پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

چه درمانی برای آمفیزم ریوی موجود است؟

تاریخ : 1396/10/25 چه درمانی برای آمفیزم ریوی موجود است؟

آمفیزیم ریوی چیست

آمفیزم نوعی بیماری مزمن (طولانی مدت) ریوی است. این بیماری جزء بیماری های انسداد ریوی است زیرا آمفیزم ریوی مانع از ورود و خروج جریان هوا به داخل ریه می شود.

درمانی برای آمفیزم وجود ندارد، اما درمان هایی هستند که موجب تسکین علائم و بهبود در نفس کشیدن می شوند. این درمان ها می توانند از مشکلات دیگر جلوگیری کنند و مانع پیشرفت بیماری نیز شوند. در این متن برخی از درمان های رایج مورد استفاده را بیان می کنیم. اینکه کدامیک توسط پزشک فوق تخصص ریه شما تجویز شود بستگی به علائم شدید بیمار دارد.

درمان بیماری آمفیزم ریه

1. برونکودیلاتور

این دارو با تسکین ماهیچه های ریه، راه های هوایی را گشاد تر می کنند. برونکودیلاتور اغلب به صورت استنشاقی مصرف می شود. همچنین به صورت قرص یا شربت هم در دسترس است، اما به این صورت زیاد موثر واقع نمی شوند و عوارض جانبی بیشتری دارند.

برونکودیلاتور هم به صورت کوتاه مدت و هم به صورت طولانی مدت وجود دارد. داروهای کوتاه مدت سریعتر عمل می کنند، اما به مدت طولانی ادامه پیدا نمی کنند. داروهای طولانی مدت سریع موثر واقع نمی شوند بلکه بیشتر طول می کشند. اگر علائم آمفیزم بیمار ملایم باشد، پزشک متخصص داخلی ممکن است توصیه کند که از نوع کوتاه مدت آن استفاده کند. زمانی که نشانه های شما بدتر شود، ممکن است مجبور باشید دوزهای روزانه برونکودیلاتور طولانی مدت را مصرف کنید.

برونکودیلاتور در دو شکل وجود دارد:

  • آنتی کولینرژیک » عضلات  اطراف راه های هوایی را استراحت می دهد. آنها همچنین باعث می شوند که موکوس  از ریه ها پاک شودآنتی کولینرژیک های کوتاه مدت در عرض 15 دقیقه اثر خود را می گذارند و برای 6 الی 8 ساعت اثر دارند. شکل های طولانی مدت این داروها می تواند حدود 20 دقیقه زمان ببرد تا اثر کند و تا 24 ساعت پس از مصرف اثرشان باقی می ماند. شايع ترين عوارض جانبی اين داروها دهان خشک و مشکل در ادرار کردن است.
  • بتا آگونیست ها » عضلات اطراف راه هوایی را استراحت می دهند. پزشک ممکن است فقط در صورت نیاز بیمار، بتا آگونیست های کوتاه مدت را تجویز کند تا علائم را کنترل کند. این دارو در عرض 3 تا 5 دقیقه اثر خود را می گذارد و تا 4 الی 6 ساعت اثر آن باقی می ماند. اما ممکن است باعث تپش قلب شوند. همچنین می توانند موجب سوزش و گرفتگی در دست ها و پاها شوند. این عوارض جانبی می تواند موجب اضطراب شما شود. و در نتیجه باعث سخت تر شدن نفس کشیدن می شود.

حتما بخوانید: بهترین راه های طبیعی کمک به پاکسازی ریه


اگر بیمار آمفیزم پیشرفته ای داشته باشد، پزشک ممکن است یک برونکودیلاتور استنشاقی طولانی مدت را تجویز کند. آنها در برنامه منظم مورد استفاده قرار می گیرند تا راه های هوایی فرد را باز نگه دارند.

برونکودیلاتور

 2. اینهیبیتور PDE-4

داروهای جدیدتر خوراکی که مهار کننده های فسفودی استروز 4 (PDE-4) نامیده می شوند نیز در درمان بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) موثرند.

آزمایشات بالینی دارو PDE-4 نشان می دهد که روفلومیلاست باعث بهبود عملکرد ریه در هنگام استفاده با درمان برونکودیلاتور می شود. برخی از مطالعات نشان داده که این دارو مانع از تشدید این بیماری می شود. FDA روفلومیلاست را برای برونشیت تأیید نموده است، نه آمفیزم، اما دو بیماری اغلب علائم مشابهی دارند.

3. استروئیدها و داروهای ترکیبی

استروئیدها تورم و مخاط راه های هوایی را کاهش می دهند تا بیمار بتواند راحت تر نفس بکشد. معمولا به صورت استنشاقی هستند. با گذشت زمان، استروئید می توانند عوارض جانبی جدی مانند افزایش وزن، دیابت، آب مروارید، فشار خون بالا، ضعف استخوان و افزایش خطر ابتلا به عفونت را به همراه داشته باشد.

پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که استروئید را همراه با بتا آگونیست یا برونکودیلاتورهای آنتی کولینرژیک استفاده کند. این روش مزایای بیشتری نسبت به استفاده از هر دو دارو به تنهایی دارد. این روش نیز ساده تر است زیرا شما به جای دو اینهیلر یک اینهیلر دارید.

4. موکولیتیک

این دارو باعث کاهش و کندن خلط یا موکوس ریه ها می شود، بنابراین کندن خلط را آسان تر می کند. مطالعات نشان می دهد که استفاده از آن می تواند باعث بروز خارش شود، به ویژه اگر آمفیزم شما شدیدتر باشد.

آمفیزم

5. پروتئین درمانی

برخی از افراد یک شکل ارثی از آمفیزم دارند که ناشی از کمبود آنتی تریپسین آلفا 1 (AAT) است. تزریق AAT می تواند به کاهش سرعت آسیب های وارده به ریه کمک کند.

6. اکسیژن درمانی

هنگام پیشرفت آمفیزم بیمار، ممکن است نیاز به اکسیژن اضافی برای کمک به تنفس داشته باشد. پزشک مقدار اکسیژن مورد نیاز بیمار را اندازه گیری می کند و زمان های مصرف آن را به بیمار می گوید. فرد می تواند یک اکسیژن مکمل را در یکی از سه روش زیر دریافت کند:

  • کنسانتره اکسیژن. این دستگاه گازهای دیگر را از هوا حذف می کند و اکسیژن نزدیک به آن را به شما می دهد. (هوا به طور معمول شامل 21٪ اکسیژن است.)
  • سیستم مایع. این سیستم فوق العاده سرد شده است، اکسیژن خالص ذخیره شده در یک قوطی است که شبیه فلاسک است.
  • سیلندر اکسیژن. این دستگاه حاوی 100٪ اکسیژن است که در مخزن بزرگ یا کوچک تحت فشار بالا ذخیره می شود.

حتما بخوانید: راهنمای تست تنفس و الرژی


7. واکسن

واکسن آنفلوآنزا مستقیما آمفیزم را درمان نمی کند، اما پزشکان توصیه می کنند که بیماران هر سال یک واکسن دریافت کنند. آنها همچنین پیشنهاد می کنند که هر 5 تا 7 سال یک واکسن پنوموکوکال یا ذات الریه برای جلوگیری از عفونت داشته باشید. اگر شما دارای آمفیزم هستید، احتمال زیادی در ابتلا به مشکلات جدی آنفلوانزا و پنومونی دارید.

8. عمل جراحی

برای موارد جدی تر آمفیزم، عمل های مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

  1. جراحی کاهش حجم ریه (LVRS). در این روش جراح قسمت فوقانی یک یا هر دو ریه را از بین می برد. هدف این است که کیسه های هوایی را غیرفعال کرد تا تنفس راحت تر باشد. این جراحی بزرگی است، بنابراین قلب شما باید قوی باشد و بقیه ریه قبل از این عمل باید سالم باشد. شما همچنین باید قبل از عمل، سیگار را ترک کنید و برنامه توانبخشی ریوی را کامل کنید.
  2. پیوند ریه. پیوند ریه در موارد شدید ممکن است. این یک عمل جراحی 6 تا 10 ساعته است که پس ازآن بیمار 8 تا 21 روز در بیمارستان بستری است - اگر هیچ عوارضی وجود نداشته باشد. دو خطر جدی این عمل عفونت و رد پیوند عضو است.

اگر شما مشکوک به این بیماری هستید، در سایت خانه پزشکان، لیست بهترین پزشکان داخلی وجود دارد که میتوانید با مراجعه به این لیست، پزشک مورد نظر خود را پیدا کرده و با انجام آزمایش، از مبتلا بودن یا نبودن به این بیماری، اطمینان حاصل کنید.

منبع : www.webmd.com

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص ریه

تست کرونا برای اطمینان از بیماری

تست کرونا برای اطمینان از بیماری

12 سوال کلیدی که برای تست کرونا، علائم مشکوک کرونا برای بررسی وضعیت بیماری قبل از مراجعه به پزشک از سازمان بهداشت جهانی در خانه پزشکان

از کرونا ویروس بترسیم یا نه

از کرونا ویروس بترسیم یا نه

همه چیزی که باید در مورد کرونا بدانید، علائم و راهنمایی هایی طبق آخرین مقالات سازمان بهداشت جهانی در خانه پزشکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص ریه

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص ریه