خانه پزشکان

پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

چگونه با خبرهای بد برخورد کنیم

تاریخ : 1397/03/31 چگونه با خبرهای بد برخورد کنیم

همسرتان شما را فریب داده است. شما اخراج شده اید . خانه شما دزد آمده است. شما به یک بیماری مبتلا شده اید که کل زندگیتان را تغییر می دهد .

اخبار بد می تواند ما را در وضعیت وحشت و ناامید قرار دهد. مثل این است که کل دنیایمان از هم میپاشد، تقریبا طوری که به زمین می افتیم. ما از بدترین حالت می ترسیم و نمی توانیم آن را از ذهن و روانمان بیرون کنیم.

خبر های بد: همه ما آن را داشتیم، و همه ما در آینده با آن رو به رو می شویم .

 

بنابراین، چطور باید با آن کنار بیاییم؟

1. نفس عمیق کشیدن

درست بعد از دریافت خبر بد، بسیار مهم است که کنترل عواطف خود را دوباره به دست آوریم. با تنظیم تنفس خود شروع کنید. از طریق بینی خود نفس عمیق بکشید و هوا را چند ثانیه نگه دارید. سپس لب های خود را جمع کنید و به تدریج هوا را بیرون دهید. هرچقدر می توانید هوا را بیرون دهید . تا زمانی که احساس آرامش بیشتری دارید ادامه دهید.

 

2. محتوا سازی

حالا که فضای تنفسی ایجاد کرده اید، سعی کنید که خبر بد را هضم کنید، تا آن را در محتوا مناسب قرار دهید. اگرچه احساس بدی ممکن است داشته باشید، احتمالا تمام زندگی و پایان زندگی شما در این زمین نیست. در مورد همه چیزهای خوب در زندگی خود فکر کنید، از جمله آنهایی که بوده اند و کسانی که هستند و افرادی که هنوز نیامده اند . و در مورد همه ی نقاط قوت و منابع - دوستان، امکانات، دانشگاه - فکر کنید که هنوز می توانید در زمان نیاز به آن ها متکی باشید. سعی کنید تصور کنید که چطور می توانست خیلی خیلی بدتر از اینها بود - و این که چطور در واقع برای برخی افراد هستند.

ممکن است خانه شما را دزد زده باشد. بله، شما بعضی چیز های ارزشمند خود را از دست دادید. اما شما هنوز هم سلامت خود را، شغل، شریک زندگی تان را دارید . فیلسوف رومی، سیئر سعی کرد خود را برای هر موقعیتی آماده کند تا هرگز از هیچ چیز شگفت زده نشود. سیئر نمونه ی فیلسوف یونانی بود که در مورد مرگ فرزندش گفت: "من می دانستم که من یک فانی هستم".

 

3. تجسم منفی

در حال حاضر بر روی خبر بد تمرکز کنید. بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیفتد و این واقعا بد است که شما چیز های دیگر را تصور کنید؟ اکنون که با بدترین حالت برخورد کرده اید، بهترین نتیجه ممکن چیست؟ و بیشترین نتیجه ممکن چیست؟ شاید کسی شما را تهدید می کند. بدترین نتیجه ممکن این است که این مورد را از دست بدهید و از استرس، هزینه و آسیب دیدن آن رنج ببرید. اگرچه بعید است، ممکن است حتی خود را در آن موقعیت ببینید (در بعضی موارد اتفاق می افتد و بعضی از آنها به خوبی از آن بیرون می آیند).

 

4. تبدیل

سعی کنید خبر بد خود را به چیزی مثبت تبدیل کنید، یا حداقل به چیزی که دارای جنبه های مثبت است. خبر بد شما ممکن است یک تجربه یادگیری یا تقویت نمایشی باشد یا به عنوان یک تماس بیداری عمل کند یا مجبور شوید اولویت هایتان را دوباره ارزیابی کنید. حداقل، آن را یک پنجره به شرایط انسانی و فرصتی برای ارتقاء شأن و کنترل خود ببینید. شاید کار خود را از دست داده اید : زمان برای تعطیلات و ارتقاء! شاید شریک زندگیتان شما را فریب داده است با این حال، شما احساس می کنید که او هنوز شما را دوست دارد. شاید حتی  بتوانید انگیزه های خود را درک کنید.

بله، البته این دردناک است، اما ممکن است فرصتی برای بخشیدن، ایجاد صمیمیت نزدیک تر، شروع مجدد ارتباط شما یا شاید یافتن یک فرد جدید باشد. شما به یک بیماری جدی مبتلا شده اید. اگرچه این خبر بسیار بد است، این نیز فرصتی است برای دریافت درمان و پشتیبانی که نیاز دارید، برای کنترل، مبارزه با آن، نگاه کردن به زندگی و روابط خود از دیدگاه رون تر فراهم می کند .

 

5. کنترل خود

در طول ساعت ها، روزها و هفته های بعدی، حس بد خبری که دریافت کرده اید کمتر می شود. در عین حال، می تواند وسوسه انگیز باشد که حواس خودتان را پرت کنید و حسابی سر خودتان را گرم کنید تا شانس بدتان را کم یا معکوس کنید . مراقب اقدامات نادرست باشید و بدتر کردن وضعیت باشید. در عوض، یک گام به جلو بروید و اولویت بندی کنید. فکر کنید که در کنار هم هستید، به طور استراتژیک عمل کنید و در نظر داشته باشید که عمل آرام و یا حتی هیچ اقدامی ممکن است بهترین گزینه شما باشد. به جای بازنویسی گذشته یا تحسین برانگیز برای آینده، بر آنچه که کاملا در کنترل شماست، تمرکز کنید. اگر کسی دچار رنجش می شود، فکر کنید چقدر بیشتر آنها باید رنج بکشند و سعی کنید به منبع احساس درد خود فکر کنید .

 

6. پشتیبانی

هنگامی که ما احساس تهدید و آسیب پذیری می کنیم و یا به سادگی غرق می شویم، هیچ چیز طبیعی تر از داشتن فردی برای مشاوره، روشن بینی و اطمینان، و یا فقط برای فشردن یک دست نیست. اما مهم این است که این فرد کسی باشد که می داند چگونه به ما گوش دهد و چگونه پاسخ دهد و فقط نمی خواهد اوضاع بدتر شود.

 

7. رفاه فیزیکی

آرامش و دید شما به سلامت روانی بستگی دارد که به نوبه خود به سلامت فیزیکی بستگی دارد. با خودتان مهربان باشید. به طور خاص اطمینان حاصل کنید که شما به اندازه کافی خواب و ورزش دارید، و از رفتارهای تسکین دهنده مانند نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر اجتناب کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره