چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

چگونه قهوه باعث کاهش افسردگی می شود؟

تاریخ : 1397/03/18 چگونه قهوه باعث کاهش افسردگی می شود؟

اثر پتانسیل مثبت قهوه بر التهاب و دوپامین کم در مغز

شما ممکن است از کافئین به عنوان یک محرک در قهوه خود و یا شتاب دهنده بسیار مورد نیاز در یک دارو فکر کنید تا به شما کمک کند سریعتر احساس تسکین کنید . این ماده گیاهی نیز ممکن است به برخی افراد کمک کند تا با افسردگی کم تر مواجه شوند .

افسردگی یک اختلال خلقی است که حدود 14.8 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد . افسردگی را با دوره های طولانی غم و اندوه افراطی مشخص می کنند . اگر در گذشته یک قسمت افسردگی داشته اید ، ممکن است در آینده دوباره برگردد .

افسردگی اغلب با استفاده از ترکیبی از درمان روانپزشکی و دارو درمان می شود . برخی تحقیقات نشان می دهد که کافئین ممکن است برای افرادی که دارای افسردگی هستند مفید باشد .

ممکن است برای بیشتر  مردم  جای تعجبی نداشته باشد که قهوه می تواند تاثیر مثبتی بر خلق و خوی داشته باشد . بسیاری از ما  از این مزیت قبل از زدن به جاده در صبح و در طول روز در محل کار ، بهره می بریم .

اما قهوه ممکن است مزایای دیگری در خلق و خو افراد داشته باشد که به سادگی باعث افزایش نشاط خلق و خوی در کوتاه مدت پس از مصرف آن می شود . مطالعات متعدد نشان داده است که قهوه می تواند به جلوگیری از افسردگی خفیف تا متوسط ، یک اختلال که 15 درصد از مردم در کشورهای با درآمد بالا را تحت تاثیر قرار می دهد ، کمک کند .

اخیرا محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه چینگدائو در چین یک متا آنالیز از نتایج 15 مورد از مطالعات قبلی انجام داده اند که به دنبال همبستگی بین مصرف قهوه و افسردگی است .

نتایج متا آنالیز ، که در مارس 2016 در مجله روانپزشکی استرالیا و نیوزلند منتشر شد ، نشان می دهد که هشت درصد کاهش خطر ابتلا به افسردگی در مصرف هر فنجان قهوه کافئین دار در روز وجود دارد .

دانشمندان هنوز نمی دانند که چگونه قهوه کمک می کند تا اختلال افسردگی کاهش یابد . اما محققان دو مکانیسم بالقوه را پیشنهاد می کنند .

اگر چه افسردگی اغلب به عنوان نتیجه سطوح پایین سروتونین در مغز است ، یک فرضیه جدید در حال ظهور است . با توجه به این فرضیه ، افسردگی نتیجه یک واکنش بد ایمنی است که موجب التهاب مغز می شود .

محققان چینی معتقدند که قهوه ممکن است به کاهش ترکیبی خاصی از آنتی اکسیدان ها کمک کند تا این نوع التهاب را کاهش دهد ، که شامل مواد شیمیایی مانند اسید کلروژنیک ، اسید نیکوتین ، تریرونیلین ، کوئینولینیک اسید ، تانیک اسید ، اسید پیروگالیک است .

فرضیه دیگر این است که اثرات ضد افسردگی مصرف قهوه کافئین دار ، نتیجه مستقیم کافئین است . کافئین یک محرک روانی است که می تواند بیداری و انگیزه را افزایش دهد .

هنگامی که بیدار می شویم و بعد از خواب شبانه خوب هوشیاریم ، در سیستم عصبی مرکزی ، کمبود آدنوزین وجود دارد . با این وجود ، طی چند ساعت بدون خواب ، آدنوزین به آرامی تجمع می یابد . آدنوزین گیرنده های آدنوزین را فعال می کند که موجب خواب آلودگی و عدم انگیزه و انرژی می شود .

مانند آدنوزین ، کافئین به گیرنده های آدنوزین در سیستم عصبی مرکزی می پیوندد ، اما بر خلاف آدنوزین ، کافئین گیرنده را فعال نمی کند . در عوض ، آنها را مسدود می کند ، که مانع از ایجاد پاسخ عادی سلولی می شود که منجر به فقدان انرژی و انگیزه می شود .

این پاسخ توضیح می دهد که چرا مصرف قهوه می تواند به ما کمک کند بیدار بمانیم و در کوتاه مدت آگاه باشیم . با این حال ، به خودی خود توضیح نمی دهد که چگونه قهوه می تواند به کاهش افسردگی در بلند مدت کمک کند .

یک مکانیسم که توسط محققان چینی پیشنهاد شده است این است که قهوه باعث می شود در دوپامین شیمیایی انگیزشی مغز موثر باشد . با اتصال به گیرنده های آدنوزین ، کافئین مقدار دیپامین را افزایش می دهد که به گیرنده های دوپامین در  استریاتوم  یا جسم مخطط ( بخش زیرقشری مغز جلویی که در تصمیم گیری ، انگیزه و ادراک را در میان بسیاری از چیزها هماهنگ می کند ) می چسبد .

دو ویژگی معمول افسردگی عبارتند از : اندونیا ( عدم توانایی احساس لذت ) و عدم انگیزه . اگر قهوه باعث افزایش انگیزه و توانایی لذت بردن از اتصال به گیرنده های آدنوزین شود ، این امر می تواند اثرات طولانی مدت آن بر اختلال افسردگی را توضیح دهد .

 

آیا عوارض جانبی در مصرف کافئین وجود دارد ؟

کافئین بیش از حد می تواند مشکلات زیر را در پی داشته باشد :

نگرانی و اضطراب

مشکل خوابیدن

دی هیدراته شدن بدن

سردرد شدید

افزایش ضربان قلب

بسته به حساسیت بدن شما به کافئین، علائم شما ممکن است برای مدیریت مشکل تر باشد . اگر تصمیم به کاهش کافئین داشته باشید ، ممکن است این علائم نیز در بدن شما از بین برود .

 

چشم انداز

کافئین ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند ، اما ممکن است علائم بدتر شود . تحقیقات بیشتری برای تعیین تأثیر کافئین بر افسردگی و سایر اختلالات خلقی باید انجام شود .

با کمک روانپزشک شما می توانید افسردگی خود را مدیریت کنید . در حالی که درمان قطعی برای افسردگی وجود ندارد ، راه های متعددی برای مدیریت علائم شما وجود دارد .

منبع: psychologytoday.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر اعصاب و روان

آخرین مطالب پزشکی دکتر اعصاب و روان