سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸

چگونه بدرفتاری کودکان را کنترل کنیم؟

تاریخ : 1397/04/03 چگونه بدرفتاری کودکان را کنترل کنیم؟

 درک و مدیریت بد رفتاری کودکان

بیایید با اساسی ترین اصول اولیه شروع کنیم: کودکان وابسته به بزرگسالان هستند. آنها به توجه ما نیاز دارند. بقای آن ها بستگی به این دارد. نگرانی و توجه بزرگسالان در صورتی که برای سرپناه، غذا، ایمنی و و راحتی آن ها باشد، مورد نیاز است. نیاز به توجه ما مشکلی نیست. توجه ما به نیاز ها مکانیسم بقاء کودک است.

اکثر کودکان، حداقل در بیشتر زمان ها، راه های مثبتی برای یافتن توجه مورد نیاز خود را پیدا می کنند. آنها به عنوان شیرخواران، مزیت ناز بودن را دارند. وقتی رشد می کنند، متوجه می شوند که بزرگسالان اطرافشان به آن ها پاسخ خواهند داد.

آیا می دانستید که حتی نوزادانی که فقط چند ماه دارند در تعامل با بزرگسالان هستند؟ هنگامی که یک لبخند باعث می شود مادر یا پدر بخندد یا او را بغل کند، آنها یاد می گیرند این یک روش قابل اعتماد برای دریافت توجه والدین به خود است.

اما بعضی از بچه ها در تلاش های خود برای کسب آنچه که به لحاظ جسمی و احساسی نیاز دارند، دلسرد می شوند. بزرگسالان در  هر آنچه که آنها را غافلگیر می کند، غرق می شوند. ممکن است والدین این کودکان بیمار یا افسرده شوند. شاید چون هنوز خود را به عنوان پدر و مادر مسئول نمی بینند، نمی توانند یک راه حل برای پاسخ دادن به نیازهای کودک پیدا کنند. چنین والدینی ممکن نیست قصد داشته باشند ، نیازهای فرزندشان را نادیده بگیرند، اما کودک عدم توجه احساسی یا وقت نداشتن برای آن ها را به عنوان تهدیدی برای بقای عاطفی یا فیزیکی خود تعریف می کند.

6 راه مدیریت بد رفتاری کودکان

هنگامی که کودکان احساس رها شدن، نادیده گرفتن یا ندیده شدن، دارند، به طور تصادفی راه هایی را برای توجه بزرگسالان امتحان می کنند. بچه ها به سرعت یاد می گیرند چه چیزی پاسخ و تحریک کننده است. فریاد زدن گاهی اوقات کار موثر است ، بنابراین بزرگسالان را آزار می دهند یا از انجام دادن آنچه که بزرگسالان می خواهند، اجتناب می کنند. بعضی از بچه ها متوجه می شوند که خراب کردن وسایل یا رفتار های پرخاشگرانه توجه بزرگسالان را به خود جلب می کنند. پاسخ هر واکنش، چیزی است که کودک بیشتر به آن نیاز دارد - حتی اگر این پاسخ فریاد زدن بیشتر باشد و یا نادیده گرفته شدن او باشد. هنگامی که یکی والدین پاسخ می دهد، کودک می داند که والدینش حداقل می دانند فرزند آنجا است .

از این منظر، بد رفتاری به خودی خود مشکلی نیست. کودک "بد" نیست. کودک یک مشکل انضباطی ندارد. کودک بیش از حد نیازمند یا بیمار ذهنی نیست. کودک ناامید است!

 

مقاله پیشنهادی : اوتیسم چیست ، مشخصات و علت آن

 

6 راه مدیریت بد رفتاری:

در صورتی که هدف نادیده گرفتن رفتار بد بدون آسیب رساندن به رابطه شما با فرزند یا عزت نفس کودک باشد، سرزنش، نق زدن و تنبیه موثر نیست . راه های بهتر و موثرتری برای مقابله با بد رفتاری وجود دارد .

 

1 . ریشه مشکل را شناسایی کنید

نیازهای کودک برآورده نشده است . گاهی اوقات نیازها واقعا ضروری هستند. کودک گرسنه یا خسته است و یا نیاز به دویدن دارد. گاهی اوقات نیاز به لمس و آرامش و اطمینان دارد. و گاهی اوقات، ممکن است به سختی آن را بپذیریم که  ما به اندازه کافی توجه مثبت به کودک خود نداده ایم تا احساس امنیت در عشقی که به او داریم کند.

 

2 . مقاومت در برابر درست رفتار نکردن خودتان

کج خلقی کودکان می تواند چشمگیر باشد. اما پاسخ دادن به رفتار نا مناسب (فریاد ، جیغ ، ناسزا گفتن ، تهدید و غیره) به رفتار بهتر یا رابطه دوستانه منجر نخواهد شد. این ممکن است مشکل فوری را متوقف کند ، اما تنها برای بچه ها مدلی ایجاد می کند که خشم بدتر و بزرگتر برنده می شود .

6 راه مدیریت بد رفتاری کودکان

3 . کودکی که ناراحت است را رها نکنید

به یاد داشته باشید که کودک خشمگین نیاز به آغوش دارد.. او را در آغوش خود نگه دارید تا نتواند به خودش و دیگران آسیب برساند. به او قوت قلب دهید که زمانی که او آرام شد ، خوشحال خواهید شد که در مورد مشکلش با او صحبت کنید. فقط همین را بگویید. فقط با آغوش ملایم و محکم او را نگه دارید تا زمانی که کودک آرام شود. هنگامی که او آرام شد ، بی سر و صدا در مورد آنچه اتفاق افتاده صحبت کنید .

 

4. ارائه راه های مثبت و سازنده برای اینکه کودک احساس ارزشمندی و دیده شدن کند

با فرزندان خود صحبت کنید. گاهی اوقات آن ها را بغل کنید. با آنها بازی کنید ، به سوالات آن ها  پاسخ دهید ، به چیز هایی که علاقه مند هستند ، ابراز علاقه کنید. هنگامی که بد رفتاری کودکان با توجه کردن منظم و دوست داشته شدن ، از بین می رود چه نیازی است که شما با بد رفتاری به آن ها پاسخ دهید .

 

5. هر زمان که می توانید آن ها را تصدیق کنید

تحصین و تشویق زمانی باید انجام شودکه فرزند شما به خوبی رفتار می کند. تصدیق کار های خوب آن ها ، یک روش بسیار قدرتمند تر آموزشی در برابر تنبیه  اشتباه کودکان است .

 

6. یادگیری راه های سازنده برای پاسخ دادن به بد رفتاری

می توانید از کتاب های روانشناسی بسیاری در این زمینه بهره ببرید تا بتوانید بد رفتاری کودکان خود را مدیریت کنید و از ایده ها و نکات مثبتی که در این زمینه برای والدین آموزش داده می شود ، بهره ببرید .

منبع: psychcentral.com


پزشکان مرتبط

 

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

فوق تخصص کلیه کودکان

دکتر حامد شفق

دکتر حامد شفق

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان

دکتر پژمان شادپور

دکتر پژمان شادپور

فوق تخصص کلیه کودکان

مقالات مرتبط

 

بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

مشاهده مقاله
بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

مشاهده مقاله
بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

مشاهده مقاله

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناس کودک

آخرین مطالب پزشکی روانشناس کودک

آخرین مقالات پزشکان روانشناس کودک