا ببرد. عمل جراحی میتواند کم شنوایی شما را که ناشی از استخوان استسکلروسیس ، بافت اسکار، یا عفونت است را برگرداند درحالیکه گاهی این بیماری با دارو نیز قابل درمان است. کم شنوایی ناشی از عفونت با مصرف آنتی بیوتیک درمان میشود. اگر فکر میکنید ریشه ی کم شنوایی شما در اثر مصرف دارو است این قضیه را با پزشک درمیان بگذارید. افرادی که کم شنوایی دائم دارند باید از ابزار کمک شنوایی استفاده کنند.

این ابزار بسیار کوچک هستند و در پشت و یا کنار گوش قرار داده میشوند و صداهارا بلندتر میکنند. وسایل دیگری نیز وجود دارند که شخصی هستند و میتوانید زمانیکه صدایی را میخواهید بشنوید صدایش را زیاد کنید و در غیر این صورت صدا را قطع کنید. سیستم شنوایی تلویزیون، این امکان را به شما میدهد تا صدای تلویزیون و رادیو را بدون زیاد کردن آنها بشنوید. کاشت حلزون معمولا برای بچه های کوچک استفاده میشوداما در افراد میانسال نیز طرفدار زیادی دارد.

زندگی با افراد کم شنوا

برای افرادی که تازه کم شنوا شده اند، باید محیط خانه را مهیا کنید و جایی فراهم کنید که بتوانید رو در رو بنشینید. وقتی مردم صحبت میکنند با حرکات لب و بدنشان توجه کنید. وسایل پر سر و صدا مانند تلویزیون را زمانیکه کسی از آن استفاده نمیکند خاموش کنید.

به خوبی از گوش هایتان مواظبت کنید

کم شنوایی معمولا دائمی است بنابراین از این عضو بسیار ارزشمند خوب نگهداری کنید. ماشین چمن زنی، دستگاه سنگ شکن و یا کنسرت های پر سر و صدا میتواند به گوش شما آسیب برساند. تا جاییکه میتوانید از جاهای پر سروصدا دور بمانید. اگر در جاهای پرسروصدا کار میکنید در مورد ایمنی لازم با کارفرما صحبت کنید.

 

آشنایی با کلینک فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش

کلینیک تخصصی و فوق تخصصی سروش مجهزترین مرکز ارزیابی شنوایی، تعادل و سمعک در مرکز تهران است.

هدف از راه اندازی این کلینیک حل مشکل بیماران است که مشکل شنوایی و تعادل دارند.

از این رو کلیه ی تخصص ها و دستگاه های مورد نیاز در این مجموعه گرد هم آمده است.

کلینیک سروش با ۱۰ پرسنل فعال خود همواره آماده ی خدمت به هموطنان عزیز می باشد.

 

لطفا برای دریافت زودترین نوبت و دریافت خدمات رایگان از کلینیک سروش حتما اعلام کنید که از طرف سایت خانه پزشکان تماس میگیرید.

آدرس و تلفن جهت تماس با کلینیک فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش

تلفن: ۸-۸۸۱۴۰۹۸۵

فکس: ۸۸۱۴۰۹۸۴

ایمیل: info@soroush-clinic.ir

آدرس: هفت تیر، ابتدای پل کریمخان زند، پلاک ۶۳، طبقه دوم

مرکز تخصصی و فوق تخصصی ارزیابی شنوایی، تعادل و سمعک سروش همه روزه (شنبه تا پنج شنبه) صبح و عصر آماده ی خدمت رسانی به شما هم وطنان عزیز می باشد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص جراحی گوش و قاعده جمجمه

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص جراحی گوش و قاعده جمجمه

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص جراحی گوش و قاعده جمجمه