چهار شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

چرا نمیتوانیم وزنمان را ثابت نگه داریم؟

تاریخ : 1396/12/06 چرا نمیتوانیم وزنمان را ثابت نگه داریم؟

چرا نمیتوانید وزنتان را در دوران رژیم ثابت نگه دارید؟

این برای ما خیلی نا امید کننده است که بخواهیم وزنمان را ثابت نگه داریم و سلامتی مان را حفظ کنیم اما بدن ما چیزی خلاف این عمل کند. چرا بعد از رژیم دوباره وزنمان به همان مقدار قبل برمیگردد؟ این سوالی است که متخصصان تغذیه تلاش میکنند تا جواب دهند. مطالعات اخیر نشان میدهد برخلاف تلاشی که ما برای کاهش وزن انجام میدهیم، اما متاسفانه بعد از تمام شدن رژیم غذایی مان دوباره وزنمان مثل قبل میشود. برخی از مطالعات همچنین میگویند که دلیل اینکه چرا بدنمان اصرار دارد همیشه مقداری چربی اضافی در خود ذخیره کند همان مکانیزم زیستی بدن است.  

 

مقاله پیشنهادی : چه چیزی باعث شکنندگی ناخن های شما می شود؟ علل و عوامل

 

پاسخ خودکار بدن در زمان نرسیدن غذا

امروزه دانشمندان دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا کشف کردند که هنوز عامل کلیدی دیگری به جز نوعی پروتئین بنام کارنیتین ترنسفراس یا کرات برای حفظ وزن در این مکانیزم پیچیده ی بدن وجود ندارد.  پروفسور اندرو و تیم تحقیقاتی اش که روی موش ها کار میکردند متوجه شدند که پروتئین کرات که در بدن انسانها نیز یافت میشود بنظر میرسد که نقش مهمی در تنظیم این چربی ذخیره شده در بدن دارد. آنها همچنین یافتند که این پروتئین مسئول  این عمل است که چربی بدن را در رژیم غذایی یویو برای شرایطی مانند زمان روزه در خود ذخیره کند.

چرا نمیتوانید وزنتان را در دوران رژیم ثابت نگه دارید؟

پاسخ خودکار بدن در زمان نرسیدن غذا

یکی از مشکلات رژیم غذایی بر اساس گفته ی محققان دیدگاه برگشتی وزن است. بنابراین وقتی یک دوره ی رژیم تمام میشود بدن ما به طور خودکار تا جاییکه میتواند چربی ذخیره میکند تا بعدا برای انرژی بدست آوردن آنها را بسوزاند بخصوص این در زمانی رخ میدهد که بدن در رژیم یویو قرار دارد و سیستم هشدار بدنمان به صدا در می آید. دانشمندان با تحقیقاتشان بر روی موشها یافتند که پروتئین کرات در رژیم غذایی یویو عاملی اساسی برای ذخیره سازی مواد است. این پروتئین در سلولهای مغزی موشها یافت میشود که حس گرسنگی را ارزیابی میکند و کمک به تنظیم کالری مصرف شده میکند. اگر چه وقتی محققان در برخی از حیوانات این ژن را تغییر دادند و موجب تغییر در این پروتئین شد آنها دریافتند که اثر بسیار فوری بر مکانیزم افزایش وزن وارد شد.

 

مقاله پیشنهادی : عفونت کلیه | تشخیص و درمان

 

این موش ها وقتی وارد رژیم یویو شدند مشاهده شد که بدنشان با وجود اینکه این پروتئین در بدنشان فعال بود، چربی ذخیره را خیلی سریع مصرف میکردند. این آزمایش به پرفسور اندرو و همکارانش کمک کرد تا فرضیه ای به ذهنشان برسد که اگر بتوانیم عملکرد این پروتئین را در انسانها تغییر دهیم میتوانیم از دریافت سیگنال های گرسنگی بدن جلوگیری کنیم. پرفسور اندرو توضیح میدهد که دستکاری کردن این پروتئین این شانس را فراهم میکند که مغز را فریب دهیم و این کم شدن وزن را با ذخیره چربی جایگزین نکنیم. با این حال، اگر درمان این کرات گسترش بیابد نه تنها میتوانیم چاقی را درمان کنیم بلکه میتوانیم با شرایط متابولیک دیگر مانند دیابت نوع دوم نیز مبارزه کنیم.

رژیم غذایی

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه