جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

پیچ خوردگی تخمدان بیماری خطرناکی است

تاریخ : 1398/02/21 پیچ خوردگی تخمدان بیماری خطرناکی است

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان حالتی است که تخمدان در محل اتصال به بخش های دیگر به خود می پیچد و خون رسانی کاهش میابد. یکی از علائم شایع آن درد مثانه در یک طرف مثانه است. اما هر دردی در مثانه نمی تواند ناشی از وجود این مشکل باشد. علائم دیگر آن شامل حالت تهوع است و مشکلاتی مانند عفونت ، خون ریزی و ناباروری را در بر دارد. در هفتاد درصد از افراد معمولا نشانه ی بارز آن حالت تهوع و استفراغ است و دردهای شکمی بسیار شدیدی رخ می دهد. 

 

عوامل خطرزای آن 

شامل کیست های تخمدان ، بزرگ شدن تخمدان ، تومورهای تخمدان ، ناباروری باشد. معمولا تشخیص این مشکل با فراصوت و یا سی تی اسکن می باشد اما این دستگاه ها برای تشخیص کافی نیستند و همیشه پزشک با استفاده از آن ها قادر به تشخیص نخواهد بود و تشخیص این بیماری بسیار مشکل است. معمولا عدم جریان خون در تخمدان که طی سونوگرافی مشخص می شود نشانه ی بارزی از پیچ خوردگی تخمدان است. گاهی اوقات با وجود نشان دادن علائم که ناشی از پیچ خوردگی تخمدان است ، ممکن است خود به خود پیچ خوردگی از بین برود. معمولا افرادی که یک بار سابقه ی این مشکل را داشتند با احتمال ده درصد دوباره مبتلا به این مشکل شوند. معمولا سالانه از هر صد هزار زن شش نفر به این مشکل گرفتار می شوند. این عارضه معمولا در سن باروری رخ می دهد اما با این وجود بروز آن در هر سنی امکان پذیر است. 

 

پاتوفیزیولوژی 

معمولا بزرگ شدن حجم تخمدان به دلیل پیچ خوردگی آن می باشد. در سن باروری رشد مرتب کیست ها نیز می تواند منجر به بروز پیچ خوردگی تخمدان شود. همچنین وجود یک توده تومور در تخمدان می تواند علت دیگر این مشکل باشد. عموما پیچ خوردگی در لوله های تخمدان رخ می دهد و به ندرت در بخش مرکزی و خود تخمدان رخ می دهد. در حدود هشتاد درصد پیچ خوردگی یک طرفه است و در سمت راست اتفاق میفتد. 

 

درمان

 درمان این مشکل معمولا با عمل جراحی صورت می گیرد. جراحی با استفاده از لاپراسکوپی انجام می شود و در حین عمل با ثابت کردن آن بخش از پیچ خوردگی مجدد آن جلوگیری می نمایند. در موارد بسیار وخیم و پیچیده و زمانی که جریان خون در تخمدان قطع شده باشد تخمدان را برای مدت طولانی قطع می کنند که در این صورت بافت مردگی تخمدان بوجود می آید. در این چنین مواردی پزشک باید تمام تخمدان را بردارد و کاملا خارج کند. 

 


 

دکتر منیره گلشیرازی

جراح و متخصص زنان و زایمان

فلوشیپ از مرکز نازایی رویان ، IVF ، تعیین جنسیت ،

لاپراسکوپی ، هیستروسکوپی و لیزر درمانی

 

خدماتی که در مطب دکتر گل شیرازی ارایه می شود شامل:

درمان و بررسی نازایی در زوجین به روش دارویی ،ICSI ،IUI ،IVF   لاپراسکوپی و هیستروسکوپی

 

لیزر ژنیتالیای بانوان

درمان خشکی واژن با دنبال یائسگی ، علائم ادراری، منع مصرف هورمون درمانی به دنبال سرطانهای مختلف

درمان مشکلات جنسی

اعمال ترمیمی

لبیوپلاستی

افتادگی مثانه و رحم به دنبال زایمان و لاغری

درمان تغییر رنگ و فرم ژنیتالیای خارجی

انجام زایمان طبیعی و فیزیولوژیک با امکان حضور همسر در زمان زایمان

زایمان بدون درد با بیحسی اپیدورال

زایمان در آب در بخش

بیمارستان آتیه ، بیمارستان آبان، بیمارستان نیکان ،بیمارستان خاتم، بیمارستان تهرانپارس LDR

 

نشانی: تهران - بين فلكه دوم و سوم تهراپارس - جنب داروخانه مينا - كوچه شهيد رحمانی - ساختمان پزشكان 114 - طبقه اول

شماره تماس: 77877513

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان